Pogoda. Nastała cyrkulacja północna na kilka dni. Płynie do nas arktyczne powietrze z dalekiej północy. Pojawiły się przygruntowe przymrozki na obszarze Polski w nocy z czwartku na piątek.
Pogoda. Nastała cyrkulacja północna. Dociera do nas zimne powietrze z Arktyki
Na przełomie sierpnia i września nastała cyrkulacja północna. Zablokowana została w wyraźny sposób cyrkulacja zachodnia. Nad Rosją znalazł się niż, natomiast nad Morzem Norweskim antycyklon. Taka konfiguracja pola barycznego spowodowała adwekcje chłodu z wysokich szerokości geograficznych.
W ciągu dnia na skutek nagrzania podłoża tworzy się płytka konwekcja cumulusowa. Wczoraj obserwowaliśmy rozwój chmur Cumulus humilis, mediocris, jak i też miejscami congestus, jak i też miejscami Stratocumulus. Pojawiły się także miejscami słabo rozbudowane w pionie Cumulonimbusy calvusy. Ich wierzchołki sięgały na ogół do 2,5 – 3 km. Rozwój chmur konwekcyjnych w masie arktycznej morskiej był możliwy dzięki sporym zasobom wilgoci w dolnych warstwach troposfery. Wraz ze wzrostem wysokości występowały suche warstwy i wyraźne osiadanie powietrze, co dobrze odzwierciedliły sondaże aerologiczne ze stacji położonych w Polsce.
Wyż we współpracy z niżem sprowadza zimne powietrze z północy do Polski
Za sprawą obecności niżu wysokiego nad Rosją widocznego od wysokości około 1,5 km do aż 9 km obserwujemy wyraźny spływ chłodnej masy powietrza. Pochylnia do adwekcji chłodu utworzyła się pomiędzy wyżem a niżem. Zasoby wilgoci w tej masie są wystarczające, by powstało zachmurzenie w ciągu dnia. Gdzieniegdzie nawet na północy wystąpiły niewielkie opady deszczu. Obecność ruchów osiadających w wyżu, pojawienie się suchych warstw powietrza skutecznie blokuje jednak silniejszą pionową rozbudowę chmur kłębiastych. Dlatego też nie zaobserwowano zjawisk burzowych nad Polską.
Pierwszy dzień września, czyli początek meteorologicznej jesieni przyniósł w Polsce ujemne odchylenie temperatury na przeważającym obszarze Polski. We wschodniej, miejscami północnej i północno-wschodniej części naszego kraju temperatura była niższa o nawet 2-3,5°C od normy względem okresu bazowego 1991-2020. Średnia obszarowa dla całego kraju wyszła około 2 stopnie poniżej normy.
Anomalia temperatury, 1 września 2022 na stacjach pomiarowych IMGW względem najnowszego okresu referencyjnego
Początek września przynosi przymrozki w Polsce. Pogodę w kraju kształtuje wyż
Po zachodzie słońca w wielu miejscach pojawiły się rozpogodzenia. Dzienna podinwersyjna konwekcja zaniknęła. Dlatego też wystąpiły sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła w porze nocnej przy słabnącym wietrze i spływie powietrza z północy. Podczas ubiegłej nocy płynęło do nas w dalszym ciągu powietrze arktyczne morskie. W wyżu powietrze ma tendencje do osiadania. Dominują wyraźne ruchy zstępujące. Nocne sondowania atmosfery z ośrodków aerologicznych w Polsce ujawniły występowanie osiadanie powietrza w wyżu.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 2.09.2022, 00 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne, 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa
Poza obszarami górskimi i podgórskimi przymrozka na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g nie było
Najchłodniej podczas ubiegłej nocy było we wschodniej połowie kraju. Najniższa temperatura minimalna zmierzona na stacji IMGW, na wysokości 2 metrów wyniosła 2,1°C w Ostrołęce. Wyjątkowo zimno jak na początek września było na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie. Lokalnie w obniżeniach terenu wartości mogły być niższe, niż zanotowane na stacjach pomiarowych IMGW. Na przykład, na prywatnej stacji położonej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, temperatura na 2 metrach wyniosła -2,1°C, natomiast przy gruncie zmierzono aż -4,4°C.
Temperatura minimalna zanotowana na poszczególnych stacjach IMGW podczas ubiegłej nocy
Jeszcze zimniej w wielu miejscach było na wysokości 5 cm, czyli przy gruncie. Mamy informacje, że miejscami na obszarze woj. lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego panowała ujemna temperatura. Szczególnie poza obszarami miejskimi pojawił się przygruntowy przymrozek. Dzień przymrozkowy wystąpił na stacji pomiarowej IMGW w Białymstoku, gdzie temperatura spadła do -1°C.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 1.09.2022/2.09.2022 w Polsce
Pogoda. Płynie do nas zimne powietrze z północy. Pojawiły się dzięki temu przygruntowe przymrozki. Kolejna noc również możliwymi spadkami temperatury poniżej zera
W piątek Polska pozostaje pod wpływem wielocentrycznego wyżu z centrami ulokowanymi nad Skandynawią oraz Białorusią. Pomiędzy niżem znad Rosji a wyżem występuje cyrkulacja północna, która charakteryzuje się napływem powietrza arktycznego morskiego. Niewykluczone, że przez minimum najbliższe dwie noce miejscami wystąpią przymrozki poza obszarami górskimi i podgórskimi. Największe spadki temperatury poniżej zera na wysokości pomiarowej 5 cm będą we wschodniej i północno-wschodniej części naszego kraju. Niezwykle istotna będzie jednak prędkość wiatru oraz skala zachmurzenia niskiego. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień spadki temperatury mogą być wyraźne. Natomiast najniższe wartości notowane będą w drugiej części nocy i nad ranem.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na wysokości 5 centymetrów przez model SWISS, 3 września 2022 w godzinach porannych
Wyliczana temperatura minimalna przy gruncie według modelu SWISS w godzinach porannych w niedzielę na obszarze Polski i obszarach przyległych
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda. Arktyczny chłód nad Polską. Pojawiły się pierwsze przygruntowe przymrozki na początku września 2022”
Możliwość komentowania została wyłączona.