Pogoda na 24 marca 2020 dla Polski. Powolne ocieplenie, wyżowa pogoda. Burze i opady nie wystąpią

We wtorek Polska pozostaje pod wpływem silnej blokady antycyklonalnej związanej z wyżem „JURGEN”, który przemieszcza się nad Rosję. Pozostajemy w zasięgu powietrza arktycznego, które jest suche. Niewielkie opady mogą wystąpić tylko w Karpatach. Miniona noc była zimna w całym kraju. To efekt adwekcji arktycznego powietrza, dominacji wyżu i słabego wiatru oraz braku chmur. O poranku mróz opanował cały kraj. Stopniowo jednak kierunek napływu mas powietrza będzie ulegał zmianie na wschodni i południowo-wschodni. Zaczyna postępować ocieplenie, które odczujemy zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.03.2020, 12 UTC

Temperatury minimalne w nocy i o poranku w Polsce.

Dzisiaj na przeważającym obszarze Polski bezchmurnie, bądź zachmurzenie małe. Natomiast Karpatach umiarkowane, okresowo duże, aż do wystąpienia przelotnych opadów śniegu. Temperatura wyniesie w przedziale od 3°C do 7°C, natomiast rejonach podgórskich chłodniej od -4°C do 2°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, miejscami w porywach do 55 km/h, z kierunków wschodnich. W Karpatach i Sudetach wiatr w porywach do 70 km/h, może powodować zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 24.03.2020, 12 UTC ukazująca jaką drogę pokonało powietrze w ciągu 7 dni zanim dotarło do Polski.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)