Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Coraz chłodniej. Zima nadciągnie ze wschodu

Pogoda na 5 dni dla Polski. Zima, mróz, ochłodzenie, śnieg

Rozpoczynamy nowy tydzień więc zapraszam Was tradycyjnie na prognozę pogody. Co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Czy aura w Polsce mocno zmieni się do końca tygodnia? Czeka nas atak zimy, czy raczej ocieplenie i powrót do temperatur bardziej jesiennych? Na wszystkie te pytania odpowiem poniżej, zapraszam na wpis.

Pogoda na 5 dni. Będzie robiło się chłodniej

Dziś znajdujemy się pod wpływem wyżu. W kraju pojawiają się nawet rozpogodzenia. Poniedziałek będzie również najcieplejszym dniem w tym tygodniu. Już od wtorku ujemne temperatury powrócą na wschód Polski. Poniżej prognoza temperatury na 29 listopada.

Pogoda na 5 dni. Nadciąga ochłodzenie
Pogoda na 5 dni. Coraz chłodniej w Polsce

Widzimy, że już jutro zrobi się chłodniej, a ochłodzenie w Polsce będzie postępować z każdym kolejnym dniem rozpoczynającego się tygodnia. W środę w okolicach zera już również w centralnej Polsce. Od czwartku ze wschodu do Polski spłynie jeszcze chłodniejsza masa powietrza przynosząc mróz w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów. Zresztą, spójrzmy na animację prognoz temperatury na najbliższe dni.

Prognoza temperatury na najbliższe dni

Bardzo chłodno zrobi się na wschodzie kraju w okresie od czwartku do soboty. W niedzielę i na początku przyszłego tygodnia na chwilę zrobi się cieplej, ale przypomnijmy, że silny mróz wkroczy do Polski pod koniec pierwszej dekady grudnia. Jednak śmiało możemy stwierdzić, że pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie w kraju.

Coraz silniejszy wyż ze wschodu Europy

Niewiele będzie się zmieniało w regionie jeśli chodzi o sytuację baryczną. Na wschodzie Europy rozbudowuje się potężny wyż. Z każdym dniem będzie on obejmował swym zasięgiem coraz więcej regionów, również Europy Centralnej.

Wyż na wschodzie Europy
Potężny wyż na wschodzie Europy

Powyżej prognoza sytuacji baryczne na czwartek 1 grudnia. Widać tu wyż o którym pisałem powyżej. Centrum tego antycyklonu znajduje się nad Rosją. Ciśnienie sięga tam nawet 1050 hPa. To bardzo silny ośrodek baryczny, który wpływa i będzie wpływał na aurę w znacznej części Europy. Pogoda na 5 dni dla Polski również wynikała będzie w znacznej części z takiego ułożenia ośrodków barycznych. Niestety, jak to często bywa w chłodnym okresie roku, wyż nie będzie nam przynosił pięknej, słonecznej pogody. W większości regionów Polski pogoda na 5 dni przyniesie kolejne pochmurne i mgliste dni. Lokalnie pojawiać mogą się opady mżawki lub nawet słabe opady śniegu (na wschodzie). Nic jednak nie wskazuje na to by w tym tygodniu czekał nas powrót śnieżnej zimy, choć temperatury będą już raczej zimowe niż jesienne.

Wiatr we wtorek w Polsce
Słaby wiatr nad Polską tylko we wtorek

Ponieważ znajdujemy się pod wpływem wyżu, pogoda w Polsce będzie stabilna. To również dotyczy wiatru, a właściwie jego braku. Pogoda na 5 dni nie przyniesie odczuwalnych porywów wiatru. Tylko we wtorek (mapa powyżej) do 50-60 km/h wiało będzie w zachodniej połowie kraju. Wciąż rośnie ciśnienie atmosferyczne. W drugiej części tygodnia barometry wskazywały będą ponad 1030 hPa. Zachęcam do odwiedzania strony głównej portalu. Tam codziennie świeże prognozy pogody dla kraju i Świata. W najbliższym czasie napiszemy o szokującym mrozie z dalekiego wschodu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk