Wichura uderzy z zachodu. Wiatr do 160 km/h. Ciśnienie spadnie do 960 hPa. Pogoda załamie się

Mam końcówkę października. To był chyba jeden z najlepszych pogodowo październików ostatnich lat. Temperaturom bliżej do dwudziestek niż przymrozków. Opadów jest mało. W Polsce nie przeszła żadna silniejsza wichura, choć oczywiście na zachodzie Europy pogoda była dość dynamiczna. We wpisie zerknijmy na prognozy na początek listopada. Pogoda w Europie załamie się. Zapraszam na szczegóły.

Układ omega. Wichura na zachodzie. Atak zimy na wschodzie

O układzie Omega dość obszernie pisał wczoraj Arek. Wyż zablokował docieranie niżów atlantyckich w nasz region. Nie oznacza to, że w pogodzie jest całkiem spokojnie. Wręcz odwrotnie. Spójrzmy na mapę obrazującą układ ośrodków barycznych z naniesioną prognozą opadów.

Wichury na zachodzie, śnieg na wschodzie Europy
Wichura na zachodzie. Śnieg na wschodzie Europy

Z południa Europy, ku Polsce rozciąga się obszar podwyższonego ciśnienia. Co prawda dziś przez Polskę sunie front atmosferyczny przynosząc opady deszczu, jednak te szybko minął i wrócimy do pięknej, słonecznej aury. Wichura w Polsce nam nie grozi, jednak na zachodzie Europy sytuacja jest inna. Znad Atlantyku w rejon Portugalii, Hiszpanii i Wysp Brytyjskim wciąż docierają kolejne niże. Przynoszą one zdecydowanie podwyższony gradient baryczny. Co za tym idzie na zachodzie Europy raz po raz pojawia się wichura. Za kilka dni do kontynentu nadciągnie bardzo głęboki niż. Jednak o tym za chwilę. Teraz zerknijmy na wschód kontynentu.

Zima pojawiła się na wschodzie Europy
Śnieg pojawia się na wschodzie Europy

Nie jest to może bardzo silny atak zimy. Jednak krajobrazy w na północy Skandynawii oraz w wielu regionach Rosji zabieliły się. W Polsce o zimie na ten moment nawet nie myślimy. Temperatury dziś, czy w kolejnych dniach zbliżały będą się znów do dwudziestek. W takim cieple nie ma co mówić o zimie, czy śniegu.

Silna wichura na zachodzie za kilka dni

W naszym regionie w pogodzie bez większych zmian. Jednak mieszkańcy Europy Zachodniej muszą być przygotowani na kolejne uderzenia dynamicznej aury. Już w okolicach 3 listopada nad rejon Iberii i Wysp Brytyjskich zbliża się wichura.

Silna wichura na zachodzie Eruopy. Głęoki niż
Niż wtargnie do Europy. Wichura będzie silna

Powyżej prognoza na 2 listopada. Widać tu bardzo gęsto ułożone izobary. Gradient ciśnienia będzie więc wysoki, co za tym idzie, na zachodzie kontynentu pojawi się silny wiatr. Prognozowane porywy wiatru n 2-3 listopada w regionie Wysp Brytyjskich to nawet 120-130 km/h. Najsilniejszego wiatru spodziewamy się w Irlandii, czy na zachodzie Anglii. Wichura dotknie również Szkocji.

Wichura dotknie Wysp Brytyjskich 2-3 listopada
Wichura dotnie Wysp Brytyjskich

Nie minie kilka dni, a w okolicach 5 listopada na Atlantyku prognozy widzą kolejny głęboki niż baryczny. Tym razem modele widzą wiatr wiejący nawet ponad 160 km/h (tak widzi to ECMWF). Do tego terminu jest jeszcze ponad tydzień, wiec to kawałek w okresie synoptycznym. Jednak na ten moment prognozy wyglądają groźnie. To może być najsilniejsza w dotychczasowym sezonie wichura jaka dotrze do Wysp Brytyjskich.

Potężna wichura na Wyspach Brytyjskich
Wichura w regionie Wysp Brytyjskich

Patrząc na powyższą mapę warto zauważyć jeszcze jedną ciekawą rzecz. Otóż spójrzmy na ciśnienie prognozowane w centrum niżu na 5 listopada. Spadnie ono poniżej 960 hPa, a to nie są wartości standardowej jak dla niżów docierających do Europy. Będzie działo się na zachodzie kontynentu w najbliższych dniach. To jest pewne.

Jaka pogoda w Polsce w kolejnych dniach?

Dziś po południu na stronie pojawi się pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nie chcąc wcinać się Arkowi we wpis o pogodzie w Polsce napiszę tylko kilka zdań. Dziś przez kraj przesuwa się front atmosferyczny. Niesie on opady deszczu o których pisałem w porannej prognozie pogody. Po południu pogoda zacznie poprawiać się. Opady deszczu będą zanikać, a temperatura wciąż nas rozpieszcza. W pogodzie nad krajem nie widać wielkich zmian. Temperatury zaczną spadać w połowie tygodnia.

Pogoda popsuje się pod koniec tygodnia
Pogoda popsuje się pod koniec tygodnia

Na zakończenie tygodnia prognozy widzą nawet lekkie opady deszczu. Za wcześnie by pisać o tym, czy pogoda załamie się mocniej. Na ten moment nic na to nie wskazuje. Nie grozi nam również silniejszy wiatr, a już na pewno w najbliższych dniach nie zagraża nam wichura tak silna jak ta z zachodu kontynentu.