Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne zamiecie pyłowe oraz burze piaskowe. Tony piasku i pyłu zasypują żyzne gleby w Polsce (zdjęcia, wideo)

Fatalnie wyglądają zdjęcia i wideo z Polski, które pokazują szkody, jakie przynosi silny wiatr. Różnica ciśnienia wynosi około 20 hPa pomiędzy Zgorzelcem a Suwałkami. Dlatego pas najsilniejszego wiatru rozciąga od Roztocza przez Lubelszczyznę, wschodnie i północne Mazowsze po Dolną Wisłę i Pomorze Gdańskie i Pomorze Zachodnie.

Silny wiatr przynosi szkody m.in na obszarze woj. lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko pomorskiego oraz pomorskiego. Strażacy wyjeżdżają do powalonych drzew, uszkodzonych dachów. Zabezpieczają również pozrywane linie energetyczne. Niebezpieczna pogoda utrzyma się do końca dzisiejszego dnia.

Poniżej publikujemy zdjęcia z rejonu Kujaw prezentujące skutki silnego wiatru i wysuszonej gleby.

W środę silny wiatr gradientowy nieco osłabnie, a największe porywy wiatru będą na Suwalszczyźnie, wschodnich Mazurach i Podlasiu.

Porywy wiatru na wybranych stacjach IMGW-PIB

Na stacji IMGW-PIB w Toruniu raportowano burzę piaskową


Widoczność miejscami spada do minimum o czym świadczy poniższe wideo

Ograniczona widzialność / burza piaskowa

Dzisiejsze burze piaskowe stanowią niebezpieczeństwo na drogach, jeśli podróżujecie autem – powinniście mieć to na uwadze. Widzialność jest znacznie ograniczona. Jeśli chodzi o jazdę rowerem – nie zalecamy! Byliśmy świadkiem, jak wiatr przewrócił rowerzystę na jezdni. Prosimy również o nie wychodzenie z domów.Autor filmu: Jakub CiepłowskiDziękujemy za nadesłanie!

Opublikowany przez Kujawsko – Pomorscy Łowcy Burz Wtorek, 23 kwietnia 2019

Ogromne ilości piachu pokryły żyzną glebę

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz