Groźne mgły przed nami. Alerty IMGW dla Polski. Widzialność na 50 metrów. Ostrzegamy kierowców

Przed nami bardzo trudne godziny w pogodzie. W regionie powstaną i utrzymywały będą się gęste mgły. Lokalnie widzialność spadnie w okolice 50 metrów, a to już sytuacja bardzo niebezpieczna, zwłaszcza na drogach. Zobaczmy czym spowodowane będzie to zjawisko i gdzie mgły będą bardzo gęste.

Gęste mgły. Czy będą spowodowane?

Dość sporo o mgle tłumaczyliśmy w naszym słowniku meteorologicznym, który ciągle rozwijamy. Plany na słownik meteo mamy ambitne, jednak to nie miejsce na przechwałki. Wróćmy do zjawiska mgły, bo najbliższa noc może być bardzo niebezpieczna.

Wyż Zachariasz przyniesie gęste mgły
Wyż Zachariasz przyniesie gęste mgły

Dostaliśmy się pod wpływ wyżu Zachariasz z południa kontynentu. Wyż przynosi inwersję, czyli „osiadanie” powietrza. Osiadające drobinki powietrza wraz z szybkim wieczornym spadkiem temperatury ulegają kondensacji, czyli skraplaniu się. Im kondensacja jest silniejsza, tym drobinek pary wodnej w powietrzu jest więcej, a mgły bardziej gęste. Do tego dorzućmy napływ ciepłych i w miarę wilgotnych mas powietrza z południa Europy w nasz region. Na to wszystko nakłada się nocny brak chmur, czyli zjawisko silnego spadku temperatury w skutek radiacji. Łącząc te zjawiska mamy gotowy scenariusz na gęste, lokalnie bardzo gęste mgły. To właśnie przed nami podczas najbliższej doby, zwłaszcza nocy z poniedziałku na wtorek. Czytaj również: Silna wichura na zachodzie. Wiatr do 160 km/h

Mgły nad Polską. Ostrzeżenia IMGW

Już podczas nocy z niedzieli na poniedziałek mgły nad Polską były dość gęste. Wedle danych ze stacji IMGW widzialność lokalnie spadała do 100 metrów.

Gęste mgły ubiegłej nocy. Widzialność zmierzona na stacjach IMGW
Gęste mgły ubiegłej nocy. Widzialność zmierzona na stacjach IMGW

Mgły lokalnie utrzymywały się przez dużą część poniedziałku. Prawdopodobnie warunki do tworzenia się mgieł w nocy z poniedziałku na wtorek będą jeszcze lepsze. Sytuacja jest dość poważna. Parametry pogody sugerują, że mgły w nocy będą naprawdę gęste. W związku z tym pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali już odpowiednie ostrzeżenia meteorologiczne. Poniżej mapa ostrzeżeń IMGW.

Mgły nad Polską. Mapa ostrzeżeń IMGW
Mgły nad Polską. Ostrzeżenia IMGW

Widać, że ostrzeżenia IMGW dotyczą niemal całego kraju. Ostrzeżenia nie zostały wydane dla części Dolnego Śląska i Śląska, jednak myślę, że do wieczora ostrzeżenia przed silną mgłą pojawią się również dla tych regionów. Mgły dość szybko pojawiać zaczną się o zachodzie słońca i z każdą godziną widzialność będzie spadać. Oczywiście na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem zjawiska takiego jak mgła, nie potrafimy określić dokładnie gdzie mgły będą najsilniejsze. Wszystko wskazuje jednak na to, że najsilniejszych mgieł podczas nadchodzącej nocy spodziewamy się na wschodzie i północy kraju.

Gęste mgły w Polsce. Prognoza SWISS-HD
Gęste mgły w Polsce. Prognoza SWISS-HD, źródło mapy: kachelmannwetter.com

Powyżej prognoza modelu SWISS-HD. Model zdaje się potwierdzać, że najsilniejszych mgieł spodziewamy się na północy i wschodzie kraju. Zobacz również: Załamanie pogody w Polsce?

Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności

Lokalnie widzialność pozioma ograniczana będzie nawet poniżej 50 metrów. To bardzo groźna sytuacja, zwłaszcza na drogach. Ze względu na duże prędkości, tak gęste mgły stanowią również olbrzymie zagrożenie na drogach szybkiego ruchu. Niejeden karambol to skutek właśnie dużej prędkości plus ograniczonej widzialności. Jesteśmy w okresie przedłużonego weekendu i wzmożonego ruchu z okazji Wszystkich Świętych. Ruch jest bardzo wzmożony. Apelujemy do wszystkich kierowców. Noga z gazu, jedźmy ostrożniej, by na środę rano liczba osób, które wyruszyły w podróż była równa liczbie osób, które z tej podróży wróciły. Uważajcie na mgły i życzę Wam bezpiecznej drogi. Szerokości !