Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki ustąpią z Polski. Gwałtownie uderzy ciepłe powietrze, lecz upału już nie będzie. Temperatura sięgnie 27°C, potem ochłodzenie, opady i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki występowały głównie we wschodniej połowie kraju nocami i w godzinach porannych. Przed nami jednak duże ocieplenie. Temperatura będzie na pograniczu gorąca i upału, lecz tylko przez krótki okres czasu. Na początku drugiej dekady września temperatura ma być częściej w normie, a nawet czasem i w wielu miejscach poniżej normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa. Zimny początek września, zmierza do nas jednak duża zmiana pogody

Pierwsze dni września przynoszą w Polsce temperaturę poniżej normy wieloletniej. Jest to spowodowane spływem powietrza arktycznego morskiego z wysokich szerokości geograficznych. Wystąpiły pierwsze tym sezonie przymrozki. Należy wspomnieć, że 1 września 2022 rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Ta astronomiczna nadejdzie 23 września. Ciepłe masy powietrza nie powiedziały jednak ostatniego słowa i w drugim tygodniu dziewiątego miesiąca roku na moment zrobi się gorąco. Szczególnie na południu i zachodzie naszego kraju. W tym czasie najniższe wartości mają być nad morzem oraz północnym-wschodzie i wschodzie.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.09.2022 do 3.09.2022 względem okresu bazowego 1991-2020 w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki ustąpią z Polski. Gwałtownie uderzy ciepłe powietrze, lecz upału już nie będzie. Temperatura sięgnie 27°C, potem ochłodzenie, opady i burze
Ujemna anomalia na początku września za sprawą cyrkulacji północnej

Z każdym kolejnym dniem nadchodzącego tygodnia zacznie robić się coraz cieplej. Strumień ciepłego powietrza polarnomorskiego dotrze do Polski z południowego-zachodu. Widzimy na mapach anomalii, że najwyższa dodatnia anomalia będzie notowana na zachodzie, południowym-zachodzie, południu i częściowo w centrum. Średnia anomalia za 7 dni wskazuje, że panować ma wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Już w najbliższy piątek strumień cieplejszej masy z południa Europy znajdzie się poza naszą wschodnią granicą państwową.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury za okres od 4.09.2022 do 10.09.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

Ujemna anomalia w Polsce
Ocieplenie będzie krótkie w Polsce

Ocieplenie odczują głównie mieszkańcy południowej, zachodniej i częściowo centralnej Polski

Z uwagi na prognozowaną krótką adwekcje ciepła zredukowana zostanie ujemna anomalia temperatury, lecz nie w całym kraju. Na południu i częściowo zachodzie, południowym-zachodzie i południowym-wschodzie będą to wartości powyżej normy wieloletniej. Natomiast na północy, północnym-wschodzie i wschodzie. Oznacza to, że skala ocieplenia na tym obszarze będzie niewielka, co nie pozwoli zmniejszyć ujemnej anomalii temperatury, która jest spowodowana silną adwekcją chłodu na przełomie sierpnia i września i najniższymi temperaturami na wschodzie i północnym-wschodzie. Pojawiły się nawet przygruntowe przymrozki. Szczególnie na Podlasiu, wschodnim Mazowszu i woj. lubelskim. Spadki poniżej zera wystąpiły również w górach i na obszarach podgórskich.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.09.2022 do 10.09.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 dla Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki ustąpią z Polski. Gwałtownie uderzy ciepłe powietrze
Dodatnia anomalia na południu i zachodzie

Wyraźnie ocieplać zacznie się wraz z początkiem najbliższego tygodnia. Szczyt ocieplenia przypadnie na okres od 6.09.2022 do 8.09.2022. Potem temperatura spadnie w całym kraju, pojawi się więcej opadów

Już w poniedziałek, 5 września 2022 na zachodzie i południu kraju termometry pokażą nawet 22°C/24°C. Zatem będziemy u progu dnia gorącego. Niewykluczone, że na zachodzie i miejscami południu kraju temperatura przez krótki okres czasu sięgnie nawet 25°C. Może być nieco cieplej niż sugeruje nam to model amerykański. Jednak na wschodzie, północy i północnym-wschodzie będzie przeważnie poniżej 20°C.

Wyliczana maksymalna temperatura na 6.09.2022, 18 UTC według modelu GFS

cieplej od poniedziałku
Zmiana pogody od zachodu

Kolejnym ciepłym dniem powinien okazać się 6 września 2022, czyli wtorek. Najcieplej ponownie będzie na południu i zachodzie Polski. Przeważnie termometry pokażą 22°C do 25°C. Najwyższe wartości w klatkach meteorologicznych powinny zostać zmierzone na Ziemi Lubuskiej. Najchłodniej w tym czasie ma być nad morzem i północnym-wschodzie oraz częściowo wschodzie poniżej 20°C.

Wyliczana maksymalna temperatura na 6.09.2022, 15 UTC według modelu GFS

wyższa temperatura w Polsce
Cieplejsze kolejne dni

Kolejnym bardzo ciepłym dniem powinien okazać się 7 września 2022. Wtedy na zachodzie i południu Polski termometry pokażą nawet 22°C/25°C. Najcieplej powinno być na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz Małopolsce i Podkarpaciu. Temperatura na tym obszarze ma być na pograniczu dnia gorącego. Miejscami jednak powinno zostać osiągnięte 25°C, a nawet 26°C.

Wyliczana maksymalna temperatura na 7.09.2022, 15 UTC według modelu GFS

Cieplej w kraju
Dni gorące będą pojedyncze w pierwszej dni września 2022

Ostatnim tak ciepłym dniem w pierwszej dekadzie września będzie czwartek, 8 września 2022. Już w drugiej części dnia wkroczy od zachodu, północnego-zachodu front chłodny wypierający cieplejsze powietrze polarno morskie z południa Europy. Najcieplej w tym czasie ma być na południu, częściowo w centrum i południowym-wschodzie. Najchłodniej na północnym-wschodzie. Strefa opadów i burz wkroczy najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych i przesuwać ma się na wschód, północny-wschód. Na froncie, bądź wzdłuż strefy frontowej może pojawić się płytki niż, które wspomoże rozwój konwekcji na skalę synoptyczną.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na 8.09.2022, 15 UTC według modelu GFS

upału już nie będzie w Polsce, we wrześniu 2022
Gorąco w Polsce, lecz już bez upału

Pogoda długoterminowa. Upału w tym roku już nie będzie na obszarze Polski

Wygląda na to, że do połowy września upałów w Polsce nie będzie. Model GFS prognozuje maksymalnie 25 °C/26 °C. Być może te wartości są nieco zaniżone przez model globalny i zobaczymy na zachodzie, południowym-zachodzie i południu w pierwszej dekadzie września nawet 27 °C/28 °C. Szans na upał raczej nie ma. Widzimy, że najchłodniejszym obszarem naszego kraju będzie Suwalszczyzna oraz rejony gmin nadmorskich, gdzie ma być poniżej 20°C. W okolicach drugiego weekendu września temperatura spadnie w całym kraju. Pojawi się więcej opadów, miejscami również zjawisk burzowych. Tylko sporadyczne dni gorące są możliwe w drugiej dekadzie dziewiątego miesiąca roku i to głównie na zachodzie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu globalnego GFS dla wysokości 2 metrów n.p.g

gorąco w polsce, wrzesień 2022
upału już nie będzie

Coraz częściej temperatury będą typowe dla termicznej jesieni

Zwróćmy również uwagę na prognozowane średnie dobowe wartości temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g. Temperatura w tym okresie będzie typowa dla dolnego zakresu termicznego lata, ale zdarzą się dni, kiedy będzie poniżej średniej dobowej dla termicznego lata i charakterystyczna już dla termicznej jesieni. Zwróćmy również uwagę na dzielnice północne, a zwłaszcza na północny-wschód, gdzie średnia dobowa do 14 września ma być typowa dla jesieni termicznej. To właśnie na tym obszarze, pomijając obszary podgórskie i górskie będzie najchłodniej. Bez rewelacji pod względem temperatury również w gminach nadmorskich i morskich na północy, gdzie pogoda ma przypominać częściej jesień.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

średnie dobowe coraz niższe
Chłodniej w Polsce, najniższe wartości nad morzem i północnym-wschodzie oraz wschodzie kraju

Wzrośnie dynamika w pogodzie za sprawą odblokowania cyrkulacji zachodniej w drugiej części najbliższego tygodnia

Przynajmniej do 8 września 2022 w Polsce nie widać większych opadów. Pogodę kształtować ma głównie obszar podwyższonego ciśnienia, co spowoduje stabilne warunki pogodowe ze zmiennym zachmurzeniem. Jeśli popada do tego czasu w Polsce, to będą to tylko niewielkie opady i o ograniczonym zasięgu. Proces wypierania cieplejszej masy rozpocznie się przez chłodniejsze powietrze polarne w czwartek. Pojawią się opady, burze i silniejszy wiatr przesuwające z zachodu na wschód, północny-wschód. Piątek i drugi weekend września charakteryzować ma się niżową pogodą z opadami i lokalnymi burzami w wielu regionach Polski. Występować mają opady wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne. Tych ostatnich może być nieco więcej. Niżowa pogoda ma dominować w drugiej dekadzie września, dlatego też warunki pogodowe mają być zmienne i coraz bardziej charakterystyczne dla jesieni.

Zasadniczo w okresie od 4.09.2022 do 14.09.2022 Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Morza Norweskiego i niżami znad Europy Zachodniej oraz Atlantyku. Prognozuje się osłabienie wyżu w drugiej części najbliższego tygodnia, co umożliwi wkroczenie zatoki i aktywnych stref frontowych, które będą związane głównie z cyrkulacją atlantycką.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Ruszy cyrkulacja zachodnia atmosfery
Niżowa pogoda zacznie dominować w Polsce

Miejscami więcej popada w kolejnych tygodniach na obszarze Polski

Jeśli prognozy się sprawdzą, to od 8 września 2022 pogoda w Polsce stanie się dynamiczna za sprawą dominacji pola niżowego i stref frontowych oraz układów niskiego ciśnienia. Praktycznie codziennie będzie padać na przełomie 1 i 2 dekady września oraz po 10 września 2022. Będą to opady zarówno wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne. Mogą pojawiać się również burze. Pogoda ma być zmienna, dlatego prognozy pogody należy śledzić codziennie w tym okresie. Mogą nawet pojawić się silniejsze fale wiatru związane z zaostrzeniem się poziomego gradientu ciśnienia. Jednak wichur nie da się prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie suma i zasięg opadów na okres od 4.09.2022, 06Z do 15.09.2022, 18 UTC według modelu GFS

popada więcej w polsce
Groźna pogoda w Polsce

Także model ECMWF pokazuje nam przejście z suchego wzorca pogodowego w kierunku wilgotnego spowodowanego dominacją pola niżowego, stref frontowych i burz, które będą tworzyć się zarówno w cieplejszych, jak i też chłodniejszych mas powietrza. Na większym obszarze Polski opady zaczną pojawiać się począwszy od 8 września 2022. Drugi weekend mijającego miesiąca będzie chłodny i wilgotny. W drugiej dekadzie dziewiątego miesiąca roku padać ma codziennie w wielu regionach Polski za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej i adwekcji wilgotnych mas powietrza. W przerwie pomiędzy opadami pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza zasięgu i wysokości opadów za okres od 4.09.2022 do 14.09.2022 według ECMWF

Pogoda w Polsce niżowa
Zmienne warunki pogodowe

Pogoda długoterminowa. Fali upałów, a nawet pojedynczego dnia z upałem, nie widać w prognozach numerycznych

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek na ponad 2 tygodnie według modelu GFS, wysokość 2 metrów n.p.g dla Warszawy

gorące dni sporadycznie
Pojedyncze dni gorące w Polsce także w drugiej dekadzie września

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek na przeszło 2 tygodnie dla Poznania, wysokość 2 m.n.p.g. Wysokość 2 m.n.p.g według modelu GFS

pogoda długoterminowa. ciepło w Polsce tylko chwilowo
Cieplej w Polsce

Pogoda długoterminowa. Wiązki dla Krakowa na ponad 2 tygodnie, wysokość 2 m.n.p.g. Model GFS

pogoda długoterminowa.wyższa temperatura w kraju
cieplej w kraju

Reasumując, pewne jest, że upał do Polski już nie wróci w tym roku. Nie widać szans na powrót wartości na termometrach do 30 °C i więcej do początku trzeciej dekady września. Zatem najcieplejszy okres w pogodzie w tym roku już za nami. Wraz z uaktywnieniem się zachodniej cyrkulacji atmosfery wzrośnie dynamika w pogodzie. Ryzyko przymrozków zostanie ograniczone dla obszarów nizinnych. Pojawi się za to więcej opadów, okresami możliwe są nawet większe fale wiatru, a nawet miejscowe burze. Duża zmienność pogody zmuszać będzie nas w kolejnych tygodniach do uważnego i codziennego śledzenia prognoz. Śledźcie nasz portal na bieżąco. O wszelkich zmianach i groźnych warunkach pogodowych będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

FaniPogody.pl