Pogoda na 29 maja 2020 dla Polski. Burze na południowym-wschodzie. Śnieg w Tatrach

W piątek sytuacja synoptyczna nie ulegnie diametralnej zmianie. Znajdować mamy się w dalszym ciągu pomiędzy wyżem znad Morza Północnego a niżem z centrum nad Ukrainą. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza pochodzenia polarno-morskiego napływającej z północy.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 29.05.2020. 12 UTC

Dziś na wschodzie i południu zachmurzenie przeważnie umiarkowane, okresowo duże. Prognozowane są miejscami przelotne opady deszczu. Natomiast na południowym-wschodzie niewykluczone są słabe burze, nawet z drobnym gradem. Wysoko w polskich Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wyliczany przez modele przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura oscylować ma w przedziale od 16°C do 20°C, nieco niższe wartości nad nad morzem i w rejonach podgórskich, od 11°C do 15°C. Wiatr na ogół umiarkowany, porywisty, w porywach na wschodzie i północy oraz Tatrach do 65 km/h, w Sudetach do 70 km/h, z kierunków północnych. W szczytowych partiach Tatr zmiecie i zawieje śnieżne – informuje Edyta Socha z IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w piątek.

Wyliczany obszar opadów, zachmurzenia w piątek na obszarze Polski.