Pogoda będzie zaskakiwać w kolejnych tygodniach. Ekstremalna anomalia temperatury na mapach dominować ma w kolejnych tygodniach stycznia. Sprawdzamy, czy mróz i śnieg pojawią się na dłużej w naszym kraju.
Prognoza anomalii miesięcznej na styczeń 2023 r. według modelu CFS, uwzględniając warunki początkowe z okresu od 29.12.2022 r. do 7.01.2023 r.
Z prognoz wynika, że kolejne dni będą charakteryzować się wartościami powyżej normy. Do 15 stycznia 2023 r. widzimy na przeważającym obszarze Polski anomalie powyżej normy w całym kraju. Średnia obszarowa anomalia dobowa ma być największa na południu naszego kraju.
Przeczytaj także: Pogoda na 5 dni dla Polski. Bardzo dynamiczna aura w tym tygodniu w kraju i regionie
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 9.01.2023 r. do 15.01.2023r. uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski
Pogoda. Styczeń do połowy miesiąca z ekstremalną anomalią temperatury
Zwróćmy również uwagę na prognozę anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 15.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020. Do połowy miesiąca anomalia sięgać ma nawet 5°C/6°C powyżej normy. Nieco chłodniej w okolicach 4°C/5°C na północy i północnym wschodzie.
Pogoda. Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 15.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski
Spójrzmy jeszcze na średnią anomalie temperatury na 10 dni. Widzimy, że średnia anomalia sięgnie od około 3°C na północnym wschodzie, przez 5°C w centrum. Jeszcze cieplej ma być okresami na południu i zachodzie z wartościami o nawet 6°C powyżej normy.
Pogoda. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 10 dni, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r.
Jeśli spojrzymy na mapy średniej temperatury powietrza na 10 dni, to widzimy, że temperatury w całym kraju będą charakterystyczne dla termicznego przedzimia. Najchłodniej poza obszarami górskimi ma być na północnym wschodzie. Najcieplej powinno być w zachodniej połowie kraju.
Pogoda. Prognozowana średnia temperatura powietrza na 10 dni według modelu GFS
Mróz i przymrozki będą rzadkie. Dodatnia temperatura przez całą dobę okaże się dodatnia przez wiele dni z rzędu
Okresami przymrozki wystąpią nocami na nizinach i wyżynach. Zwłaszcza w rejonach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń mogą wystąpić spadki temperatury poniżej zera. Nie będą to duże spadki temperatury. Inaczej sytuacja ma wyglądać na obszarze Rosji i częściowo północnej Skandynawii, gdzie mróz może być tęgi. W drugiej dekadzie stycznia nie zapowiada się, aby zima termiczna powróciła do Polski. Będzie cieplej niż jest zwykle o tej porze roku z temperaturą przez większość czasu na plusie przez całą dobę.
Pogoda. Wyliczany zasięg potencjalnych przymrozków i mrozu w Europie i obszarów przyległych na 10 dni według modelu GFS
Zamiast mrozu temperatury na plusie będą dominować do końca 2 dekady stycznia. Trwałej zimy ze śniegiem i mrozem nie powinniśmy spodziewać się także w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca. Jeśli pojawią się opady śniegu w chłodniejszych masach powietrza, to na nizinach i wyżynach nie utrzyma się on długo. Przeważnie padać ma deszcz za sprawą cieplejszego powietrza.
Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS. Niewykluczone są wartości na poziomie 9°C/12°C, czyli nieco wyższe niż wynika to z prognoz
Przewaga cyrkulacji atlantyckiej w prognozach, dlatego trwałej zimy nie będzie
Głównie zaznaczy się wpływ niżów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Okresowo na pogodę wpłyną kliny wyżowe z południa i niewielkie niże z tego obszaru. Generalnie jednak Atlantyk będzie miał decydujący wpływ na pogodę w kolejnych tygodniach i niże wchodzące w skład tej cyrkulacji i nie zabraknie opadów, silnego wiatru i burz.
Pogoda. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Wyliczana suma opadowa na okres od 9.01.2023 r. do 19.01.2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF
Na koniec prezentujemy Wam jedną z najnowszych prognoz anomalii średniej miesięcznej temperatury powietrza do końca stycznia i na pierwsze tygodnie lutego. Prognozy jednak powyżej 2-3 tygodni mogą ulec jeszcze korekcie.
Anomalia średniej temperatury powietrza względem lat 2004-2020 dla Polski według modelu ECMWF
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC