Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Uwaga! Ogromna ilość pyłu znad Sahary zbliża się do Polski. We wtorek pojawiły się burze piaskowe (grafiki)Pogoda we wtorek daje się znaki. Zanim nadejdzie prawdziwy pył znad Sahary mieszkańcy poszczególnych rejonów zmagają się z silnym wiatrem, który przyczynił się do szkód w drzewostanie, uszkodzeń dachów. Niektóre z konarów i drzew upadały na samochody. Pojawiły się również zamiecie pyłowe i burze piaskowe.

Przyczyną tak dynamicznej pogody w Polsce jest duża różnica ciśnienia jaka powstała pomiędzy rozległym wyżem nad Europy Wschodniej o imieniu „LEONORE” a wielocentrycznym niżem nad Europą Zachodnią.

Doskonale widoczny był on na zdjęciach satelitarnych, zwłaszcza na produkcie RGB Dust. Zjawisko to nie jest częste. Wystąpiły dziś korzystne warunki atmosferyczne jak silny i porywisty wiatr oraz bardzo sucha gleba, co spowodowało powstanie wichur pyłowych i piaskowych od Mazowsza przez Kujawy po Pomorze, zaznaczone są one kolorem różowym. Widać, że pył i piasek dotarł aż nad Morze Bałtyckie.

Dlaczego nad Polską pojawi się pył znad Sahary?

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zachodzą w dalszym ciągu takie zmiany, które w perspektywie najbliższych dni doprowadzą do wystąpienia cyrkulacji południkowej.

Przyczyni się do tego specyficzne ulokowanie układów barycznych. Rozległego wyżu ulokowane nad Europą Wschodnią i wieloośrodkowego niżu nad Europą Zachodnią. Oba te układy skierują ku nam z południa masy powietrza o pochodzeniu zwrotnikowym wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.04.2019 r. godzina 12 UTC

Kiedy do Polski dotrze pył znad Sahary?

Według prognoz do Polski pył znad Sahary dotrze dopiero w środę. Na południu kraju zaznaczyć może się już podczas nadchodzącej nocy.

Koncentracja pyłu znad Sahary na środę według modelu SKIRON na godzinę 8 czasu lokalnego

W drugiej części jutrzejszego dnia znajdzie się on nad przeważającym obszarem Polski. Prognoza koncentracji pyłu, model SKIRON na dzień 24.04.2019 r. godzina 12 UTC

Szczególnie duża koncentracja pyłu znad Sahary w czwartek

Według prognoz modelu SKIRON i Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie szczególnie duża koncentracja pyłu znad Sahary wystąpi w czwartek, gdy niemal na wszystkich głównych poziomach izobarycznych przepływ ulegnie zmianie z południowo-wschodniego na południowy.

Duża koncentracja pyłu znad Sahary prognozowana jest również na piątek

Silna cyrkulacja południkowa ściągnie do Polski nie tylko powietrze zwrotnikowe, ale także duże ilości pyłu znad Sahary. Jak widać na poniższej rycinie, będzie go szczególnie dużo w piątek, chociaż należy mieć na uwadze, że w drugiej części dnia, bądź pod wieczór do kraju od zachodu wkroczy front chłodny powodujący wymianę masy powietrza i burze, które miejscami mogą okazać się gwałtowne.

Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności saharyjskich pyłów nad Polską, ale to dopiero bliżej weekendu.

Jak odczujemy obecność pyłów znad Sahary?

Wysoka koncentracja cząsteczek pyłu saharyjskiego, który nie tylko przyczyni się do pojawienia się bardziej „krwistych” zachodów i wschodów Słońca, ale również może osiadać na powierzchni ziemi. Niebo może być również miejscami bardziej zmętnione. Jego obecność będziemy mogli dostrzec w najbliższych dniach na karoseriach i szybach samochodów, ale także na parapetach.

Szczególnie w kwietniu przy napływie z południa do Polski dociera dużo pyłów znad Sahary.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz