Pogoda na 30 marca 2020 dla Polski. Będzie poniżej -35 na 500 hPa. Arktyczny chłód, burze śnieżne i niska temperatura

Do naszej części Europy dotarło powietrze arktyczne. Ochłodzenie potrwa do środy w naszej części Starego Kontynentu.

W przedostatni dzień marca dociera do nas powietrze arktyczne. Nasz kraj znajduje się zasadniczo po wschodniej stronie silnego wyżu o imieniu “KEYWAN” z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Natomiast w środkowych warstwach troposfery zaznacza się rozległa zatoka niżowa zbudowana z arktycznej masy powietrza. Temperatura na wysokości 500 hPa, czyli 5500 metrów nad ziemią obniżyła się poniżej -35 stopni. Dlatego pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient temperatury, co spowoduje w kolejnych godzinach masowy rozwój chmur Cumulonimbus, zwłaszcza w północnych województwach. W południowej części kraju zaznacza się jeszcze strefa frontu chłodnego z zachmurzeniem warstwowym i opadami śniegu. Dodatkowo prognozowane jest wkroczenie frontu chłodnego związanego z płytkim niżem “NELE”, na którym rozwiną się bardziej wypiętrzone chmury kłębiasto-deszczowe.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.03.2020, 12 UTC

Górna zatoka arktycznego chłodu widoczna w środkowych warstwach troposfery. Temperatura obniżyła się poniżej -30 stopni na tej wysokości, co objawi się w kolejnych godzinach rozwojem chmur konwekcyjnych z opadami krupy, śniegu i deszczu ze śniegiem, niewykluczone burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi.

W poniedziałek na obszarze Polski zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Głównie na północy i południowym-wschodzie duże, ale z większymi rozpogodzeniami. Występować będą przelotne opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem, natomiast nad morzem możliwy opad krupy śnieżnej i burze. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o 5 cm. Temperatura wyniesie od 1°C do 6°C; niższa temperatur w rejonach podgórskich Karpat od -3°C do 0°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-zachodni, potęgujący odczucie chłodu. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h. W górach wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów mieszanych i śniegu oraz zachmurzenia w poniedziałek