Pogoda na noc 4/5 września 2022. Zaledwie 3°C na 2 metrach, punktowo przygruntowy przymrozek. Miejscami mgły w Polsce

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Zaledwie 3 stopnie na północnym-wschodzie w drugiej części nocy i nad ranem. Punktowo może zdarzyć się przygruntowy przymrozek. Lokalnie w sprzyjających warunkach uformują się mgły radiacyjne.

Pogoda nie ulegnie większej zmianie w Polsce

Od kilku dni nie obserwujemy większych zmian w polu ciśnienia i geopotencjału. Warunki pogodowe w Polsce są stabilne z powodu dominacji antycyklonu.

Praktycznie od ostatnich dni sierpnia utrzymuje się cyrkulacja północna, która charakteryzuje się adwekcją chłodu. W polu ciśnienia utrzymuje się stabilny wyż znad Morza Norweskiego. Sięga on Bosforu, jego oś przesuwa się powoli na wschód. Pod naporem zatoki stacjonarnego niżu znad Atlantyku, którego centrum znajduje się na zachód od Wysp Brytyjskich. Łatwo zauważyć na zdjęciach satelitarnych, że ze jest to stary układ w stadium rozpadu, w obrębie którego przebiegają intensywne procesy cyklogenetyczne, powodujące jego regenerację i dalsze zaleganie w tym regionie, z niewielkimi zmianami położenia centrum. Mapy prognostyczne poziomu 500 hPa pokazują możliwość powstanie dwuośrodkowego układu na tym poziomie.

Prognoza anomalii ciśnienia na 5.09.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

pole wyżowe
Antycyklonalna blokada nie wpuści przez kilka najbliższych dni niżów atlantyckich na wschód Europy

Natomiast kolejny znacznie mniej aktywny niż znad Morza Barentsa, współpracując ze wspomnianym już klinem wyżowym. Ściąga nad Europę Centralną zimniejsze powietrza pochodzenia arktycznego, które w znacznym stopniu przetransformowało się nad Polską. Jednak przy bezchmurnym nocnym niebie dostrzegamy wyraźne spadki temperatury przez wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną. Natomiast w dzień znacznie szybszy proces nagrzewanie powietrza. Od ogrzewanego Słońcem podłoża, jak i bezpośrednie ogrzewanie powietrza przez krótkofalowe promieniowanie słoneczne.

Podczas nadchodzącej nocy burze nie wystąpią. Nasza część Europy znajdować się będzie w zasięgu klina wyżowego znad północnej Europy, powoli rozbudowującego się na południe. Przeważający obszar kraju będzie w dość chłodnej masie powietrza. Tylko południowym zachodzie nieco cieplejszej.

Chłodny okres synoptyczny pozostanie z nami przynajmniej do wtorku

Przynajmniej do wtorku utrzyma się chłodna masa powietrza w naszej części Europy. Pogoda będzie w dalszym ciągu mało dynamiczna. Z uwagi na obecność wyżu, w którym niewiele jest chmur panują duże dobowe wahania temperatur, które sięgają nawet kilkunastu stopni. Po wschodzie słońca obserwujemy na ogół wyraźny wzrost temperatury. Rośnie również prędkość wiatru w ciągu dnia na skutek nierównomiernego nagrzania podłoża, natomiast słabnie wyraźnie pod wieczór. Jest to typowy przebieg wiatru w wyżu, w którym panuje niewielka różnica ciśnienia. Co więcej wraz nagrzewaniem się podłoża intensyfikuje się konwekcja termiczna, co widzimy w postaci rozwoju małego lub umiarkowanego zachmurzenia konwekcyjnego przez Cumulus humilis lub mediocris, zanikającego w nocy, ograniczonego w rozwoju pionowym przez inwersje osiadania w wyżu.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie wzrastające do dużego. Szczególnie nad morzem miejscami przelotne opady deszczu. Natomiast na południu miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 5°C do 9°C, chłodniej na północnym wschodzie około 3°C, cieplej na południu i zachodzie od 10°C do 12°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 5.09.2022, 04Z według modelu ICON – RUC

Pogoda na noc 4/5 września 2022. Ledwo 3°C na 2 metrach, punktowo przygruntowy przymrozek. Miejscami mgły w Polsce
Zimno zwłaszcza na NE Polski

Fanipogody.pl