Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda kształtowana przez zgniły wyż. Śnieg, mgły marznące i mżawka oraz lokalnie mróz w Polsce

mroźno

mróz w Polsce


Pogoda w nocy z poniedziałku na wtorek kształtowana przez zgniły ośrodek wyżowy. Wystąpią opady śniegu, mgły marznące i mżawka, która może powodować gołoledź. Miejscami lekki mróz w Polsce.

Aurę w kraju kształtuje zgniły wyż

Od dłuższego czasu znaleźliśmy się w charakterystyczne okresie późno-jesiennym. Natomiast na wschodzie, północnym wschodzie mieliśmy przez kilka dni warunki charakterystyczne dla zimy termicznej. Powróciliśmy jednak do przedzimia na koniec listopada. Jednak już na początku grudnia od wschodu zacznie postępować większe ochłodzenie z powrotem ujemnych temperatur przez całą dobę i nawrotem lekkiem zimy termicznej. Mimo, że na barometrach w ostatnich dniach obserwujemy wysokie ciśnienie atmosferyczne. Dominacje wyżu, nie powoduje występowanie bezchmurnego nieba w wielu regionach Polski.

Co więcej z warstwowych chmur Stratus występują niewielkie opady mżawki. Prawie 100% wilgotność skutkuje, że nawet te marginalne opady atmosferyczne nie wysychają i podłoże jest mokre. Silna inwersja osiadania, połączona z dużą wilgotnością powietrza utrzymuje się w dolnej części troposfery aż do wysokości 3 km. Dopiero ponad inwersją jest trochę suszej. W czasie nocnych sondaży aerologicznych wychodzi na jaw, że prędkość wiatru jest marginalna, a nawet występuje cisza w dolnych warstwach troposfery.

Kontynentalny wyż z silną inwersją osiadania wpływa na pogodę w Polsce

W polu przyziemnym mamy obecny układ klina wyżowego sięgającego nad Polskę od północnego – wschodu. Jest on związany ze stacjonarnym wyżem znad północnej Rosji. Jednak w warstwach średniej troposfery, na poziomie 500 hPa (5,5 km nad poziomem gruntu) utrzymuje się odcięta od cyrkulacji zachodniej zatoka w polu geopotencjału sięgająca od Bałtyku przez wschód kraju i Rumunię aż po Grecję z tak zwaną „kroplą chłodu”. W ciepłej porze roku, w obrębie takiego układu formowały się liczne burze wewnątrzmasowe. Na przełomie listopada i grudnia będziemy świadkami umacniania się chłodnego antycyklonu znad północy Rosji nad Skandynawię. Całkowite zablokowanie w środkowej oraz północnej Europie oddziaływania Atlantyku. Wpływ tego antycyklonu sięgnie też do północnych części Ukrainy, Polski i Niemiec. Aczkolwiek proces ochładzania będzie stopniowy, odczujemy go od nocy z czwartku na piątek i w kolejnych dobach.

W poniedziałek Polska znalazła się zasadniczo na peryferiach potężnego antycyklonu Erik znad Federacji Rosyjskiej z ciśnieniem w jego centrum przekraczającym 1050 hPa. Tylko na północnym wschodzie zaznaczył się jeszcze niewielki ośrodek górnego niżu. Warunki pogodowe nie charakteryzowały się dużą dynamiką.

Temperatura maksymalna, odnotowana 28 listopada 2022 w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Źródło obrazu: CMM IMGW

pogoda jesienna i przedzimie w kraju
Przedzimie w kraju

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże, na południu i zachodzie miejscami rozpogodzenia. Miejscami na północy i wschodzie oraz w Sudetach słabe opady śniegu. Na północnym wschodzie także mżawki, przejściowo marznącej i lokalnie powodującej gołoledź. Miejscami, głównie na południu, mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -4°C na południu, około -1°C w centrum, do 2°C na zachodzie. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat od -7°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, południowo-wschodni i wschodni, na południowym zachodzie lokalnie w porywach do 55 km/h i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Wyliczana temperatura minimalna, 29 listopada 2022, 05Z według modelu ICON

FaniPogody.pl