Pogoda. Nadejdzie nagłe ciepło do Polski. Temperatura ma być na pograniczu gorąca i upału. Następnie wkroczą opady i burze do naszej części Starego Kontynentu.
Pogoda. Krótkie ochłodzenie w naszej części Europy. Jednak jeszcze zrobi się gorąco w Polsce
Na przełomie sierpnia i września Polska znalazł się w zasięgu cyrkulacji północnej. Spłynęło do nas z wysokich szerokości geograficznych zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Adwekcji chłodu sprzyjało ulokowanie głównego centrum wyżowego w rejonie Morza Norweskiego i niżu nad Rosją. Po wschodniej stronie klina wysokiego ciśnienia utworzyła się pochylnia do adwekcji chłodu. Temperatura za dnia, jak i też nocami była poniżej normy. Dodatkowo po zachodzie słońca w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabnącego wiatru występowały silne spadki temperatury. Obserwowano istotne radiacyjne wypromieniowania ciepła. Nawet do wartości ujemnych poza obszarami górskimi i podgórskimi, lecz na wysokości pomiarowej 5 cm nad gruntem. Szerzej o pierwszych przymrozkach na początku meteorologicznej jesieni, która rozpoczęła się 1 września 2022 pisaliśmy na łamach naszego portalu.
Pogoda. Ujemna anomalia temperatury za okres od 1.09.2022 do 2.09.2022, która jest spowodowana adwekcją arktycznego powietrza z wysokich szerokości geograficznych względem okresu bazowego 1991-2020. W kolejnych tygodniach temperatura wzrośnie w skali miesięcznej do wartości w normie, a miejscami nawet powyżej normy w Polsce.
W pierwszy weekend września panuje cyrkulacja północna, dociera do nas zimne powietrze. Temperatura jest poniżej normy praktycznie w całym kraju
W sobotę, 3 września 2022 utrzymuje się w dalszym ciągu cyrkulacja północna. Masa jednak zalegająca w naszej części Europy ulega stopniowemu ogrzewaniu. Należy dodać, że o temperaturze powietrza decyduje nie tylko czynnik adwekcyjny, ważną rolę ma również radiacyjny – ogrzewanie się masy przez promieniowanie, tak krótkofalowe słońca, jak i długofalowe z podłoża. Natomiast w obszarach górskich o temperaturze powietrza decyduje także adiabatyczne ogrzewanie po przekroczeniu bariery górskiej, o osiadaniu powietrza w wyżu nie zapominając, co ma wpływ również na notowaną temperaturę także poza obszarami górskimi i podgórskimi.
Mapy trajektorii wstecznej zdradzają nam obszar źródłowy masy powietrza, która płynie do Polski
Utrzymującą się wyraźną adwekcje chłodu widzimy na mapach trajektorii wstecznej. Możemy dzięki nim dostrzec, że powietrze docierające do Polski pochodzi z dalekiej północy. Czerwona linia przestawia nam drogę jaką pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni dla warstwy 950 hPa (500 m.n.p.g), która ma największy wpływ na temperaturę przy ziemi. Jeszcze 6-7 dni temu masa ta zalegała w rejonie Morza Barentsa, Oceanu Arktycznego. Następnie przez Skandynawię, Zatokę Ryską i kraje bałtyckie i Białoruś dotarło do Polski. Przepływając nad ląd uległo one nieco nagrzaniu, wytracając także znaczne ilości wilgoci.
Zielona linia ukazuje nam natomiast drogę, którą pokonało powietrze na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g). Widzimy, że na wysokości 1,5 km n.p.g powietrze ma swój obszar źródłowy w rejonie Grenlandii, potem przepłynęło przez Morze Grenlandzkie, Norweskie Skandynawię i Bałtyk, Obwód Kaliningradzki, docierając do naszego kraju. Przez ten czas przepływając przez akweny wodne, ląd nabierało nowych cech. Nad Morzami wzrastała wilgotność masy, płynąc nad lądem traciło go. Masa ta nie jest zbyt bogata w wilgoć. Dodatkowo rozwój konwekcji hamuje obecność wyżu i ruchów zstępujących oraz warstw inwersyjnych w jego obrębie. Ostatnia niebieska linia wyznacza nam trasę jaką pokonało powietrze na wysokości 700 hPa (3 km.n.p.g). Jego droga do Polski jest zdecydowanie krótsza, bo obszarem źródłowym są rejony Islandii, Oceanu Atlantyckiego, następnie dotarło nad Morze Norweskie i Skandynawię oraz Morza Bałtyckie.
Ujemna anomalia temperatury zacznie być redukowana w przyszłym tygodniu. Fali upałów jednak nie będzie w Polsce
Wiele jednak wskazuje, że cieple powietrze dotrze do Polski i ujemna anomalia zacznie być redukowana w przyszłym tygodniu. Wysokie temperatury jak na wrzesień wystąpią jeszcze przynajmniej przez 1-2 dni co pozwoli nam poczuć letnie temperatury w ostatnich dniach pierwszej dekady dziewiątego miesiąca roku. Sygnał w kierunku istotnego ocieplenia pokazuje nie tylko amerykański model GFS, ale także ceniony europejski ECMWF, który z reguły lepiej sprawdza się na dłuższy horyzont czasowy. Ciepłą masę powietrza z południa i południowego-zachodu sprowadzą do kraju cyklony ulokowane na zachodzie Starego Kontynentu, które na tym obszarze przyniosą silny wiatr, który osiągnie nawet 100-130 km/h na zachodnim wybrzeżu Irlandii, mocniej powieje również w północnej części Szkocji oraz na południu i południowym-zachodzie Anglii. Z powodu obecności stref frontowych popada więcej na zachodzie Europy, miejscami także pojawią się burze.
Pogoda. Prognozowane porywy wiatru za okres od 3.09.2022 do 6.09.2022 według modelu ICON na Wyspach Brytyjskich
Niże atlantyckie sprowadzą ciepło do Polski
W Polsce warunki pogodowe nie zmienią się przynajmniej do 6-7 września 2022. Niże ulokowane w pobliżu Wysp Brytyjskich skierują po swojej wschodniej stronie bardzo ciepłe powietrze z południa Starego Kontynentu. Wyż będzie jednak wstrzymywał dalszą wędrówkę niżów dłuższy czas, dlatego też nie przewiduje się groźnych zjawisk atmosferycznych do połowy nadchodzącego tygodnia. Zwiększony dynamizm w pogodzie jest prognozowany dopiero w okolicach piątku. Wiele wskazuje, że w drugim tygodniu września temperatura na krótko sięgnie 7-8 września około 25-29°C. Osiągniecie 30°C jest mało prawdopodobne, lecz nie można takiego scenariusza wykluczyć dla południa i południowego-wschodu. Nie jest to jednak wysokie prawdopodobieństwo. Ma być to jednak tylko krótki epizod z adwekcją ciepła.
Prognozowana maksymalna temperatura na 7.09.2022, 18 UTC według modelu GFS
Od kilku dni jednak modele numeryczne widzą wyraźną adwekcje ciepła do naszej części Europy. Początkowo stabilnych warunków pogodowych będzie strzec antycyklon, blokując wędrówkę cyklonów ze strefami frontowymi na wschód. Większych zmian w pogodzie nie widać przynajmniej do środy. Zmiana pogody zacznie postępować od czwartku, bądź dopiero od nocy z czwartku na piątek. Modele pogodowe mogą tu jeszcze wprowadzić istotne korekty, jeśli chodzi o prędkość wypierania ciepłej masy z południa, jak i też intensywności zjawisk konwekcyjnych. Lokalnie niewykluczone są burze. Zarówno na froncie chłodnym, jak i też przed frontem na tzw. linii konwergencji wiatru dolnego. Szczególnie intensywne na zbieżności wiatru, która pojawi się na przedpolu chłodnego frontu. Zjawiska w obrębie konwergencji wiatru mogą być bardziej dynamiczne. Najdłużej utrzymanie ciepłego sektora widzi model ECMWF, najszybciej wypieranie ciepłego sektora prognozuje amerykański model GFS.
Pogoda. Wyliczana maksymalna temperatura na 8.09.2022, 18 UTC według amerykańskiego modelu GFS
Stabilne warunki pogodowe za sprawą wyżu do połowy najbliższego tygodnia w Polsce
Reasumując stabilne warunki pogodowe w Polsce pozostaną przynajmniej do 8 września 2022 . Następnie do naszego kraju wkroczy zatoka niskiego ciśnienia, zaczną przechodzić strefy frontowe, pojawią się opady i burze, nasili się także prędkość wiatru. Warunki pogodowe staną się zmienne. Najwyższe temperatury w czasie spodziewanego ocieplenia w nadchodzącym tygodniu wystąpią w południowej i zachodniej części kraju. Temperatura na tym obszarze będzie powyżej normy, lecz przez krótki okres czasu. Zrobi się gorąco, a być może nawet temperatura na moment będzie na pograniczu gorąca i upału. Termometry pokażą przeważnie od 24°C do 27°C, punktowo do 28°C, może nawet 29/30°C. W okolicach przyszłego weekendu ruszy cyrkulacja strefowa atmosfery. Warunki pogodowe będą więc dynamiczne. Zanotujemy w całym kraju istotny spadek temperatury. Korzystajmy więc z uroków stabilnych warunków pogodowych, gdyż następny weekend zapowiada się być deszczowy. Opadów zacznie przybywać od piątku, natomiast szczyt intensywności przypadnie na drugi weekend września.
Pogoda. Wstępna wysokość i zasięg opadów za okres od 3.09.2022, 06Z do 11.09.2022, 18 UTC według modelu GFS
Pogoda. Wstępny zasięg i wysokość opadów na okres od 3.09.2022, 00Z do 11.09.2022, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
5 komentarzy do “Pogoda gwałtownie się zmieni. Temperatura będzie na pograniczu gorąca i upału. Pojawią się opady oraz burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.