Pogoda w kraju: We wtorek w Polsce możliwe burze śnieżne

We wtorek w środkowej troposferze dalej pozostajemy pod wpływem rozległej, górnej zatoki niżowej rozciągającej się z północy kontynentu europejskiego aż po Morze Śródziemne. Przejściowo spory obszar Polski będzie jeszcze w masie powietrza arktycznego o całkiem sporym potencjale chwiejności. Wschodnia część kraju pozostawać ma w obszarze obniżonego ciśnienia, natomiast pozostały obszar ma być już pod wpływem umacniającego się antycyklonu „DORIT” z centrum nad zachodnią Europą.

Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 12.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego
Sytuacja synoptyczna na dzień 12.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Coraz większy wpływ na pogodę ma mieć wyż znad zachodniej Europy

Istnieje niskie ryzyko burz
W godzinach porannych we wtorek rozproszone, opady śniegu o charakterze konwekcyjnym będą możliwe nad Pomorzem Środkowym, ale również nad obszarem Warmii i Mazur, Mazowszem i na Podlasiu. Opady o konwekcyjne w tych regionach wystąpią maksymalnie do południa. Dużo większa szansa na silniejsze opady śniegu wystąpią na południowym wschodzie. Od wczesnych godzin porannych, a także po południu przelotne opady śniegu prawdopodobne są od województwa śląskiego przez małopolskie po podkarpackie, a także od świętokrzyskiego po lubelskie. Mocniejsze natężenie opadów wystąpić może w paśmie górskim, a zwłaszcza na Podhalu.

Na zachodzie i północy w strefie rozbudowującego się klina wyżu znad zachodniej Europy coraz więcej rozpogodzeń. Przelotne opady śniegu prawdopodobne są jeszcze na obszarze województwa dolnośląskiego w godzinach porannych.

Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia burz, zwłaszcza na południu, południowym-wschodzie i wschodzie Polski. Wyładowania atmosferyczne, jeśli się pojawią będą niezbyt liczne, związane mają być z chmurami Cumulonimbus dostatecznie wypiętrzonymi w pionie do wystąpienia elektryzacji w chmurach.

Odczucie chłodu potęgować ma silniejszy wiatr z sektora północno zachodniego, skutecznie obniżając temperaturę powietrza.

Pogoda może zaskoczyć. Prawdopodobne burze śnieżne w Polsce.
Największe ryzyko burz będzie na Śląsku, Małopolsce, ale także Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Prognoza opracowana przez Paweł Jakub Kyc – https://www.facebook.com/LBLStormchaser/


Prognoza pogody na wtorek według IMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ

W kolejnych dniach poprawa pogody.