Pogoda na noc 3/4 września 2022. Niska temperatura, miejscami mgła. Zdarzyć może się punktowy przygruntowy przymrozek w Polsce

Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Temperatura w dalszym ciągu niska. Możliwe są miejscami przygruntowe przymrozki. Szczególnie na Podlasiu i Suwalszczyźnie.

Pogoda. Chłodny początek września. Ustanowiła się cyrkulacja południkowa

Już 1 września 2022 rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Pierwszy weekend września przynosi w Polsce wyjątkowo niskie temperatury, które są spowodowane adwekcją chłodnego powietrza z północy. Panowało dziś na ogół zachmurzenie małe, gdzieniegdzie umiarkowane spowodowane chmurami typu Cumulus, które rozbudowywały się maksymalnie do 2 km. Ich dalszy rozwój pionowy był hamowany przez obecność inwersji. Jedynie na północy i krańcach południowo wschodnich przeważało dziś duże zachmurzenie z niską możliwością słabych opadów przelotnych. Jednak w polu wyżowym temperatura w całym kraju była mało zróżnicowana, w okolicach 16-22℃ w dzień. W obszarach większego zachmurzenia temperatura okazała się niższa.

Pogoda. Temperatura maksymalna zanotowana na stacjach IMGW-PIB, 3.09.2022, 8:00-20:00

Pogoda na noc 3/4 września 2022. Niska temperatura, miejscami mgła. Zdarzyć może się punktowy przygruntowy przymrozek w Polsce

Pojawiły się w ostatnich dniach pierwsze przygruntowe przymrozki, w tym sezonie jesiennym na obszarze Polski

Odpoczywamy od upałów, które odeszły z Polski pod koniec sierpnia. Wtedy to do Polski docierało powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego-wschodu. Doszło jednak do istotnego przekształcenia pola ciśnienia i geopotencjału. Pomiędzy wyżem znad Morza Norweskiego a niżem utworzyła się pochylnia do spływu zimnego powietrza o cechach arktycznych. Pojawiły się pierwsze przygruntowe przymrozki na początku meteorologicznej jesieni. Co więcej oś klina rozpościera się od Półwyspu Skandynawskiego, następnie sięga po Bałkany, rozdzielając dwa układy niżowe, jeden znad Morza Barentsa od drugiego nad Atlantykiem, na zachód od Wysp Brytyjskich. Większe zachmurzenie na północy związane było dziś z mało aktywnymi frontami chłodnymi niżu z północnego wschodu, na południowym wschodzie z niżem znad Morza Czarnego.

Mała dynamika w pogodzie przynajmniej do połowy najbliższego tygodnia

W najbliższych dniach pogoda cechować ma się małą dynamiką. Temperatura z każdym dniem ma stopniowo rosnąć w naszej części Europy. Obserwować będziemy także wyraźny wzrost ciśnienia atmosferycznego do poziomu 1030 hPa, nieco mniej na południowym wschodzie, w okolicach wartości 1025 hPa. Różnica ciśnienia ma być w dalszym ciągu niewielka, dlatego też nie przewiduje się groźnych zjawisk pogodowych.

Poprawie uległa przejrzystość powietrza, które dociera do Polski. Wynika to z tego, że płynie do nas masa arktyczna, która nie jest bogata w wilgoć. Pozbawiona jest również większej ilości zanieczyszczeń w porównaniu do powietrza zwrotnikowego, które to zalegało pod koniec sierpnia w naszej części Europy.

Dlatego też stabilne warunki pogodowe związane z dominacją obszaru wyżowego przeciągną się także na pierwszą połowę najbliższego tygodnia. Wyraźny wzrost dynamiki w pogodzie jest prognozowany dopiero około 8-9 września 2022. Druga dekada mijającego miesiąca powinna przynieść większą dominacje cyklonów wraz ze strefami frontowymi, które będą wchodzić w skład cyrkulacji strefowej. Głównie o składowej zachodniej.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na południowym zachodzie miejscami wzrastające do dużego i możliwe przelotne opady deszczu. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 m, zwłaszcza na południu kraju. W najchłodniejszej części termometry pokażą w nocy nocy od 6°C do 11°C, chłodniej na północnym wschodzie około 3°C a cieplej miejscami na Dolnym Śląsku około 12°C. Lokalnie na północnym-wschodzie i wschodzie prawdopodobny przygruntowy i krótkotrwały przymrozek w drugiej części nocy i nad ranem. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem początkowo dość silny w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich.

Prognozowana minimalna temperatura na 4.09.2022, 05Z według modelu ICON