Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 2/3 września 2022. Przymrozek znów możliwy. Lokalnie -1°C przy gruncie, prawdopodobne także mgły

pole wyzowe

Pogoda na noc z piątku na sobotę. Przymrozek poza obszarami górskimi i podgórskimi znów możliwy. Lokalnie nawet -1°C przy gruncie, prawdopodobne także miejscowe mgły.

Nie ustaje cyrkulacja północna. Pogoda zaskakuje na początku września mieszkańców Polski

Od kilku dni utrzymuje się wyraźna cyrkulacja północna. Zablokowana została dlatego cyrkulacja zachodnia. Nad Federacją Rosyjską znalazł się niż, natomiast nad Morzem Norweskim wyż. Taka konfiguracja pola ciśnienia spowodowała adwekcje arktycznego chłodu z wysokich szerokości geograficznych.

Za sprawą obecności niżu wysokiego nad Rosją widocznego od wysokości około 1,5 km do aż 9 km obserwujemy silny spływ chłodu. Doszło do uformowania się pochylni pomiędzy wyżem a cyklonem. Zawartość wilgoci w tej masie jest, by powstało zachmurzenie w ciągu dnia. Gdzieniegdzie nawet na północy wystąpiły w ostatnich dniach niewielkie konwekcyjne opady deszczu. Aczkolwiek obecność ruchów osiadających w wyżu, pojawienie się suchych warstw powietrza skutecznie utrudnia silniejszą pionową rozbudowę chmur kłębiastych. 

Pogoda kształtowana w Polsce przez pole podwyższonego ciśnienia

Dziś Polska pozostała w zasięgu wieloośrodkowego wyżu z centrami ulokowanymi nad Skandynawią oraz Białorusią. Pomiędzy cyklonem znad Rosji a antycyklonem występuje cyrkulacja północna, która charakteryzuje się napływem powietrza arktycznego morskiego do naszej części Europy.

Pogoda. Prognozowane ciśnienie i położenie najważniejszych ośrodków barycznych nad Europą i przyległościami. Na wschodzie obecny będzie wyż, natomiast na zachodzie pogłębiający się stopniowo niż według modelu ECMWF na 9.03.2022, 00Z

Pogoda na noc 2/3 września 2022. Przymrozek znów możliwy. Lokalnie -1°C przy gruncie, możliwe także mgły
Dominacja pola wyżowego w Polsce

Najchłodniej w drugiej części nocy i nad ranem w sobotę na wschodzie

Oprócz czynnika adwekcyjnego istotna jest prędkość wiatru i skala zachmurzenia niskiego. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień spadki temperatury w nocy z piątku na sobotę będą wyraźne. Natomiast najniższe wartości notowane będą w drugiej części nocy i nad ranem, a zwłaszcza na krótko po wschodzie słońca. Następnie temperatura zacznie rosnąć w ciągu dnia.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 3.09.2022, 00 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hpa. Obrazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Polski

pogoda. napływ zimnego powietrza do Polski
Płynie do nas zimne powietrze z Arktyki

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy miejscami duże i tutaj możliwe słabe opady deszczu. Gdzieniegdzie lokalne mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy na przeważającym obszarze od 7°C do 10°C. Natomiast na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich chłodniej od 3°C do 6°C, lokalnie przy gruncie na Podlasiu i wschodnim Mazowszu spadki do około -1°C. Wyraźnie cieplej nad morzem cieplej około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w Beskidach wiatr w porywach do 60 km/h.

Pogoda. Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów n.p.g, 3 września 2022, 04Z według modelu ICON – RUC

Zimno w Polsce

Temperatura przygruntowa, 3 września 2022 na godziny poranne

przygruntowe przymrozki
Zimno w Polsce, 3 września 2022 w godzinach porannych

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz