Pogoda na 29 marca 2020 dla Polski. Atak chłodu, spadnie 8 cm śniegu, możliwe burze i silny wiatr

W ostatni dzień weekendu czeka nas duże pogorszenie pogody w Polsce. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się aktywny front chłodny, za którym spływać ma masa pochodzenia arktycznego. Opady atmosferyczne prognozowane są zarówno na froncie, jak i też przed oraz za frontem. W czasie wędrówki strefy frontowej wzrośnie prędkość wiatru. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm. Istnieje niskie ryzyko burz na południowym-wschodzie, około 15%

Trajektoria wsteczna mas na dzień 29.03.2020, 18 UTC

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognozy modeli numerycznych wskazują, że wkraczamy w chłodniejszy okres synoptyczny. Według najnowszych wyliczeń arktyczna masa pozostanie z nami przez 3 dni. Sprzyjać będzie adwekcji zimnego powietrza silny wyż o imieniu “KEYWAN” z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.03.2020, 12 UTC

W pierwszej części dnia nad Morzem Bałtyckim porywy wiatru do 90 km/h – 100 km/h. Natomiast na Pomorzu i w głębi lądu powieje do 80 km/h. Następnie strefa wiatru wraz z frontem przemieszczać powinna się na południowy-wschód. W czasie przechodzenia frontu porywy wiatru od 45 km/h do 60 km/h.

Niedziela przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże, gdzieniegdzie całkowite. W pierwszej części dnia jedynie w południowo-wschodniej części kraju małe, wzrastające w drugiej części dnia do umiarkowanego. Wieczorem na północnym-zachodzie po przejściu frontu prognozowane są rozpogodzenia. W wielu miejscach wystąpią przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przechodzące wraz ze spływem powietrza arktycznego od północy kraju w opady śniegu. Natomiast w górach i na obszarach podgórskich prognozowane są opady mieszane oraz śniegu. Spodziewana akumulacja opadów śniegu do 8 cm, a na Przedgórzu Sudeckim lokalnie około 5 cm. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 3°C na północy i na Przedgórzu Sudeckim, około 9°C w centrum, do 15°C na południowym wschodzie. 

Prognozowane zachmurzenie, zasięg i typ opadów w niedzielę przez model SWISS-HD.

Z każdą godziną ciepły sektor ograniczany będzie do dzielnic południowo-wschodnich.