Pogoda na 5 dni dla Polski: Przejście aktywnego frontu, potem rozbudowa potężnego antycyklonu

Pogoda w ostatnich dniach była dynamiczna. Jeszcze w weekend aurę kształtowała zachodnia cyrkulacja atmosfery. W nocy z niedzieli na poniedziałek poziomy przepływ mas powietrza na najważniejszych poziomach izobarycznych ulegał zmianie na północno-zachodni.Następnie napłynęło do nas powietrze arktyczne o znacznym potencjalne chwiejności, w tylnej części niżu „UWE”.

Dynamiczny wtorek

We wtorek opady spodziewane są głównie na południu i wschodzie Polski, tutaj ich natężenie ma być największe. Będą to przeważnie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, lokalnie krupy śnieżnej. Istnieje niewielkie ryzyko burz o czym pisaliśmy tutaj.

Coraz większy wpływ na pogodę ma mieć wyż znad zachodniej Europy

Prognoza pogody na wtorek. W nocy z wtorku na środę warto uważać szczególnie na południu i wschodzie Polski, gdzie możliwe jest oblodzenie dróg i chodników po dziennych opadach, tam też może chwycić lekki mróz.

Środa z aktywną strefą frontową nad Polską

Jutro przez Polskę od północnego zachodu na południowy wschód wędrować ma aktywny front atmosferyczny. Spodziewane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem. W tylnej części frontu również deszczu. Za frontem napływać ma nieco cieplejsze powietrze, dlatego zmieni się postać opadów na deszcz.


Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 13.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego

Opady zaczną wkraczać już w nocy z wtorku na środę od północnego-zachodu

Prognoza na dzień 13 lutego 2019 r. godzina 4 czasu lokalnego
W przedniej części frontu będą to opady śniegu, natomiast w tylnej deszczu. Na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko. Prognoza na dzień 13 lutego 2019 r. 7 czasu lokalnego
Prognozowany obszar opadów na dzień 13 lutego 2019 r. godzina 10 czasu lokalnego.
Jak widać w przedniej części frontu padać ma śnieg, ale wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza opady przechodzić mają w deszcz. Prognozowany obszar opadów na dzień 13 lutego 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego
Pod koniec środowego dnia opady ograniczać mają swój zasięg do południowej i wschodniej części Polski.
Pod koniec środowego dnia opady mają niemal całkowicie opuścić Polskę
Prognozowana pogoda na środę 13.02.2019 r. według IMGW-PIB. W całej Polsce prognozowane opady.

Czwartek z mniejszą ilością opadów

W czwartek coraz większy wpływ na warunki pogodowe ma mieć wyż znad zachodniej Europy. Prognozowane są głównie opady deszczu, w górach śniegu. Ich obszar będzie jednak mniejszy niż w środę.

Prognozowany obszar opadów

Prognoza pogody na czwartek. W całym kraju na plusie i z niewielką porcją opadów

Wyż zacznie mieć coraz większy wpływ na pogodę

Modele numeryczne prognozują, że przynajmniej do początku nadchodzącego tygodnia wpływ na pogodę ma mieć silny wyż, nawet w formie wału wysokiego ciśnienia. Warunki pogodowe będą stabilne, jednak wieczorem i nocami w Polsce może powrócić problem smogu. Spadek wilgotności, występowanie ruchów zstępujących sprzyjać ma na ogół pogodnej aurze. Masa powietrza napływająca do Polski ma być bardzo ciepła jak na luty.

Prognoza pogody na piątek według IMGW-PIB

Weekend przyjemny w pogodzie

Prognoza pogody na 16.02.2019 r. (IMGW-PIB) W całej Polsce bez opadów i ciepło
Również niedziela może być bardzo ciepła i z dużą ilością słońca (IMGW-PIB)