Pogoda na 5 dni dla Polski. Bardzo złe prognozy. Zima wraca do kraju

Nie lubię pisać prognoz, w których przekazuję Wam nie najlepsze informacje pogodowe. Niestety, poniższa pogoda na 5 dni właśnie takie nie najlepsze informacje nam przyniesie. Z każdym dniem w kraju i w regionie robiło będzie się chłodniej. Do niskich temperatur dołączą również opady śniegu. Zima postanowiła jeszcze odgryźć się wiośnie.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Na wschodzie, a w kolejnych dniach na północy Europy rozbudowuje się coraz silniejszy wyż. To właśnie wzrost znaczenia antycyklonu będzie kluczowy dla powrotu zimy w nasz region.

Pogoda na 5 dni. Wyże wpływają na pogodę w regionie
Pogoda na 5 dni. Wpływ wyżu na pogodę w regionie

Jak wiemy, masy powietrza krążą wokół wyżu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przynajmniej na naszej półkuli. Zgodnie z tym, ponieważ wyż umiejscowi się na północy kontynenty, w nasz region spływać zaczną chłodniejsze masy powietrza. Spływ ten coraz silniej zaznaczał będzie się w drugiej połowie tygodnia. Oczywiście na szczegółową prognozę, jakie temperatury przyniesie nam pogoa na 5 dni zapraszam w dalszej części wpisu.

Pogoda na 5 dni. Spływ chłodnych mas powietrza z północy
Pogoda na 5 dni. Spływ chłodnych mas powietrza z północy

Powyżej mapa z prognozą temperatury dla wyższych partii troposfery. Widać tu doskonale spływ chłodnych mas powietrza z północy do centrum i na wschód kontynentu. Zobaczmy teraz jaki konkretnie będzie miało to wpływ na temperatury w Polsce.

Pogoda na 5 dni. Prognozy temperatury

Poniżej prognoza temperatury na rozpoczynający się tydzień dla Polski. Widzimy, że rozpoczniemy z wiosennymi wartościami temperatury, natomiast tydzień kończyli będziemy w mocno zimowych akcentach na termometrach (choć przyszły weekend może nas pozytywnie zaskoczyć).

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatur powietrza

Początek tygodnia to jeszcze w miarę wiosenne temperatury powietrza. Na południu Polski w poniedziałek i wtorek termometry wskażą nawet lekko powyżej 15 stopni Celsjusza. Pierwszy przymrozek w tym tygodniu pojawi się w nocy z wtorku na środę. Tej nocy ujemne temperatury pojawią się na północnym wschodzie Polski. Podczas gdy ostatni czas był wiosenny w kraju, pogoda na 5 dni przyniesie nam powrót zimowych warunków. Od środy do piątku noce przynosiły będą ujemne temperatury powietrza. Podczas gdy noce będą naprawdę chłodne, temperatury za dnia również nie będą nas rozpieszczały w drugiej połowie tygodnia.

Prognoza temperatury na przyszły weekend dla Polski
Prognoza temperatury na weekend dla Polski

Nieco rozbieżne są prognozy temperatury, jeśli chodzi o przyszły weekend. Według amerykańskiego modelu GFS znów zrobi się ciepło, a lokalnie temperatury znów przekroczą 12-14 stopni (na południu). Europejski model ECMWF nie widzi tego w aż tak pozytywnych barwach. Weekend, owszem przyniesie ochłodzenie, jednak nie będą to bardzo duże wzrosty temperatury. Przeczytaj również: Mróz blisko Polski. Nawet -20 stopni w marcu

Mało opadów w nadchodzącym tygodniu w Polsce

Negatywnym czynnikiem wzmacniania się wyżów na wschodzie i północy będą spadki temperatury. Pozytywem będzie zaś coraz więcej słońca. Jeszcze w pierwszej części tygodnia, pogoda na 5 dni przyniesie opady w kraju.

Pogoda na 5 dni. Opady w pierwszej części tygodnie
Pogoda na 5 dni. Opady w pierwszej części tygodnia

W poniedziałek po południu we wschodniej połowie kraju dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych. Przyniosą one opady deszczu, a na północnym wschodzie również opady deszczu ze śniegiem oraz konwekcyjne opady śniegu. Opady pojawiać mogą się we wschodniej połowie kraju jeszcze we wtorek. Od środy pogoda na 5 dni przynosić będzie w Polsce coraz więcej słońca. Czwartek, czy piątek upłynąć może nam pod znakiem całkowicie bezchmurnego nieba.