Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 28 listopada 2022. Poprawa pogody, choć opady marznące nadal możliwe

Pogoda na 28 listopada. Mgła, wysokie ciśnienie, temperatura


Weekend przyniósł nam pogodę upływającą pod znakiem gnijącego wyżu. Pogoda na poniedziałek nie przyniesie większych zmian, jednak prawdopodobnie czeka nas mniej mgieł. Wciąż jednak wyż „gnije” w regionie przynosząc bardzo wilgotną i nieprzyjemną aurę.

Mnóstwo wilgoci w poniedziałek w kraju

Prognozę pogody na poniedziałek zacznijmy tradycyjnie od przeglądu sytuacji barycznej na Starym Kontynencie. Poniżej mapa sytuacji barycznej pochodząca z serwisu niemieckiego instytutu pogodowego DWD.

Pogoda na 28 listopada. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 28 listopada. Sytuacja baryczna w Europie

Kontynent coraz bardziej podzielony jest na wyżowy wschód i zachód pozostający pod wpływem niżów atlantycki. Choć bardziej powinienem pisać o północnym zachodzie, ponieważ Półwysep Iberyjski już dziś dostaje się pod wpływ wyżu z centrum na zachód od Portugalii. Zwróćmy uwagę na wartości ciśnienia w okolicach Moskwy. Barometry w regionie wskażą dziś nawet 1050 hPa. Pogoda na 28 listopada przyniesie wysokie wartości ciśnienia również w Polsce. Barometry dziś w kraju wskażą nieco poniżej 1030 hPa. Zobacz również: Silny mróz uderzy w nasz region

Wspominałem, że wyż przyniesie sporo wilgoci nad naszym krajem. Objawiało będzie się to kolejnym dniem z pełnym zachmurzeniem inwersyjnym, lokalnymi mgłami i mżawką. Lokalnie, na północnym wschodzie i wschodzie Polski mżawka może być marznąca, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. Na południu i zachodzie kraju nie można wykluczyć dziś rozpogodzeń.

Pogoda na 28 listopada. Mróz odpuści

Poniedziałek będzie kolejnym dniem, podczas którego na kilka godzin ujrzymy dodatnie temperatury na obszarze całego kraju. Poniżej prognoza temperatur według wyliczeń europejskiego modelu pogodowego ECMWF.

Pogoda na 28 listopada. Temperatury w Polsce
Pogoda na 28 listopada. Temperatury w Polsce

Podobnie jak w ostatnich dniach cieplej będzie na zachodzie Polski. Jednak różnice temperatury dziś nie będą tak duże jak choćby w weekend. Podczas gdy w weekend na zachodzie termometry wskazywały nawet 7-8 stopni, dziś najcieplejszym regionem będzie południe Polski. Tutaj lokalnie termometry pokażą do 6 stopni Celsjusza. W tym samym czasie najchłodniejszym regionem będzie północny wschód, jednak tutaj również kilka stopni powyżej zera. W najcieplejszym momencie dnia minimalna temperatura w kraju wyniesie ok. 4 stopni Celsjusza. Wieczorem temperatury spadną poniżej zera we wschodniej połowie kraju. Dlatego należy uważać na śliskie nawierzchnie. Zarówno na chodnikach, jak i drogach. Mgły i mżawka mogą po zachodzie słońca znów mieć charakter marznący.

Prognoza wiatru nad Polską na poniedziałek 28 listopada.
Prognoza wiatru nad Polską na poniedziałek 28 listopada

W odróżnieniu do poprzednich dni dziś nad Polską pojawi się wiatr. Mocniejszych porywów wiatru spodziewamy się na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Nad morzem wiatr w porywach może dochodzić do 60 km/h. Na zachodzie będą to porywy do 40-50 km/h. Na wschodzie i południu kraju porywy wiatru będą słabsze, zaledwie do 20-30 km/h. W kolejnych godzinach zapraszam Was na stronę główną portalu. Znajdziecie u nas najświeższe prognozy pogody dla Polski i Świata.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk