Niespotykane temperatury na koniec października w Polsce. Było blisko dnia gorącego, upał w Europie i układ Omega

Niespotykane temperatury na koniec października w Polsce. Było blisko dnia gorącego na południowym zachodzie w piątek. Upał występuje pod koniec miesiąca w Europie, w środkowej i górnej troposferze zaznacza się układ Omega.

Bardzo wysokie temperatury pod koniec października w Polsce

W sobotę przez Polskę przechodził mało aktywny front chłodny. Przesuwał się on od północnego zachodu na południowy wschód. Przejście frontu objawiło się wzrostem zachmurzenia, nielicznymi opadami atmosferycznymi. Z prognoz numerycznych wynika, że słabe opady mogą wystąpić w nocy z soboty na niedzielę w woj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim, łódzkim. Przelotnie popada również na Mazowszu i Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu. Położenie opadów można śledzić na radarze opadów.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 29.10.2022, 18 UTC dla Polski

Latem przy takim kierunku adwekcji mas powietrza panowałby upał w Polsce

Od kilku informujemy, że trwa napływ bardzo ciepłego powietrza jak na październik z rejonu Hiszpanii i Afryki Północnej. Silnej adwekcji ciepła zawdzięczamy ulokowaniem niżów atlantyckich w pobliżu Europy Zachodniej i centrum wyżu na południe od Polski. Dodatkowo w środkowych i górnych warstwach troposfery zaznacza się układ w kształcie greckiej litery Omega. Dominuje na ogół wiatr z kierunków południowych, co w dzielnicach południowych powoduje silniejsze osuszanie powietrza, występuje więc znaczny wzrost temperatury przy wietrze fenowym. Należy podkreślić, że w październiku insolacja nie jest tak silna jak w miesiącach letnich, ale i tak wartości na termometrach w wielu regionach przypominają bardziej letnie wartości niż jesienne. W lecie przy takiej skali adwekcji panowałby silny upał w naszym kraju, mając na uwadze wówczas silną i długą insolacje Słońca.

Prognoza pola geopotencjału na 29.10.2022 z dobrze widoczną blokadą wyżową rozciągającą się od Afryki, przez Morze Śródziemne, Bałkany, Polskę i Skandynawię. Wraz z tym klinem ciepła, wynoszone jest powietrze z rejonów Afryki Północnej.

niespotykane odchylenie i układ Omega nad Europą
niespotykane ciepło w Europie o tej porze roku.

Wczoraj na południowym zachodzie niespotykana anomalia o tej porze roku. Temperatura była wyższa miejscami o 8°C/10°C

Według danych ze stacji synoptycznych, anomalia temperatury powietrza 28 października 2022 sięgnęła 5°C/10°C powyżej normy. Najcieplej było na zachodzie, południowym zachodzie Polski. Na stacji w Jeleniej Górze, przy wietrze fenowym z południa odnotowano 24,5°C. Przypomnijmy, 17 października na tej samej stacji telemetrycznej PSHM zmierzono 25,2°C. Do końca października będziemy obserwować wartości powyżej normy. Ciepły ma być również początek listopada, ale skala wzrostów temperatury będzie zależna od skali przejaśnień i rozpogodzeń, które nie będą pewne przy jesiennym wyżu. Musimy pamiętać, że w półroczu chłodnym, obecność antycyklonu nie zawsze oznacza pogodną aurę.

Anomalia temperatury powietrza, 28 października 2022 na obszarze Polski, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020

wysoka temperatura wczoraj w Polsce
Średnia obszarowa anomalia zbliżyła się do 6 stopni

Dynamika w pogodzie wzrośnie zauważalnie w okolicach 3 listopada 2022 w Polsce

Widzimy wyraźnie, że do końca października odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgać ma od 3°C do 9°C powyżej średniej wieloletniej. To niespotykane anomalie temperatury o tej porze roku. Na początku listopada dalej ciepło, ale z każdym dniem ma być coraz chłodniej. W okolicach 2-3 listopada 2022 wzrosnąć powinna dynamika w pogodzie, gdy ruszy cyrkulacja zachodnia atmosfery. Na większym obszarze kraju pojawią się opady atmosferyczne, wzrośnie również prędkość wiatru. Warunki pogodowe okażą się zmienne.

Niespotykane odchylenia na koniec października. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 29.10.2022 do 4.11.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 dla Polski

bardzo duża anomalia
Spadek temperatury w okolicach 3-4 listopada ma być wyraźny w całej Polsce, ale dalej będą to wartości powyżej normy

Zwróćmy również uwagę na ekstremalną średnią dobową anomalie temperatury na 5 dni. Dostrzec możemy wyraźnie, że w naszej części Europy, wartości na termometrach okazują się wyższe o średnio 5°C/ 9°C, jakie zazwyczaj obserwujemy w tym okresie.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na 5 dni według modelu GFS/CFSR, mając na uwadze okres bazowy 1979-2000 dla Europy i obszarów przyległych

niespotykane ciepło w Europie
Ekstremalne anomalie temperatury w Europy

Niespotykane ocieplenie jest spowodowane adwekcją z kierunków południowych. Bardzo ciepłe powietrze jest wynoszone po zachodniej stronie górnego klina ciepła. Przebiega one od Afryki Północnej, przez Morze Śródziemne, Bałkany, sięgając aż po częściowo Skandynawię. Z uwagi na napływ powietrza z Afryki, obserwujemy zmętnienie nieba, które jest spowodowane napływem z obszarów pustynnych do Polski. Szczególnie interesująco wyglądają w ostatnich dniach wschody i zachody słońca. Kulminacyjna faza obecnego ocieplenia przypada na drugą połowę bieżącego tygodnia.

Epizodu zimowego nie było w październiku na nizinach w Polsce. Szansa na śnieg, na nizinach dopiero w drugiej dekadzie listopada

Bardzo ciepły ma być również początek przyszłego tygodnia. Korzystnie wyglądają prognozy na 1 listopada 2022, które wskazują na utrzymanie się wartości powyżej normy klimatologicznej. W okolicach 3 dnia przyszłego miesiąca zacznie robić się chłodniej. Niespotykane jak na tę porę roku ciepło zacznie wyraźnie ustępować chłodniejszej masie powietrza. Tegoroczny październik jest znacznie cieplejszy od września 2022, który był najchłodniejszym 9 miesiącem roku od 2013 roku. Obserwujemy jednak niewiele opadów, co wynika z dominacji pól wyżowych i przechodzenia mało aktywnych stref frontowych. Nie zaobserwowaliśmy opadów śniegu na nizinach. Niewielkie ilości śniegu zalegają głównie w szczytowych partiach Tatr. Ze szczególnym uwzględnieniem słowackiej strony.

Średnia dobowa temperatura powietrza w wielu regionach Europy Zachodniej, Centralnej oraz częściowo wschodniej przypomina bardziej termiczne lato a nie kalendarzową jesień. W Polsce najcieplej jest na południu, zachodzie i południowym zachodzie. Najchłodniej jest na północnym wschodzie.

Niespotykane ciepło na przełomie października i listopada. Prognoza średniej temperatury na 2 metrach, na wysokości 5 metrów według modelu GFS

niespotykana anomalia. średnia dobowa temperatura bardziej charakterystyczna dla przełomu października i listopada
Niespotykane średnie dobowe wartości temperatury w wielu regionach Europy

Z prognoz wiązkowych wynika, że chłodniej zrobi się w okolicach 3 listopada. Widzimy, że z biegiem czasu w przyszłym miesiącu zacznie przybywać opadów w Polsce. Nie będzie to jednak drastyczne ochłodzenie. Temperatura z 20°C/24°C, spadnie na 11°C/16°C w okolicach czwartku na obszarze naszego kraju.

Niespotykane ocieplenie skończy się. Prognoza wiązek temperatury na wysokości 2 metrów i opadów na 16 dni dla Warszawy

niespotykane ciepło kończy się. Ciepło dobiegnie końca
Koniec ocieplenia już blisko. Stopniowe ochłodzenie w okolicach 3 listopada w całej Polsce

Duży spadek temperatury dopiero w okolicach 3 dnia nowego miesiąca

Spadek temperatury i wzrost zachmurzenia i opadów jest przesądzony już w pierwszej dekadzie listopada. Okresami przyjdzie nam się zmierzyć z nieprzyjemnymi zgniłymi wyżami z gęstymi mgłami radiacyjnymi/adwekcyjnymi i niskimi chmurami Stratus i Stratocumulus, które wyraźnie będą hamować dopływ promieni słonecznych. Wygląda więc na to, że w listopadzie dni ze Słońcem będzie znacznie mniej niż w październiku. Częściej na nizinach pojawiać mogą się przymrozki, a w okolicach drugiej połowy miesiąca możliwe są pierwsze epizody z opadami śniegu na nizinach. Szczególnie przy spływie mas powietrza z dalekiej północy i nałożeniu się stref wilgoci. Już jutro zaprezentujemy prognozę 16 dniową na pierwsze tygodnie nowego miesiąca.

Prognoza temperatury dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) i opadów na 16 dni dla Warszawy

Niespotykane temperatury na koniec października w Polsce. Było blisko dnia gorącego, upał w Europie i układ Omega
Niespotykane temperatury jak na październik dobiegną końca. W pierwszych tygodniach listopada temperatura wyraźnie spadnie, pojawi się więcej opadów

Fanipogody.pl