Pogoda gwałtownie się poprawia. Mgły i chmury Stratus ustępują. Dziś babie lato w wielu regionach i 23°C w Polsce

Pogoda ulega poprawie w pierwszej części piątkowego dnia. Dziś babie lato w wielu regionach naszego kraju i 23°C.

Piątek jednym z najcieplejszych dni października. 25°C nie jest jednak zagrożone, ale babie lato wystąpi

Wygląda na to, że piątek będzie jednym z najcieplejszych w 3 dekadzie października. Już wczoraj na stacji w Jeleniej Górze, temperatura w klatce meteorologicznej wzrosła do 21,3°C. W tym samym czasie najchłodniej było na stacji w Suwałkach, gdzie zmierzono w najcieplejszym momencie dnia zaledwie 11.4°C

Temperatura maksymalna na wysokości 2 metrów, 27 października 2022 na stacjach pomiarowych IMGW-PIB. Źródło obrazu: CMM IMGW

Pogoda gwałtownie się poprawia. Mgły i chmury Stratus ustępują. Dziś babie lato w wielu regionach i 23°C w Polsce
Bardzo ciepły czwartek Polska, wysoka temperatura na stacji w Jeleniej Górze

Pogoda. Najcieplej dziś na południowym zachodzie i zachodzie

Piątek zapowiada się szczególnie ciepło w zachodniej i południowo zachodniej części Polski. Na tym obszarze, na stacjach pomiarowych IMGW powinniśmy odnotować od 21°C do 23°C. Nie można jednak wykluczyć, że słaby deszcz pomimo dominacji wyżu wystąpi na północy, gdzieniegdzie w centrum i na wschodzie, co związane będzie z przechodzeniem mało aktywnego frontu ciepłego. Piszemy o tym szerzej w prognozie na 28 października 2022.

W pierwszej części dnia w wielu regionach występowały chmury niskie typu Stratus i mgły radiacyjne z wypromieniowania ciepła przy długiej październikowej nocy. Podobnie tak, jak to było w ostatnich dniach, mocno utrudniały kierowcom warunki podróżowania, na niemal całym obszarze kraju, z wyjątkiem krańców zachodnich od Pomorza Zachodniego po Łużyce oraz Podkarpacie. Skutkowały również dużym utrudnieniom na lotniskach. Przy ograniczonej widzialności, samoloty wykonujące operacje lotnicze były przekierowane na inne lotniska.

Polska w polu podwyższonego ciśnienia, przejdzie jednak mało aktywny front ciepły

Dziś Polska znajduje się w polu podwyższonego ciśnienia, które jest związane z wyżem o imieniu Zachariasz z centrum nad Bałkanami. Przemieszczać ma się od południowego zachodu na północny wschód front o charakterze ciepłym. W jego zasięgu wystąpi większa porcja chmur. Z tym frontem związane będą również opady na północy i wschodzie.

Pogoda. Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z godziny 11:15 czasu lokalnego dla Polski

pogoda uległa zmianie
Mgły rozproszyły się, więcej chmur na północnym wschodzie Polski

Powodem adwekcji bardzo ciepłego powietrza jest rozległy obszar niżowy, który rozciąga się nad wodami północno – wschodniego Atlantyku, jak i też krańcami zachodnimi kontynentu europejskiego. Niże we współpracy z silnym wyżem przebiegający znad Afryki, przez basen Morza Śródziemnego, Europę Środkową, aż po Federację Rosyjską i Kazachstan będą sprowadzać pod koniec miesiąca bardzo ciepłe powietrze.

Prognoza sytuacji barycznej na 28.10.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

polska w polu wyżowym, front ciepły przejdzie na północny wschód
Pogoda. Front ciepły nad Polską

O poranku na wielu stacjach IMGW raportowano gęste mgły z wypromieniowania, które ograniczały widzialność od 50 m do 300 metrów. Wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego. Poprawiać zaczęła się widzialność, mgły rozproszyły się, bądź też podniosły się do postaci chmur warstwowych Stratus. Najwięcej chmur utrzymuje się przedpołudniem na północy, północnym wschodzie i północnym zachodzie.

Pogoda obserwowana na wybranych stacjach pomiarowych, 28 października 2022 w godzinach porannych na obszarze Polski

poprawa pogody
Gęste mgły w Polsce o poranku, z biegiem godzin rozproszyły się na skutek wzrostu promieniowania i temperatury

Temperatura sięgnie aż 23°C w piątek, 28 października na obszarze południowo zachodniej Polski

Dziś na termometrach zobaczymy do 15-20°C na północy i północnym wschodzie. Najchłodniej ma być na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Pomorzu Środkowym i Wschodnim. Cieplej w centrum do 18°C/21°C. na zachodzie, południowym zachodzie termometry pokażą dziś aż 20°C/23°C.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 28 października 2022, 18 UTC według modelu GFS

poprawa pogody w kraju
Wysoka temperatura i poprawa pogody w ciągu dnia

Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia, wiatr okaże się dziś słaby, miejscami umiarkowany. Przeważnie z kierunków południowych. Silniej powieje jedynie w rejonach górskich i podgórskich do 50-60 km/h. Ze szczególnym uwzględnieniem Przedgórza Sudeckiego i Sudetów.

Fanipogody.pl