Pogoda na 31 marca 2020 dla Polski. Odsuwająca się arktyczna masa, dużo Słońca, przelotne opady śniegu, możliwe burze śnieżne

Ostatni dzień marca przyniesie jeszcze zaleganie arktycznego powietrza, chociaż od północnego-zachodu zacznie napływać cieplejsza masa o cechach polarno-morskich.

W ostatni dzień marca Polska znajduje się pod wpływem rozległego klina wyżu o imieniu “KEYWAN” z centrum nad północnym Atlantykiem. Napływa do nas w dalszym ciągu zimna, wilgotna i stosunkowo mało chwiejna masa pochodzenia arktycznego, morskiego. W środkowych i górnych warstwach troposfery zaznacza się odchodząca na południowy-wschód zatoka arktycznego chłodu. Temperatura na wysokości 500 hPa, czyli 5500 metrów n.p.g obniżyła się poniżej -35 stopni, dlatego pomiędzy dolną a środkową warstwą troposfery występuje stromy gradient temperatury, co objawiać będzie się we wtorek rozwojem konwekcji z przelotnymi opadami śniegu, mieszanymi, lokalnie krupy. Niewykluczone burze śnieżne zwłaszcza na południu i wschodzie.

Górna zatoka niżowa zbudowana z arktycznej masy powietrza odsuwać będzie się na południowy-wschód, natomiast nasz kraj zacznie dostawać się w zasięg cieplejszych mas powietrza z północnego-zachodu.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 31.03.2020, 12 UTC ukazująca jaką drogę pokonało powietrze przez 7 dni zanim dotarło do Warszawy

IMGW-PIB pogoda na wtorek

We wtorek na obszarze Polski zachmurzenie małe, w wielu miejscach umiarkowane okresami duże i lokalne opady śniegu, punktowo deszczu ze śniegiem i krupy. Na południu i wschodzie niskie ryzyko wyładowań atmosferycznych do 15%. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 1-2 cm, natomiast w Tatrach do 5 cm. Temperatura wyniesie od 3°C do 6°C; chłodniej w rejonach podgórskich, od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w górach okresami porywisty, we wschodniej części wybrzeża w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych, miejscami z zachodnich. W górach wiatr może powodować może zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we wtorek.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar zachmurzenia I opadów śniegu we wtorek.