Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -20°C uderzy w nasz region. Potężny wyż zamrozi Europę. Bomba chłodu dotrze do Polski

Potężny mróz w Polsce. Wyż przyniesie mrozy. Atak zimy


Silny mróz oddalił się obecnie od kraju. Chłodne masy powietrza wycofały się na wschód, jednak nie na długo. W prognozach pogody dla Polski i regionu widać potężne ochłodzenie. Na przełomie miesięcy na wschodzie Europy rozbuduje się potężny antycyklon przynosząc duże spadki temperatury między innymi w naszym regionie. Zapraszam na analizę opartą o najnowszych wyliczeniach modeli pogodowych.

Mróz w Europie. Potężny wyż na wschodzie

Już teraz silny antycyklon z ciśnieniem nawet do 1050 hPa rozbudował się daleko nad centralną Rosją. Przynosi on mróz do -30 stopni. Jednak w obecnym okresie tak duże spadki temperatury występują daleko, na granicy Europy i Azji. Całkowicie nas to nie dotyczy, jednak sytuacja będzie się zmieniać. Spójrzmy na prognozowaną sytuację baryczną na końcówkę dekady grudnia.

Silny wyż ściągnie mróz do Polski
Silny wyż „ściągnie” mróz do Polski

Na granicy Białorusi i Rosji umiejscowi się centrum silnego wyżu. Drugi wyż, niewiele słabszy prognozowany jest nad Skandynawią. W związku z tym czeka nas w omawianym okresie silny spływ chłodu ze wschodu i z północy. Czeka nas silny mróz. Zanim jednak o Polsce, spójrzmy jak silne spadki temperatury prognozowane są dla Europy.

Bomba chłodu we wschodniej Europie

Ja wiem, że słowo bomba, dodatkowo w połączeniu z Europą Wschodnią kojarzy się bardzo źle. Jednak sformułowania tego używałem jeszcze zanim chory człowiek ze wschodu postanowił rozpętać piekło u naszych wschodnich sąsiadów. Będę zatem używał tego zwrotu w dalszym ciągu licząc, że wkrótce słowo bomba będzie w sieci używane jedynie w kontekście silnych spadków temperatury. Wróćmy więc do prognoz pogody, gdyż politykowanie nigdy nie wychodziło mi najlepiej.

Mróz wtargnie w nasz region

Powyżej świetna animacja obrazująca anomalię temperatury na poziomie 2 metrów. Na animacji widać, że do końca listopada anomalia temperatury będzie w normie. Jednak z każdym kolejnym dniem grudnia w pasie od zachodniej Rosji, przez Białoruś, po północny wschód naszego kraju anomalia temperatury zaczyna szybko spadać. Pod koniec pierwszej dekady grudnia anomalia temperatury będzie bardzo ujemna. Na północny wschód od naszego kraju będzie nawet 15-20 stopni chłodniej niż w analogicznym okresie lat referencyjnych. To oznacza potężny mróz. Spadki temperatury na północny wschód od kraju będą znaczące. Mróz poniżej -20, może nawet -25 stopni na przełomie pierwszej i drugiej dekady grudnia są bardzo prawdopodobne. Oczywiście pamiętamy, że to jeszcze odległe terminy. Jednak silna rozbudowa wyżu, którą obserwujemy już od teraz to raczej stabilne zjawisko. Wiele wskazuje na to, że prognozy te mają spore szanse się sprawdzić.

Silne spadki temperatury w Europie
Silne spadki temperatury w Europie

Powyżej mapa z prognozą temperatury na poniedziałek 12 grudnia. Opieram się na wyliczeniu modelu GFS, gdyż zapewnia on prognozy na tak odległy okres. Na Białorusi temperatury w tym okresie wg. prognoz spadną zdecydowanie poniżej -20 stopni Celsjusza. Zwróćcie również uwagę na nieprawdopodobny mróz na północy Rosji. Temperatury spadną tam do nawet -40 stopni. Sprawdź: Aktualna temperatura w Polsce

Jak zimno zrobi się w Polsce?

Wiemy już, że potężny wyż przyniesie silny mróz na wschodzie Europy. Zobaczmy zatem jak silnych spadków temperatury spodziewać powinniśmy się w najbliższym czasie w Polsce. Najbliższe dni i noce nie przyniosą większych zmian odnośnie temperatur w kraju. Słaby mróz pojawiał będzie się na wschodzie. Na zachodzie temperatury minimalnie dodatnie. Jednak sytuacja wg. prognoz zmieni się na przełomie miesiący.

Mróz na początku grudnia w Polsce
Mróz w piątek 2 grudnia w Polsce

Pod koniec tygodnia na krańcach północno wschodnich kraju temperatury nocami spadać mogą nawet w okolice -10 stopni. Mróz nocami obejmie prawdopodobnie cały obszar kraju. Ujemne temperatury utrzymają się również za dnia choćby w przyszłym weekend. W pierwszej części kolejnego tygodnia (okolice Mikołajek) czeka nas chwilowe ocieplenie, po czym mróz może być na wschodzie tęgi. Temperatury nocami spadać mogą na wschodzie nawet w okolice -15 stopni Celsjusza. Tutaj mówimy już jednak o terminach na prawie dwa tygodnie do przodu. Scenariusz ten jest wielce prawdopodobny, jednak jak to z prognozami na tak odległy okres. Zachowajmy jeszcze powściągliwość. Silny mróz w Polsce i regionie jest wielce prawdopodobny w okolicach 2-12 grudnia 2022 okresami. Jednak do tego okresu jeszcze trochę czasu. Z pewnością wrócę do tematu w kolejnych prognozach pogody dla Polski, które przygotowali będziemy dla Was w kolejnych dniach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk