Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Bardzo zły początek tygodnia. W weekend nadciągną gorące dni

Pogoda na 5 dni dla Polski. Załamanie pogody, ochłodzenie, później wzrost temperatury

Pogoda będzie bardzo dynamicznie zmieniać się podczas rozpoczynającego się tygodnia. Pogoda na 5 dni przyniesie w pierwszej części tygodnia dwa załamania aury, by w weekend nadeszło ciepłe i słoneczne „lato” w Polsce. Działo będzie się sporo, dlatego zapraszam na prognozę pogody na najbliższe dni dla Polski.

Pogoda na 5 dni. Aura popsuje się na początku tygodnia

W niedzielę wieczorem do kraju dotarło załamanie pogody z południa. Spowodowane jest ono aktywnym niżem, który w drugiej części tygodnia powstał w południowej Europie. W niedzielę niż zaczął swoją wędrówkę na północ. Dotarł do Polski i w poniedziałek przyniesie załamanie pogody praktycznie na obszarze całego kraju. Tak wygląda skan radaru opadów Awiacja IMGW o świcie w poniedziałek.

Pogoda na 5 dni. Dużo deszczu w poniedziałek w kraju
Pogoda na 5 dni. Mnóstwo opadów nad Polską

W kolejnych godzinach opady obejmą również Polskę Wschodnią i północ kraju. W drugiej części dnia na południu pojawią się rozpogodzenia. Skutkować może to rozwojem burz. Załamanie pogody w Polsce potrwa do nocy z poniedziałku na wtorek. Drugi dzień nowego tygodnia przyniesie poprawę pogody. Jednak mylił będzie się ten, kto pomyśli, że pogoda wróci do takiej z weekendu i końcówki poprzedniego tygodnia. Środa przyniesie nam front sunący z zachodu na wschód. Znów pojawią się opady deszczu i burze. Na tą chwilę najwięcej opadów i burz w środę prognozowane jest dla południa i południowego wschodu Polski.

Pogoda na 5 dni. Kolejne załamanie pogody w środę
Pogoda na 5 dni. Kolejne załamanie pogody w środę

Od czwartku pogoda w kraju zacznie się poprawiać. Prawdopodobnie znów dostaniemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z północy. Podczas gdy pierwsza część tygodnia upłynie nam pod znakiem chwiejnej, dynamicznej aury, w drugiej połówce tygodnia pogoda na 5 dni przyniesie powrót do słonecznego nieba. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w pierwszej części tygodnia

Weekend rozpieszczał nas pod względem słońca, ale przede wszystkim temperatur powietrza. W wielu regionach kraju termometry pokazały ponad 20 stopni Celsjusza. W poniedziałek temperatury nie będą aż tak wysokie, ponieważ zachmurzenie skutecznie osłabi dopływ promieni słonecznych w dolne partie troposfery. Znów ponad 20 stopni zrobi się we wtorek, jednak niestety będzie to tylko chwilowy podmuch ciepła.

W środę ochłodzenie w Polsce
Ponowne ochłodzenie w środę w Polsce. Ciepło wypchnięte na wschód

Temperatury w środę lokalnie spadną nawet w okolice 10 stopni w najcieplejszym momencie dnia. W pierwszej części dnia ciepło jeszcze na wschodzie kraju, ponieważ front nie zdąży wypchnąć jeszcze ciepłych mas powietrza na wschód. Czwartek już nieco cieplejszy w całym kraju. Termometry pokażą w okolicach 16 stopni. Pod koniec tygodnia zacznie robić się cieplej, a w weekend wrócą do nas temperatury prawie letnie. Zanim jednak o powrocie bardzo ciepłych dni przeanalizujmy prognozę wiatru. Pogoda na 5 dni przyniesie sporo dynamiki. W poniedziałek wiatr na wschodzie Polski może wiać z prędkością do 70 km/h. Wiatr mocniej powieje również w środę, gdzie na zachodzie i północy kraju wiać może ponad 60 km/h. W drugiej połowie tygodnia i w weekend wiatr zacznie się uspokajać.

Powrót wysokich temperatur do Polski w weekend

Wydaje mi się, że powyżej opisałem wszystko co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Dlatego na koniec wpisu pozwolę sobie na delikatny wyskok w przód w prognozach. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury dla Polski

W pierwszej części animacji pokazuję prognozy temperatury na pierwszą część tygodnia. Zwróćmy jednak uwagę na jej końcówkę. Od przyszłej niedzieli zacznie robi się bardzo ciepło. Nadejdą dni gorące, z temperaturami powyżej 25 stopni Celsjusza. We wtorek na Pomorzu Zachodnim modele numeryczne widzą nawet temperatury na poziomie 29 stopni Celsjusza. Czyżby pierwszy w tym roku upał w Polsce?