Pogoda na 3 września 2022. Chłodny poranek i umiarkowane temperatury w dzień

W nasz region wciąż postępuje adwekcja chłodnych mas powietrza z północy. W związku z tym pogoda na 3 września nie przyniesie nam wysokich temperatur w kraj. Na początek prognozy pogody na sobotę przyjrzyjmy się mapie synoptycznej Europy.

Pogoda na 3 września. Mapa synoptyczna Europy
Pogoda na 3 września 2022. Mapa synoptyczna Europy

Na powyższej mapie widać, że wciąż znajdujemy się pod wpływem rozległego klina wyżowego. Obszar podwyższonego ciśnienia rozciąga się od Norwegii, po zachodnią Rosję przebiegając między innymi nam naszym krajem. Nad Wyspami Brytyjskimi wciąż pogłębia się niż, który przyniesie tam dość silną, pierwszą w tym roku wichurę w Europie. Na południowym wschodzie kontynentu wciąż dominują niże przynosząc burze i dynamiczną pogodę. Zobacz również: Jesienne cyklony przyniosą wichury w Europie

Pogoda na 3 września 2022 dla Polski. Umiarkowane temperatury powietrza

Prognozę zacznijmy od temperatur powietrza jakie czekają nas dziś nad Polską. Przede wszystkim czeka nas chłodny poranek. Na wschodzie i północnym wschodzie, w strefach rozpogodzeń, temperatura spaść w nocy mogła poniżej 4 stopni Celsjusza. Zarówno mijającej nocy, jak i w nocy z soboty na niedzielę pojawiać mogą się przymrozki o czym pisałem wczoraj w prognozie pogody na weekend. Po chłodnym, rześkim poranku, zrobi się cieplej, jednak nie spodziewajmy się dziś spektakularnego powrotu lata.

Pogoda na 3 września. Prognoza temperatury dla Polski

Temperatury w kraju będą dziś dość podobne, ale nie będą to wartości wysokie. Na przeważającym obszarze Polski pogoda na 3 września przyniesie wartości temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza. Nieco ponad dwadzieścia pokażą termometry w pasie od lubuskiego, przez centrum po lubelskie. Lekko poniżej dwudziestek na termometrach na północy i południu kraju. Wciąż ciekawi mnie fakt silnego zachmurzenia na południowy wschód od Polski. To skutek płytkiego niżu, jednak ciekaw jestem jak ten niż wpłynie na temperatury i opady w kraju. Jest mała szansa, że zachmurzenie związane z tym niżem wkroczy nad krańce południowo wschodnie Polski, co przyniosłoby spadek temperatury (właściwie to mniejszy jej wzrost na skutek insolacji słonecznej).

W większości regionów kraju w sobotę bez opadów

Zgodnie z tym co pisałem we wstępie wpisu. Nadal pozostajemy w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. W związku z tym na przeważającym obszarze Polski spodziewamy się dziś słonecznego nieba. Chmury kłębiaste będą powstawały nad Polską w wyniku chwiejności polarnego powietrza oraz podwyższonego gradientu pionowego temperatury. Jednak nie będą to chmury wypiętrzone na tyle, by przynosić opady deszczu. Wyjątkiem są tu krańce Polski Północnej, gdzie słaby, przelotny deszcz może się dziś pojawić.

Prognoza opadów dla Polski na sobotę 3 września
Prognoza opadów dla Polski na sobotę 3 września

Wciąż zagadką pozostaje to, jak daleko na północny wschód dotrze strefa zachmurzenia i opadów, którą widać na powyższej mapie na południowy wschód od Polski. Jest możliwe, że opady deszczu (i niższe temperatury) wkroczą również nad Podkarpacie podczas dzisiejszego dnia. Pogoda na 3 września przyniesie nam odczuwalny wiatr w Polsce. Najmocniej wiało będzie po południu na północnym zachodzie kraju. Tutaj porywy wiatru sięgać mogą 60 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr będzie odczuwalny, ale nie silny, maksymalnie w porywach do 30 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na stałym, wysokim poziomie. Barometry wskażą dziś ponad 1020 hPa. Ciśnienie będzie pozytywnie wpływało na nasze samopoczucie.