Pogoda na 5 dni. Czym aura zaskoczy nas w tym tygodniu?

Na wstępie Was przepraszam. Siły wyższe i splot niefortunnych zdarzeń nie pozwoliły mi dochować tradycji i przygotować tego wpisu w poniedziałek. Jednak już jestem i z uśmiechem na ustach piszę ten wpis. Sprawdźmy co pogoda na 5 dni przyniesie w kraju. Oczywiście w prognozie pogody zahaczę również o weekend, a nawet poniedziałek, ponieważ ciekawie wyglądają prognozy na ten dzień.

Pogoda na 5 dni. Wyż zdominuje aurę w regionie

Po słabym pogodowo weekendzie dominujący wpływ na pogodę w regionie przejął wyż. Jego centrum znajduje się na północny wschód od Polski. I właściwie pogoda na 5 dni nie przyniesie większych zmian w temacie.

Pogoda na 5 dni. Wyż będzie stacjonował w regionie cały tydzień
Pogoda na 5 dni. Wyż przesunie się nieco na północ

Podczas gdy na początku tygodnia centrum wyżu zalega w rejonie Białorusi, tak w weekend znajdzie się nad Republikami Bałtyckimi. Nie będzie miało to wielkiego wpływu na pogodę w kraju. No może poza tym, że napływ zmieni się ze wschodniego na południowo wschodni niosąc do nas jeszcze cieplejsze masy powietrza z rejonu Morza Czarnego. W drugiej połowie do przepływu mas powietrza „trzy grosze wtrąci” niż z południa Europy, który wzmocni napływ mas z południa Europy w nasz region. Dlatego też w kraju będzie robiło się z każdym dniem cieplej. Przeczytaj również: Niszczący cyklon uderzy w Azję. Wichura niesie wiatr ponad 250 km/h.

Pogoda na 5 dni. Coraz wyższe temperatury powietrza w Polsce

Wraz z delikatną zmianą napływu mas powietrza oraz silnym nasłonecznieniem w kraju, pogoda na 5 dni przyniesie stopniowe, ale codzienne ocieplenie. Zimne będą jeszcze noce, zwłaszcza na wschodzie, gdzie nocami temperatury spadać będą nadal poniżej 3-5 stopni. Również w dzień chłodniej we wschodniej połówce kraju. Przynajmniej do okolic czwartku-piątku, kiedy to temperatury powietrza wyrównają się.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Powyżej animacja prognoz temperatury dla Polski na rozpoczęty tydzień. Już w środę temperatury na zachodzie Polski przekroczą 20 stopni Celsjusza. Podczas gdy na zachodzie w środę i czwartek pojawią się dwudziestki, na wschodzie wciąż będzie o kilka stopni chłodniej. Do piątku termometry w Polsce wschodniej wskazywały będą w najcieplejszym momencie dnia do 14-15 stopni Celsjusza. W weekend nieco zmieni się kierunek z jakiego do kraju napływały będą masy powietrza. Cieplej zrobi się w Polsce wschodniej, gdzie dwudziestki zaczną pojawiać się na termometrach również w tym regionie.

Prognoza temperatury dla Polski na połowę maja
Prognoza temperatury na poniedziałek 25 maja 2023

W przyszły poniedziałek nawet 22-23. Widać więc, że pogoda na 5 dni przyniesie nam znaczne ocieplenie. Również nocami. Podczas gdy początek tygodnia przynosi nam poranne przymrozki, tak końcówka weekendu przyniesie nocami w Polsce temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza.

Stabilna pogoda. Silny wiatr w tym tygodniu w kraju

Ponieważ na pogodę w kraju wpływał będzie wyż, pogoda na 5 dni nie przyniesie nam mocnej dynamiki. Jednak nie jest tak, że troposfera będzie całkiem spokojna. Z zachodu w nasz region wciąż „dobijają się” niże atlantyckie. Wyż nie dopuszcza ich do Polski (do poniedziałku), jednak zbliżanie się niżów prowadzi do podwyższonego gradientu barycznego w regionie. Jak wszyscy wiemy, tam gdzie podwyższona różnica ciśnienia, tam obserwujemy silniejszy wiatr. I faktycznie, wiatr będzie towarzyszył nam przez cały tydzień.

Pogoda na 5 dni. Wiatr przez cały tydzień
Wiatr towarzyszył będzie nam przez cały tydzień

Na co dzień siła wiatru nie będzie przekraczać jednak 40-50 km/h. Mocniej powieje w środę, kiedy to na północy kraju prędkość wiatru dochodzić może do 70 km/h. Silniejsza wichura czeka nas w przyszły poniedziałek. Związane jest to z niżem, który zbliży się do nas od południa. W kraju możliwe są burze i mocne opady deszczu. To, że niż zbliża się do kraju z południa odczujemy już w niedzielę. Tego dnia w Polsce zacznie pojawiać się więcej chmur i opadów. Do niedzieli w Polsce padać nie będzie. Czeka nas więc pozytywny tydzień. Pogoda na 5 dni przyniesie nam mnóstwo słońca i coraz wyższe temperatury. Aura zacznie się zmieniać począwszy od przyszłej niedzieli. Zapraszam oczywiście do działu z prognozami pogody dla Polski. Tutaj codziennie wydajemy aktualną prognozę na dany dzień.