Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 31 października. Co przyniesie pogoda w poniedziałek?

Pogoda na 31 października. Co przyniesie prognoza pogody na poniedziałek


Dostaliśmy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Pogoda na 31 października przyniesie dużo słońca i bezchmurnego nieba. Zanim to jednak nastąpi, kierowców czeka trudny poranek. Polskę spowiją mgły. Lokalnie bardzo gęste. O tym porozmawiamy w dalszej części wpisu. Teraz prognozę pogody na poniedziałek zacznijmy od sytuacji barycznej nad Europą.

Pogoda na 31 października. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 31 października. Sytuacja baryczna

Analizując powyższą mapę widzimy nad Europą trzy strefy. Całe południe i centrum Europy to wyże baryczne. Zapewniają one wspaniałą pogodę między innymi w Polsce. Na wschodzie Europy panuje niż przynosząc między innymi opady śniegu. Na zachodzie zaś wciąż panuje bardzo dynamiczna pogoda. Kolejne niże atlantyckie przynoszą silny wiatr, ulewy i burze. O silnych wichurach jakie nawiedzą zachód pisałem w dniu wczorajszym. Zobaczmy jednak co czeka nas w pogodzie dla Polski.

Pogoda na 31 października. Mnóstwo słońca w Polsce

Rzut oka na porannych radar opadów i obraz satelitarny i już wiemy, że przed nami piękny, słoneczny dzień. Poranek przyniesie mgły na wschodzie, w centrum i północy Polski. Te jednak dość szybko zanikną przynosząc mnóstwo słońca we wszystkich regionach kraju.

Pogoda na 31 października. Mnóstwo pogodnego nieba w Polsce

Dużo słońca i pogodnego nieba w kraju potwierdzają właściwie wszystkie modele numeryczne. Od amerykańskiego GFS, po europejskie modele UMPL i ECMWF. Wszystkie te modele wyliczają dziś dla Polski bezchmurny, piękny dzień. Cegiełkę do spokojnej aury dorzuci wiatr, a właściwie jego brak. Pogoda na 31 października nie przyniesie porywów wiatru w kraju. Poniżej prognoza wiatru na dzisiejszy dzień.

Brak wiatru dziś nad Polską
Brak wiatru 31 października 2022

Brak wiatru i mnóstwo słońca to czynniki, które zdecydowanie wpłyną na temperatury odczuwalne w Polsce. Pogoda na 31 października przyniesie nam kolejny dzień, który termicznie bardziej przypominał będzie nam końcówkę lata, niż zaawansowaną jesień na przełomie października i listopada.

Bardzo ciepły dzień. Temperatury w okolicach 20 stopni

Słońce od godzin porannych nagrzewać będzie dolne warstwy troposfery. Do tego napływa do nas ciepłe powietrze z południa kontynentu. W związku z tym ostatni dzień października będzie bardzo ciepłym. Poniżej prognoza temperatury wg. modelu GFS.

Ciepły dzień w Polsce
Bardzo ciepło dziś w Polsce

Na południu Polski temperatury wzrosną powyżej 20 stopni Celsjusza. W okolicach dwudziestek będzie również na zachodzie kraju. Tylko nieco chłodniej na wschodzie i północy. Tutaj napływ ciepłych mas powietrza może być delikatnie mniej intensywny. W związku z tym termometry na północy i wschodzie wskazywały dziś będą w okolicach 14-17 stopni Celsjusza. W przypadku takich wartości temperatury również nie ma co narzekać. Pogoda na 31 października przyniesie nadal stabilne wartości ciśnienia. Przez cały dzień barometry wskazywały będą w okolicach 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk