Pogoda na 22 maja 2020 dla Polski. Arktyczne powietrze, niskie temperatury. Lokalny deszcz, burze nie wystąpią

W piątek Polska jest pod wpływem wyżu “ROLF” z centrum nad Morzem Bałtyckim i Skandynawią. Nad przeważający obszar kraju napływa arktyczne powietrze z północy. Jedynie nad południowo-zachodnią część RP dociera cieplejsze powietrze polarno-morskie. Od zachodu w drugiej części dnia zacznie nasuwać się zatoka niżowa z frontem ciepłym związanym z niżem “GUDRUN” z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.05.2020, 12 UTC

Ubiegła noc była najchłodniejsza od początku trwającego ochłodzenia w trzeciej dekadzie maja. W wielu miejscach brak zachmurzenia, słaby wiatr i adwekcja arktycznego powietrza sprzyjał silnym spadkom temperatury, zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem. Na szczęście kolejna noc będzie znacznie cieplejsza, a przymrozki prognozowane są głównie na północnym-wschodzie.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 22.05.2020, godzinę 12 UTC doskonale obrazuje jaką drogę pokonało powietrze znad Arktyki zanim dotarło do naszej części Europy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Lokalnie wzrastające do dużego. We wschodniej połowie kraju wystąpią słabe opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Temperatura wyniesie od 12°C na wschodzie i na północy. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie termometry wskażą aż 20°C. Wiatr przeważnie słaby, miejscami umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków północnych, na zachodzie południowo-wschodni. 

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w piątek.

Prognoza zachmurzenia i opadów w piątek dla Polski.