Prognoza pogody na 3 dni: Gwałtowne burze z gradem w Polsce oraz pył znad Sahary, silny wiatr i ochłodzenie

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym powstał taki układ, który już jutro spowoduje, że na głównych poziomach izobarycznych zacznie płynąć bardzo ciepłe powietrze z południa Starego o cechach zwrotnikowych. Dodatkowo dotrze jeszcze większa porcje pyłu znad Sahary, o którym więcej pisaliśmy wczoraj w artykule poniżej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.04.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB), miejscami opady są możliwe w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB). Opady pochodzenia konwekcyjnego są możliwe na Mazowszu w pierwszej części dnia, istnieje niskie ryzyko burz. Deszcz i lokalne burze (ryzyko 30%) może pojawić się także na obszarze województwa lubelskiego. Pewnym czynnikiem ograniczającym rozwój konwekcji i zarazem burz może być brak silniejszego wspomagania procesów konwekcyjnych.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

W piątek późnym popołudniem bądź pod wieczór do zachodniej części Polski dotrze front chłodny powodujący wymianę masy powietrza na chłodniejszą pochodzenia polarno-morskiego. Spodziewane są burze, które lokalnie mogą być gwałtowne zwłaszcza pod wieczór i w pierwszej części nocy pojutrze. Zagrzmieć może również na Podlasiu, lokalne burze wewnątrz masy prawdopodobne są także w innych rejonach kraju.

Na weekend czeka nas większe ochłodzenie niemal w całym kraju. Spadnie trochę deszczu, istnieje ryzyko burz.

Bieżąca sytuacja pogodowa poniżej