Pogoda. Arktyczny chłód nad Polską. Pojawiły się pierwsze przygruntowe przymrozki na początku września 2022

Pogoda. Nastała cyrkulacja północna na kilka dni. Płynie do nas arktyczne powietrze z dalekiej północy. Pojawiły się przygruntowe przymrozki na obszarze Polski w nocy z czwartku na piątek.

Pogoda. Nastała cyrkulacja północna. Dociera do nas zimne powietrze z Arktyki

Na przełomie sierpnia i września nastała cyrkulacja północna. Zablokowana została w wyraźny sposób cyrkulacja zachodnia. Nad Rosją znalazł się niż, natomiast nad Morzem Norweskim antycyklon. Taka konfiguracja pola barycznego spowodowała adwekcje chłodu z wysokich szerokości geograficznych.

W ciągu dnia na skutek nagrzania podłoża tworzy się płytka konwekcja cumulusowa. Wczoraj obserwowaliśmy rozwój chmur Cumulus humilis, mediocris, jak i też miejscami congestus, jak i też miejscami Stratocumulus. Pojawiły się także miejscami słabo rozbudowane w pionie Cumulonimbusy calvusy. Ich wierzchołki sięgały na ogół do 2,5 – 3 km. Rozwój chmur konwekcyjnych w masie arktycznej morskiej był możliwy dzięki sporym zasobom wilgoci w dolnych warstwach troposfery. Wraz ze wzrostem wysokości występowały suche warstwy i wyraźne osiadanie powietrze, co dobrze odzwierciedliły sondaże aerologiczne ze stacji położonych w Polsce.

Wyż we współpracy z niżem sprowadza zimne powietrze z północy do Polski

Za sprawą obecności niżu wysokiego nad Rosją widocznego od wysokości około 1,5 km do aż 9 km obserwujemy wyraźny spływ chłodnej masy powietrza. Pochylnia do adwekcji chłodu utworzyła się pomiędzy wyżem a niżem. Zasoby wilgoci w tej masie są wystarczające, by powstało zachmurzenie w ciągu dnia. Gdzieniegdzie nawet na północy wystąpiły niewielkie opady deszczu. Obecność ruchów osiadających w wyżu, pojawienie się suchych warstw powietrza skutecznie blokuje jednak silniejszą pionową rozbudowę chmur kłębiastych. Dlatego też nie zaobserwowano zjawisk burzowych nad Polską.

Pierwszy dzień września, czyli początek meteorologicznej jesieni przyniósł w Polsce ujemne odchylenie temperatury na przeważającym obszarze Polski. We wschodniej, miejscami północnej i północno-wschodniej części naszego kraju temperatura była niższa o nawet 2-3,5°C od normy względem okresu bazowego 1991-2020. Średnia obszarowa dla całego kraju wyszła około 2 stopnie poniżej normy.

Anomalia temperatury, 1 września 2022 na stacjach pomiarowych IMGW względem najnowszego okresu referencyjnego

Pogoda. Arktyczny chłód nad Polską. Pojawiły się pierwsze przygruntowe przymrozki na początku września 2022
Cyrkulacja północna sprowadza zimne powietrze do Polski

Początek września przynosi przymrozki w Polsce. Pogodę w kraju kształtuje wyż

Po zachodzie słońca w wielu miejscach pojawiły się rozpogodzenia. Dzienna podinwersyjna konwekcja zaniknęła. Dlatego też wystąpiły sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła w porze nocnej przy słabnącym wietrze i spływie powietrza z północy. Podczas ubiegłej nocy płynęło do nas w dalszym ciągu powietrze arktyczne morskie. W wyżu powietrze ma tendencje do osiadania. Dominują wyraźne ruchy zstępujące. Nocne sondowania atmosfery z ośrodków aerologicznych w Polsce ujawniły występowanie osiadanie powietrza w wyżu.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 2.09.2022, 00 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne, 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Zimno w Polsce,
Przygruntowe przymrozki w Polsce na początku września 2022

Poza obszarami górskimi i podgórskimi przymrozka na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g nie było

Najchłodniej podczas ubiegłej nocy było we wschodniej połowie kraju. Najniższa temperatura minimalna zmierzona na stacji IMGW, na wysokości 2 metrów wyniosła 2,1°C w Ostrołęce. Wyjątkowo zimno jak na początek września było na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie. Lokalnie w obniżeniach terenu wartości mogły być niższe, niż zanotowane na stacjach pomiarowych IMGW. Na przykład, na prywatnej stacji położonej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, temperatura na 2 metrach wyniosła -2,1°C, natomiast przy gruncie zmierzono aż -4,4°C.

Temperatura minimalna zanotowana na poszczególnych stacjach IMGW podczas ubiegłej nocy

Chłód w Polsce
Zimno w Polsce. Na 2 metrach bez przymrozków na stacjach IMGW

Jeszcze zimniej w wielu miejscach było na wysokości 5 cm, czyli przy gruncie. Mamy informacje, że miejscami na obszarze woj. lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego panowała ujemna temperatura. Szczególnie poza obszarami miejskimi pojawił się przygruntowy przymrozek. Dzień przymrozkowy wystąpił na stacji pomiarowej IMGW w Białymstoku, gdzie temperatura spadła do -1°C.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 1.09.2022/2.09.2022 w Polsce

pogoda. przygruntowy przymrozek na stacji IMGW
Przymrozek przy gruncie na wysokości 5 cm w Polsce

Pogoda. Płynie do nas zimne powietrze z północy. Pojawiły się dzięki temu przygruntowe przymrozki. Kolejna noc również możliwymi spadkami temperatury poniżej zera

W piątek Polska pozostaje pod wpływem wielocentrycznego wyżu z centrami ulokowanymi nad Skandynawią oraz Białorusią. Pomiędzy niżem znad Rosji a wyżem występuje cyrkulacja północna, która charakteryzuje się napływem powietrza arktycznego morskiego. Niewykluczone, że przez minimum najbliższe dwie noce miejscami wystąpią przymrozki poza obszarami górskimi i podgórskimi. Największe spadki temperatury poniżej zera na wysokości pomiarowej 5 cm będą we wschodniej i północno-wschodniej części naszego kraju. Niezwykle istotna będzie jednak prędkość wiatru oraz skala zachmurzenia niskiego. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień spadki temperatury mogą być wyraźne. Natomiast najniższe wartości notowane będą w drugiej części nocy i nad ranem.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na wysokości 5 centymetrów przez model SWISS, 3 września 2022 w godzinach porannych

Pogoda. wyjątkowo zimno w Polsce
Chłód w Polsce. Możliwe kolejne przymrozki

Wyliczana temperatura minimalna przy gruncie według modelu SWISS w godzinach porannych w niedzielę na obszarze Polski i obszarach przyległych

Przygruntowe przymrozki podczas nocy z 3/4 września 2022