Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 27 maja 2020 dla Polski. Burze z gradem na wschodzie, śnieg w TatrachDziś przeważający obszar Polski znajdzie się w zasięgu wyżu barycznego z centrum znad Wysp Brytyjskich. W stabilnym i suchym powietrzu polarnym. Tylko na południowym-wschodzie i wschodzie kraju zaznaczy się jeszcze wpływ zatoki niżowej wraz z bardziej niestabilną masą powietrza. Prognozowane są w tej części burze, które lokalnie przyniosą grad i ulewne opady deszczu oraz wiatr do 70 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.05.2020, 12 UTC

W środkowych warstwach troposfery obecna ma być na krańcach południowo-wschodnich zatoka wypełniona chłodniejszym powietrzem. Dlatego wystąpi stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co prowadzić ma do wystąpienia niestabilności i rozwoju burz.

Pierwsze burze możliwe są już przedpołudniem. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, miejscami słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, co prowadzić ma do wystąpienia dużych sum opadowych do 25 mm. Stosunkowo nisko położona izoterma zero sprzyjać może licznym przypadkom opadów drobnego gradu do 1 cm.

Prognozowany obszar burz w dniu 27.05.2020 na obszarze Polski według (IMGW-PIB)

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane, okresowo i miejscami duże. Na północnym-zachodzie i zachodzie pod wieczór prawdopodobne słabe, przelotne opady deszczu. Więcej deszczu spadnie na południowym-wschodzie i wschodzie, gdzie prognozowane są burze. W sprzyjających warunkach możliwe zalążki trąb lądowych. W czasie burz akumulacja opadów do 25 mm, natomiast wysoko w Tatrach opady śniegu. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 18°C do 21°C, chłodniej nad morzem, Podhalu i Podkarpaciu od 15°C od 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę według modelu ECMWF.

Prognoza opadów i zachmurzenia oraz zjawisk w środę na obszarze Polski.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz