Najcieplejszy okres roku mamy już za sobą. Oczywiście zdarzać będą się dni, gdy temperatura przekraczać ma 23 stopnie. Niewykluczone są nawet burze, jednak nie tak intensywne jak w zeszłym miesiącu.

Dostaliśmy się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery w pierwszych dniach września. Za frontem chłodnym rozbudował się mobilny wyż, natomiast dzisiaj o poranku wkroczyła nad Pomorze Zachodnie i Ziemię Lubuską zatoka niżowa wraz z frontem chłodnym, a na wybrzeżu nawet trochę kropi. Tuż za nim przemieszcza się drugorzędny front atmosferyczny.

W strefie drugorzędnego frontu atmosferycznego, zwłaszcza podczas nadchodzącej nocy powstanie konwekcja na wygrzanych wodach Morza Bałtyckiego. Również za frontem napływać ma chłodna, ale wilgotna i posiadająca chwiejność termodynamiczną masa, dlatego na Morzu Bałtyckim wystąpią burze, jak i również na wybrzeżu. Również siła wiatru będzie znaczna z powodu dużego gradientu ciśnienia.

W nocy ze środy na czwartek słaby opady na froncie wystąpią także na południu, ale także w centrum i na północnym – wschodzie, deszcz spadnie również na wschodzie.

Następne dni mogą przynieść lokalnie opady deszczu. Burze prawdopodobne są na początku tygodnia. W okolicach 10 września były huragan “DORIAN” zacznie zbliżać się do Europy. Może on przynieść napływ cieplejszego powietrza po swojej wschodniej stronie.

Do wschodniej i centralnej Polski dotrze masa cieplejsza z południowego – wschodu, dlatego w niej na obszarze Polski mogą powstać burze. Prawdopodobnie będzie to na początku przyszłego tygodnia.

Prognoza pogody na 5 września 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 6 września 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 7 września 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 8 września 2019 r. (IMGW – PIB)

Prognoza pogody na 9 września 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 10 września 2019 r. (IMGW – PIB)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE CHMUR, OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.