Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Bardzo dynamiczna aura w tym tygodniu w kraju i regionie

Pogoda na 5 dni. Dynamika w pogodzie. Deszcz i burze

W długi weekend zima próbowała delikatnie zapukać do nas od wschodu, jednak nic z tego nie wyszło. Pogoda na 5 dni przyniesie nam powrót do zachodniej, strefowej cyrkulacji powietrza. Dlatego rozpoczynający się tydzień przyniesie nam dużo dynamiki w pogodzie nad Polską. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na 5 dni. Mróz odpuścił. Dodatnie temperatury w Polsce

We wstępie wspominałem o podmuchu zimy w części kraju. Mróz jednak już odpuścił i wycofał się na wschód. Rozpoczynający się tydzień przyniesie w zasadzie dość podobne temperatury w całym okresie prognozy.

Pogoda na 5 dni. Temperatury w poniedziałek
Pogoda na 5 dni. Temperatury w poniedziałek

Początek tygodnia cieplejszy w południowej połowie kraju. W poniedziałek na południu termometry wskażą nawet do 8-10 stopni powyżej zera. Na północny od dwóch do czterech stopni. Podobne temperatury, maksymalnie do 5 stopni czekają nas we wtorek, ale już w całym kraju. Noc z wtorku na środę może przynieść przymrozki na południu Polski. Termometry w środę wskażą nawet 10 stopni na zachodzie Polski. We wschodniej połowie kraju nadal maksymalnie 4 stopni. Cieplej, od 6 do 8 kresek powyżej zera w czwartek.

Temperatuury nad Polską w piątek
Temperatury nad Polską w piątek 13 stycznia

Mapa z prognozą temperatury na piątek niewiele różni się od tej z początku wpisu dotyczącej prognozy temperatur na dzisiejszy dzień. Niby to niezłe wiadomości, bo nie będzie dokuczał nam mróz, jednak dla przyrody tak długotrwałe, dodatnie temperatury w styczniu to nic dobrego. Widać niestety, że pogoda na 5 dni nie przyniesie nam temperatur jakie powinny mieć miejsce na początku roku. Przeczytaj: Silny mróz blisko Polski. Temperatura spada poniżej -20 stopni

Cyrkulacja strefowa. Kolejne fronty atmosferyczne w regionie

Podczas gdy temperatury w kraju będą stabilne, pogoda na 5 dni przyniesie dużą niestabilność jeśli chodzi o inne czynniki pogodowe. Ponieważ powróciliśmy do zachodniej cyrkulacji powietrza, z zachodu na wschód raz po raz wędrują aktywne niże atlantyckie. Niże niosą kolejne fronty atmosferyczne i związane z nimi strefy opadów.

Pogoda na 5 dni. Strefowa cyrkulacja powietrza

Opadów deszczu spodziewamy się w Polsce choćby dziś, ponieważ przez kraj wędrował będzie front atmosferyczny. Podczas gdy w dzień padać będzie przede wszystkim na północy, wieczorek kolejna strefa opadów przywędruje do Polski od południa. Wieczorem i w nocy na Podkarpaciu i w Małopolsce padać może śnieg. We wtorek padać będzie we wschodniej połowie Polski. W górach i na obszarach podgórskich nadal padać może śnieg.

Pogoda na 5 dni. Kolejny front w środę
Pogoda na 5 dni. Kolejny front w środę

Kolejny front atmosferyczny dotrze do Polski w środę. Ponieważ front przemieszczał będzie się z zachodu na wschód, podobną trajektorię przyjmie strefa opadów deszczu, która przemieści się przez Polskę od środy po południu do czwartku przed południem. Jednak przejście tego frontu nie przyniesie uspokojenia w pogodzie. W piątek, w chwiejnej, chłodnej masie powietrza możliwe są nawet burze.

Pogoda na 5 dni. Duże wahania ciśnienia

Nadchodzące dni przyniosą nam duże wahania ciśnienia atmosferycznego. Podczas gdy dziś ciśnienie to zaledwie około 1010 hPa. Już jutro barometry wskażą nawet powyżej 1020 hPa. Jednak w środę wartość ciśnienia znów powędruje w dół. Oczywiście, ta duże wahania ciśnienia atmosferycznego nie będą dobrze wpływać na nasze samopoczucie. Odczuwali będziemy uczucie zmęczenia i znużenia. Ciśnienie atmosferyczne nie ustabilizuje się do końca okresu prognozy pogody, czyli do końca tygodnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk