Pogoda zaskoczy. Ekstremalna anomalia temperatury na mapach. Czy mróz i śnieg wrócą na dłużej do Polski?

Pogoda będzie zaskakiwać w kolejnych tygodniach. Ekstremalna anomalia temperatury na mapach dominować ma w kolejnych tygodniach stycznia. Sprawdzamy, czy mróz i śnieg pojawią się na dłużej w naszym kraju.

Prognoza anomalii miesięcznej na styczeń 2023 r. według modelu CFS, uwzględniając warunki początkowe z okresu od 29.12.2022 r. do 7.01.2023 r.

Pogoda zaskoczy. Ekstremalna anomalia temperatury na mapach. Czy mróz i śnieg wrócą na dłużej do Polski?
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce

Z prognoz wynika, że kolejne dni będą charakteryzować się wartościami powyżej normy. Do 15 stycznia 2023 r. widzimy na przeważającym obszarze Polski anomalie powyżej normy w całym kraju. Średnia obszarowa anomalia dobowa ma być największa na południu naszego kraju.

Przeczytaj także: Pogoda na 5 dni dla Polski. Bardzo dynamiczna aura w tym tygodniu w kraju i regionie

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 9.01.2023 r. do 15.01.2023r. uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

Pogoda zaskoczy. Ekstremalna anomalia temperatury na mapach. Czy mróz i śnieg wrócą na dłużej do Polski?
Wysoka temperatura w Polsce

Pogoda. Styczeń do połowy miesiąca z ekstremalną anomalią temperatury

Zwróćmy również uwagę na prognozę anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 15.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020. Do połowy miesiąca anomalia sięgać ma nawet 5°C/6°C powyżej normy. Nieco chłodniej w okolicach 4°C/5°C na północy i północnym wschodzie.

Zobacz także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima termiczna w odwrocie, mróz i śnieg tylko w epizodach. Czasem wystąpi silny wiatr i burze w Polsce

Pogoda. Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 15.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

pogoda długoterminowa. bardzo ciepło do 15 stycznia 2023 r.
Pogoda. Anomalia miesięcznej temperatury do 15 stycznia 2023 r.

Spójrzmy jeszcze na średnią anomalie temperatury na 10 dni. Widzimy, że średnia anomalia sięgnie od około 3°C na północnym wschodzie, przez 5°C w centrum. Jeszcze cieplej ma być okresami na południu i zachodzie z wartościami o nawet 6°C powyżej normy.

Pogoda. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 10 dni, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r.

Pogoda zaskoczy. Ekstremalna anomalia temperatury na mapach. Czy mróz i śnieg wrócą na dłużej do Polski?
Wysoka anomalia temperatury

Jeśli spojrzymy na mapy średniej temperatury powietrza na 10 dni, to widzimy, że temperatury w całym kraju będą charakterystyczne dla termicznego przedzimia. Najchłodniej poza obszarami górskimi ma być na północnym wschodzie. Najcieplej powinno być w zachodniej połowie kraju.

Pogoda. Prognozowana średnia temperatura powietrza na 10 dni według modelu GFS

średnia temperatura dla przedzimia
Średnia temperatura typowa dla przedzimia

Mróz i przymrozki będą rzadkie. Dodatnia temperatura przez całą dobę okaże się dodatnia przez wiele dni z rzędu

Okresami przymrozki wystąpią nocami na nizinach i wyżynach. Zwłaszcza w rejonach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń mogą wystąpić spadki temperatury poniżej zera. Nie będą to duże spadki temperatury. Inaczej sytuacja ma wyglądać na obszarze Rosji i częściowo północnej Skandynawii, gdzie mróz może być tęgi. W drugiej dekadzie stycznia nie zapowiada się, aby zima termiczna powróciła do Polski. Będzie cieplej niż jest zwykle o tej porze roku z temperaturą przez większość czasu na plusie przez całą dobę.

Pogoda. Wyliczany zasięg potencjalnych przymrozków i mrozu w Europie i obszarów przyległych na 10 dni według modelu GFS

wysoka temperatura
Przymrozki i mróz na mapach

Zamiast mrozu temperatury na plusie będą dominować do końca 2 dekady stycznia. Trwałej zimy ze śniegiem i mrozem nie powinniśmy spodziewać się także w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca. Jeśli pojawią się opady śniegu w chłodniejszych masach powietrza, to na nizinach i wyżynach nie utrzyma się on długo. Przeważnie padać ma deszcz za sprawą cieplejszego powietrza.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS. Niewykluczone są wartości na poziomie 9°C/12°C, czyli nieco wyższe niż wynika to z prognoz

10 stopni
Wysoka temperatura w Polsce

Przewaga cyrkulacji atlantyckiej w prognozach, dlatego trwałej zimy nie będzie

Głównie zaznaczy się wpływ niżów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Okresowo na pogodę wpłyną kliny wyżowe z południa i niewielkie niże z tego obszaru. Generalnie jednak Atlantyk będzie miał decydujący wpływ na pogodę w kolejnych tygodniach i niże wchodzące w skład tej cyrkulacji i nie zabraknie opadów, silnego wiatru i burz.

Pogoda. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

cyrkulacja strefowa ma dominować
pogoda kształtowana głównie przez niże

Wyliczana suma opadowa na okres od 9.01.2023 r. do 19.01.2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF

opady w Polsce
opady duże w Polsce

Na koniec prezentujemy Wam jedną z najnowszych prognoz anomalii średniej miesięcznej temperatury powietrza do końca stycznia i na pierwsze tygodnie lutego. Prognozy jednak powyżej 2-3 tygodni mogą ulec jeszcze korekcie.

Anomalia średniej temperatury powietrza względem lat 2004-2020 dla Polski według modelu ECMWF

wysoka temperatura
Powyżej normy temperatura

Fanipogody.pl