Pogoda na 22 lutego 2020 dla Polski. Nawet 11°C. Niebezpieczny wiatr, opady i burze w kraju

Pogoda na 22 lutego 2020 dla Polski. Niebezpieczny wiatr, opady i burze w kraju. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w pierwszy dzień weekendu.

W sobotę wpływ na pogodę w kraju będzie mieć zatoka niskiego ciśnienia związana z rozległym niżem „Xanthippe III” ulokowanym w rejonie północnej części Morza Bałtyckiego. Silny wiatr wystąpi najpierw w pierwszej części dnia w trakcie przechodzenia frontu ciepłego oraz tuż za nim. Wiatr będzie silny w przeważającej części Polski północno-wschodniej, środkowej, zachodniej i południowej. Wyniesie w porywach ok. 50-60 km/h. Na północy i północnym-zachodzie, prędkość wiatru może dojść do ok. 70-80 km/h, w regionach podgórskich ok. 70-90 km/h, a nad samym morzem powieje w porywach do 80 km/h do 105 km/h. W górach (szczególnie w Sudetach) może powiać nawet do 120-140 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.02.2020, 12 UTC

Już w godzinach popołudniowych zacznie wkraczać aktywny front chłodny rozległego, wieloośrodkowego niżu znad północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Przynosić będzie on opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem głównie na obszarach podgórskich, jak i też śniegu w górach.

Prognozowana temperatura w drugiej części sobotniego dnia, model SWISS-HD

Występować ma w dalszym ciągu silny wiatr. Głównie na północy, ale również na zachodzie i częściowo w środkowej części kraju, którego prędkość w porywach będzie dochodzić przeważnie do ok. 55-70 km/h, natomiast podczas przemieszczania się wielokomórkowych układów konwekcyjnych, nawet do 80-95 km/h. Najsilniejszym pasmom konwekcyjnym oprócz silniejszych, przelotnych opadów o mieszanym charakterze (deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu, krupy śnieżnej), mogą towarzyszyć pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Prognozowane zachmurzenie i obszar opadów według modelu SWISS-HD. Obszar ten może znacznie się różnić.

Prognoza pogody na 22 lutego 2020, (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i chmur tutaj