Załamanie pogody w Polsce. Wiemy, kiedy temperaturą runą, wrócą opady. Gęste mgły nie odpuszczą

Załamanie pogody pojawi się w pierwszych dniach listopada. Wiemy, kiedy temperaturą runą w całym kraju i pojawią się opady deszczu. Nie zabraknie również zamgleń i gęstych mgieł ograniczających widzialność do 50-300 metrów. Szczególnie nocami i w godzinach porannych, ale miejscami w warunkach zgniłego wyżu mgły mogą utrzymywać się przez większą część dnia, podnosząc się z biegiem godzin do formy chmur Stratus, a następnie wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego w listopadzie mogą się miejscami rozpraszać, ale będą regiony gdzie mgły mogą utrzymywać się przez cały dzień. Dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach w najbliższych dniach.

Orientacyjna prognoza wysokości i zasięgu opadów za okres od 31.10.2022, 00Z do 10.11.2022, 00 UTC według modelu ECMWF

załamanie pogody i opady w Polsce
Więcej opadów w Polsce

Załamanie pogody przed nami

Z danych synoptycznych wynika, że na przełomie października i listopada pogodę w kraju kształtuje wyż, który będzie sprzyjał tworzeniu się gęstych mgieł. W środkowych i górnych warstwach troposfery zaznacza się układ Omega. Antycyklon w wielu miejscach przyjmować ma formę zgniłego wyżu. Z południowego zachodu w dalszym ciągu napływać ma bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na południu i południowym zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 22°C. Jednak wraz z początkiem nowego miesiąca zaobserwujemy spory spadek temperatury. Szczególnie odczuwalny w okolicach 2-3 listopada 2022.

Załamanie pogody przed nami. Temperatury spadną w całym kraju, ale dalej mają być powyżej normy. Prognozowana średnia anomalia na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS/CFSR

duża anomalia zostanie zredukowana
prognoza średniej anomalii temperatury na 10 dni

Średnia dobowa temperatura obniży się wyraźnie. Pogoda zacznie być coraz bardziej charakterystyczna dla jesieni termicznej, a nie jak w ostatnich dniach późnego lata. W ostatnich dniach na południowym zachodzie i zachodzie, średnie dobowe temperatury były bardziej charakterystyczne dla zaawansowanego lata niż jesieni. Wystąpił również drugi dzień gorący na stacji pomiarowej IMGW w Jeleniej Górze.

Załamanie pogody nastąpi wraz z początkiem listopada. Prognozowana średnia dobowa na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

Załamanie pogody w Polsce. Wiemy, kiedy temperaturą runą, wrócą opady. Gęste mgły nie odpuszczą
średnia dobowa typowa dla termicznej jesieni w listopadzie, ale 1 dekada nowego miesiąca wyjdzie powyżej normy

Wygląda na to, że od środy zmiana cyrkulacji na strefową. Będzie coraz więcej chmur, opadów, zrobi się również dużo chłodniej. Blokada omega ustąpi z środkowych i górnych warstw troposfery. Jej miejsce zajmą na początku nowego miesiąca cyklony. Nie można wykluczyć, że na południu pod koniec weekendu zaznaczy się wpływ niżu śródziemnomorskiego. W górach może nastąpić duży przyrost pokrywy śnieżnej.

Załamanie pogody przed nami. Prognoza średniej wartości ciśnienia na 10 dni według modelu GFS

pogoda ulegnie zmianie
Załamanie pogody spowodowane odbudową zachodniej cyrkulacji atmosfery

Pogorszenie pogody wraz z początkiem nowego miesiąca w Polsce

W pierwszy dzień listopada  początek dnia na ogół pochmurny i mglisty. Szczególnie na północy i w centrum kraju może miejscami popadać mżawka z podinwersyjnych chmur. Jednak w trakcie dnia będzie pojawiać się coraz więcej przejaśnień, a na południu rozpogodzi się. W godzinach wieczornych na krańcach północno-zachodnich możliwe słabe opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 10°C na północnym wschodzie i 14°C na północy, około 17°C w centrum do 20°C na południu i południowym zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem i miejscami na południu umiarkowany, w rejonach podgórskich w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

Mgły, opady i spadek temperatury, wzrośnie dynamika w pogodzie

W nocy 1/2 listopada 2022 pochmurno z rozpogodzeniami i miejscami możliwy słaby deszcz. We wschodniej połowie kraju początkowo mgły, miejscami gęste ograniczające widzialność do 50-300 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 6°C na północnym wschodzie do 11°C na południu.

3 listopada 2022 pochmurno z większymi przejaśnieniami. Lokalnie, z wyjątkiem północnego zachodu, opady deszczu. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie 12°C do 16°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty,  południowo-zachodni i zachodni.

W czwartek przejściowo pogoda poprawi się. Temperatura najwyższa od  11°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowy.

Pod koniec tygodnia na ogół pochmurno i deszczowo, tylko w sobotę na zachodzie trochę przejaśnień i raczej bez opadów. Temperatura maksymalna około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w piątek na północy porywisty, z kierunków zmieniających się z przewagą zachodnich i południowych. W górach i na obszarach podgórskich możliwy atak zimy.

Załamanie pogody stanie się faktem, ale ujemnej anomalii dobowej nie będzie na początku listopada. Prognoza anomalii temperatury na okres od 31.10.2022 do 6.11.2022 według modelu ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 wraz ze średnią anomalią za 7 dni

Duża dodatnia anomalia zostanie zredukowana, ale ujemnej anomalii na początku listopada 2022 nie będzie
Ujemna anomalia nie wystąpi, ale zrobi się zauważalnie chłodniej

Pod koniec bieżącego tygodnia w całym kraju na ogół deszczowo. Najwięcej powinno popadać na południu, południowym wschodzie i wschodzie. Na termometrach maksymalnie tylko 11°C/12 °C. Noce na ogół nadal bez przymrozków. Niewykluczone, że jeszcze w pierwszej dekadzie listopada pojawią się silniejsze fale wiatru w Polsce związane z dużym gradientem ciśnienia, nawet w formie wichury, a nawet wichur.

Fanipogody.pl