Jesienne cyklony przyniosą wichury. Gwałtowne ocieplenie zmierza także do Polski. Zrobi się znów gorąco do 29 stopni, ustąpią przymrozki

Jesienne ośrodki niżowe znad Atlantyku przyniosą wichury na tym akwenie oraz miejscami na zachodzie Starego Kontynentu. Ściągną one również silne ocieplenie do Polski. Ustąpią przymrozki, temperatura wzrośnie do 29 stopni.

Jesienne ośrodki niżowe wpłyną na pogodę w Europie

1 września 2022 rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Astronomiczna nadejdzie ponad trzy tygodnie później. Na przełomie sierpnia i września Polska znalazła się pod wpływem cyrkulacji północnej. Dociera do nas zimne powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Pojawiły się przygruntowe przymrozki. Rozległy wyż obecny nad północną, częściowo centralną i wschodnią częścią Europy blokuje przemieszczanie się ośrodków niżowych z zachodu na wschód. Jednak w najbliższych dniach nad Europą Zachodnią nasunie się głęboki niż z rodowodem atlantyckim. W kolejnych tygodniach obserwować będziemy coraz częstszy pochód cyklonów znad tego akwenu w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Niektóre z nich będą ex-formacjami tropikalnymi, które przeistoczą się w cyklony umiarkowanych szerokości geograficznych.

Prognoza pola ciśnienia na 4.09.2022, 00Z według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Jesienne cyklony przyniosą wichury. Gwałtowne ocieplenie zmierza także do Polski. Zrobi się znów gorąco do 29 stopni, ustąpią przymrozki
Cyklony zaczną wpływać na pogodę w Polsce

Porywy wiatru nawet 130 km/h u wybrzeży Irlandii

Zazwyczaj wzrost aktywności cyrkulacji strefowej obserwujemy w miesiącach jesiennych i letnich. Już pierwszego września rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Zatem przewiduje się, że okresami nad Europą i przyległościami zaczną pojawiać się głębokie cyklony. W kierunku Starego Kontynentu już teraz zmierzają głębokie ośrodki niskiego ciśnienia, które przyniosą silny wiatr, wysokie fale oraz większe opady deszczu. Szczególnie na Wyspach Brytyjskich, a dokładniej w okolicach Irlandii i Wielkiej Brytanii. Prędkość wiatru u wybrzeży Europy Zachodniej może sięgnąć nawet 100-130 km/h. Po wschodniej stronie niżów barycznych płynąć ma znacznie cieplejsze powietrze z kierunków południowych do Polski. Mamy więc szanse na dni gorące, ale upałów raczej już nie będzie. Zachód Starego Kontynentu pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia, gdy w tym samym czasie warunki pogodowe w naszym kraju kształtuje rozległy, wieloośrodkowy wyż, który we współpracy z niżem znad Rosji sprowadza zimne powietrze z północy.

Prognoza ciśnienia na 5.09.2022, 00Z dla Europy i rejonów przyległych według europejskiego modelu ECMWF

Zmiana pogody nadchodzi do Polski
Głęboki jesienny cyklon blisko Europy

Wichura pojawi się w Europie, ale nie będzie intensywna

Z prognoz numerycznych wynika, że przynajmniej dwa ośrodki niskiego ciśnienia wpłyną na przebieg warunków pogodowych w Europie, w krótkim i średnim terminie. Już w najbliższych dniach na Wyspach Brytyjskich wzrośnie prędkość wiatru. Ze szczególnym uwzględnieniem zachodniego wybrzeża. Dynamiczna pogoda będzie panować zwłaszcza w Irlandii. Pojawią się również większe opady atmosferyczne, a nawet lokalne zjawiska o charakterze burzowym. Na tym obszarze wystąpić mogą rownież wysokie fale na Oceanie Atlantyckim, sięgając nawet 4-7 m wysokości.

Prognozowane porywy wiatru na 5.09.2022, 00 UTC według modelu GFS

Zmiana aury przed nami
Cyklon przyniesie wichurę na Atlantyku i u wybrzeży Irlandii

Modele pogodowe sygnalizują, że bardziej dynamiczne warunki pojawią się w weekend, kiedy to rozległy wielocentryczny niż będzie mieć wpływ na przebieg warunków. Najsilniejszy wiatr pojawi się w zachodniej i południowej części Irlandii. Modele pogodowe prognozują porywy wiatru przekraczające 100-130 km/h. Szczególnie w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz na początku przyszłego tygodnia.

Porywy wiatru prognozowane na Wyspach Brytyjskich i obszarach przyległych za okres od 2.09.2022, 06Z do 5.09.2022, 21 UTC

Jesienne cyklony przyniosą wichury. Gwałtowne ocieplenie zmierza także do Polski. Zrobi się znów gorąco do 29 stopni, ustąpią przymrozki
Jesienny niż baryczny

Groźna pogoda panować będzie zwłaszcza w okresie od niedzieli, 4 września 2022 do 5 września na Wyspach Brytyjskich. Wyraźnie wzrośnie na tym obszarze prędkość wiatru, pojawią się również opady atmosferyczne. Najgroźniejsze porywy wiatru pojawią się u wybrzeży Irlandii. Stwarzać ma to zagrożenie dla jednostek pływających na tym akwenie.

Prognozowane porywy wiatru na 4.09.2022, 06 UTC według modelu ECMWF-HRES

Jesienne cyklony przyniosą wichury.
Wichura w Europie

Wyliczane porywy wiatru u wybrzeży Irlandii i na Wyspach Brytyjskich, 5 września 2022, 06 UTC według ECMWF

głęboki cyklon
Wichura na Atlantyku

Burze, lokalne opady i napływ ciepła również do Polski dzięki cyklonom

Ponadto z omawianym wieloośrodkowym niżem pojawią się strefy frontowe przemieszczające z zachodu na wschód Europy. W wielu regionach pojawią się dawno niewidziany deszcz i lokalne burze. Po wschodniej stronie niże skierują w głąb Starego Kontynentu cieplejsze powietrze z południa i południowego-zachodu.

Ze szczególnym uwzględnieniem początku przyszłego tygodnia, możemy spodziewać się adwekcji powietrza o cechach polarnomorskich ciepłych, a nawet zwrotnikowych. Kulminacja bardzo ciepłego okresu synoptycznego przypadnie na 7-8 września 2022. Najwyższe wartości na termometrach zostaną odnotowane w tym okresie na południu i zachodzie i centrum naszego kraju. Wtedy to temperatura może sięgnąć w klatkach meteorologicznych na tym obszarze nawet 25°C/29°C. Model GFS pokazuje nawet osiągnięcie 30°C. Nie potwierdzają tego jednak inne modele, ale temperatura na granicy dnia gorącego i upalnego jest możliwa. Wiele jednak wskazuje, że dominacja ciepłych mas powietrza z południa będzie krótkotrwała, gdyż na przełomie 1 i 2 dekady września temperatura spadnie w całym kraju. Wzrośnie zachmurzenie, pojawią się opady atmosferyczne, a być może wystąpią również burze. Szczególnie w momencie wypierania cieplejszej masy.

Jesienne cyklony przyniosą zmianę pogody w Polsce. Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza, 7 września 2022, 12 UTC według modelu ECMWF-HRES

wysoka temperatura. jesienne ciepło w Polsce
Cieplej wyraźnie od 7 września 2022

Jesienne cyklony ulokowane na zachodzie ściągną ciepło do Polski. Prognozowana maksymalna temperatura na 8 września 2022, 12 UTC według modelu ECMWF-HRES

wysoka temperatura. Duże ocieplenie w Polsce
Wysoka temperatura, 8 września 2022

Maksymalna 6 godzinna temperatura według GFS na 7 września 2022, 18 UTC

7 września 2022. Bardzo ciepło w Polsce
Wysoka temperatura w Polsce

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 8.09.2022, 18 UTC według GFS

8 września 2022. Krótki upał pokazuje GFS
Wysoka temperatura w Polsce

Wiązki modeli GFS i ECMWF również pokazują szanse na dni gorące w pierwszej dekadzie września

Mogą jeszcze zajść istotne zmiany w zasięgu gorącego powietrza z południa. Pojedyncze dni gorące jeszcze w pierwszej dekadzie września są przesądzone. Będzie to jednak tylko krótki epizod, bo front chłodny szybko wejdzie do naszej części Europy i już w okolicach przyszłego weekendu strumień cieplejszego powietrza powinien znaleźć się poza naszymi granicami.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni na 2 metrach na 16 dni dla Krakowa

Kraków i dynamiczna pogoda
Wiązki wskazują gorące dni w Polsce

Prognoza wiązek na 16 dni dla Krakowa, wysokość 2 m.n.p.g

pogoda i wiązki
ECMWF widzi ciepło

Wygląda więc na to, że przed nami krótki epizod z napływem gorącej masy powietrza. Nie będzie on jednak tak długi i uciążliwy w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Szczyt ocieplenia powinien przypaść na okolice 7-8 września. Następnie pierwszy weekend dziewiątego miesiąca roku może być już znacznie chłodniejszy. Jednak okresami dni gorące mogą powrócić w drugiej dekadzie września, lecz nie będą długotrwałe.

3 komentarze do “Jesienne cyklony przyniosą wichury. Gwałtowne ocieplenie zmierza także do Polski. Zrobi się znów gorąco do 29 stopni, ustąpią przymrozki”

Możliwość komentowania została wyłączona.