Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 28 października 2022. Co mówią prognozy pogody na piątek?

Pogoda na 28 października. Prognozy na piątek są wspaniałe


Nasz region dostał się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia. W związku z tym pogoda na 28 października przyniesie znów sporo słońca w kraju. Blisko północnych krańców Polski przemieszczał będzie się kolejny front atmosferyczny o charakterze ciepłym. Przyniesie on co nieco wilgoci.

Powyżej mapa z sytuacją baryczną na piątek 28 października. Widać tu, że zdecydowana większość Europy znalazła się pod wpływem wspomnianego wyżu. Przynosi on dobrą, słoneczną pogodę na południu i wschodzie kontynentu. Wiele słońca również w Polsce, ale o tym za chwilę. Antycyklon skutecznie blokuje wędrówkę niżów atlantyckich w głąb kontynentu. W związku z tym niże zalegają na zachód od kontynentu przynosząc słabszą pogodą między innymi na Wyspach Brytyjskich.

Pogoda na 28 października. Bardzo ciepły dzień w Polsce

W związku z obszarem podwyższonego ciśnienia w kraju ujrzymy dziś dużo słońca. To od rana w wielu regionach ogrzewać będzie dolne partie troposfery. Dodatkowo, do Polski napływa dość ciepłe powietrze z południa Europy. Te dwa fakty pogodowe przyniosą nam bardzo przyjemne wartości temperatury nad krajem. Poniżej prognoza temperatury na piątek wg. modelu GFS.

Prognoza temperatury na piątek 28 października 2022
Prognoza temperatury na 28 października 2022

Najcieplej dziś na południowym zachodzie. W tych regionach kraju termometry wskazywać mogą dziś nawet 23-24 stopnie Celsjusza. Nieprawdopodobne wartości temperatury jak na koniec października (sprawdź również: Silny upał w Azji. Nawet 35 stopni Celsjusza). Ciepło będzie w całym kraju. Podczas gdy na południowym zachodzie będziemy mieli prawie dzień gorący, tak na krańcach północno wschodnich, tam gdzie będzie najchłodniej, również powyżej 15 stopni Celsjusza. To także jest wysoka wartość temperatury jak na końcówkę października.

Mnóstwo słońca, ale uwaga na mgły

Antycyklon przyniesie nam dużo słońca. Od samego rana promienie słoneczne cieszyły będą mieszkańców południa Polski. Na pozostałym obszarze nie wykluczamy porannych mgieł. Lokalnie mgły mogą być gęste dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności. W godzinach popołudniowych do regionów północnych zbliży się ciepły front atmosferyczny.

Pogoda na 28 października. Dużo słońca, opady możliwe na północy Polski
Pogoda na 28 października. Dużo słońca, słabe opady możliwe na północy

W związku z tym nie możemy wykluczyć opadów deszczu. Opady te nawet jeśli wystąpią na północy, to nie będą to opady znaczące. Raczej słabe opady deszczu lub mżawki. To zależy jednak od tego jak aktywny będzie front ciepły, a na ten moment prognozy nie mówią o dużej aktywności frontu. Wiatr dziś w Polsce będzie odczuwalny, jednak nie będzie obniżał temperatury odczuwalnej. Mocniej, do 40 km/h wiać może nad samym morzem. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru 20-30 km/h. Ciśnienie atmosferyczne dziś delikatnie spada. Jednak wciąż jest bardzo wysokie. W nocy z piątku na sobotę ciśnienie ustabilizuje się na poziomie 1020 hPa. Sprawdzaj pogodę dla Polski i Świata na stronie głównej portalu. Zapraszam

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk