Wtorek zgodnie z prognozami przyniósł dynamiczną pogodę w Polsce. W wielu miejscach silnie wiało, zwłaszcza w pasie od Roztocza przez Mazowsze, ale także Pomorze Zachodnie i Kujawy i częściowo Warmię i Mazury. Jutro czeka nas kontynuacja wietrznej aury, ale obszar silnego wiatru będzie mniejszy niż dziś.
Przyczyną silnego wiatru we wtorek była znaczna różnica ciśnienia. Na wschodzie Starego Kontynentu utrzymuje się silny wyż o imieniu „LEONORE” natomiast na zachodzie kontynentu ulokowany jest rozległy i wielocentryczny niż. Nasuwanie się zatoki od zachodu do Polski spowodowało powstanie dużej różnicy ciśnienia w naszej części Europy, co skutkowało silnym wiatrem z gradientu. Szczególnie uciążliwym w porze największego nagrzania podłoża, istotnie słabnący dopiero pod wieczór.
Prędkość wiatru we wschodniej, centralnej i północnej Polsce miejscami osiągała 70-85 km/h (m.in. w Łodzi, Warszawie, Toruniu, Ustce, Warszawie, Szczecinie, Olsztynie, Zamościu, Lublinie), punktowo dochodząc nawet do 90 km/h (taką wartość odnotował anemometr na stacji meteorologicznej w Grudziądzu w woj. kujawsko-pomorskim).
W środę najsilniejszy wiatr będzie na Suwalszczyźnie, wschodnich Mazurach i Podlasiu. Wietrznie będzie również na Pomorzu. W porywach szczególnie na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu osiągnie około 70 km/h, zwłaszcza w drugiej części dnia. Na pozostałym obszarze kraju również będzie wietrznie, ale nieco mniej niż dziś w porywach około 40 km/h – 50 km/h. Najmniejsza prędkość wiatru wykluczając obszary górskie spodziewana jest na południu Polski.
Z prognoz numerycznych wygląda, że dopiero w piątek należy liczyć się z istotnym pogorszeniem pogody. Od zachodu do kraju wkroczy front chłodny powodujący wymianę masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Według najnowszy wyliczeń burzowa może być także sobota, ale głównie we wschodniej połowie kraju. Oczywiście do omawianego terminu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem prognozy będą ulegać jeszcze mniejszym bądź większym zmianom.
Na uwadze należy mieć również pojawienie się pyłu saharyjskiego, którego będzie szczególnie dużo w najbliższych dniach, więcej piszemy o nim w artykule poniżej.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 23 kwietnia 2019 r. godzina 18 UTC dla miasta Warszawa, poziomy izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa
Sytuacja synoptyczna na dzień 24.04.2019 r. godzina 12 UTC
Miejscami na południu i Ziemi Świętokrzyskiej prognozowane są jutro słabe opady deszczu.
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC