Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Cyrkulacja atlantycka. Niże, opady i duże skoki temperatury. Jesień w Polsce

Pogoda na 5 dni dla Polski. Opady deszczu, fronty, niskie temperatury

Dzień dobry w nowym tygodniu. Tradycyjnie już w poniedziałkowy poranek sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Działo w pogodzie będzie się całkiem sporo, choć ekstremalnych zjawisk raczej w tym tygodniu w prognozach nie widać.

Pogoda na 5 dni. Niż ze wschodu odpuści. Cieplej również na wschodzie

Mieszkańcy zachodu i południowego zachodu praktycznie nie odczuli załamania pogody, jakie od weekendu trwa na wschodzie kraju. Regiony wschodnie przykryte są gęstymi chmurami, mieszkańcy zapomnieli już jak wygląda słońce (żart), jest zimno, wilgotno i bardzo nieprzyjemnie (więcej o pogodzie na 12 września). Wszystkiemu winny jest płytki niż, który od weekendu zalega blisko wschodnich granic kraju. Sytuacja zmieni się na krótki czas. Niż odpuszcza, wschód kraju odetchnie trochę od chmur, jednak nie na długo. Więcej słońca i bezchmurnego nieba jutro również na wschodzie co przyczyni się do wzrostów temperatury również w tym regionie. Od zachodu widać już zbliżający się system frontów atmosferycznych, ale o tym za chwilę. Teraz sprawdźmy prognozę temperatury na wtorek 13 września.

Pogoda na 5 września. Temperatury we wtorek
Pogoda na 5 dni. Temperatury we wtorek

Widać więc, że poniedziałek będzie ostatnim z kilku dni, podczas których temperatury na wschodzie Polski były tak bardzo jesienne. Już we wtorek w całym kraju więcej słońca, w związku z tym również temperatury powietrza powędrują wyżej w większej liczbie regionów. Cieplej również w środę. W pasie Polski Centralnej i południowej termometry w środę wskazywać będą 20-22 stopni Celsjusza. Chłodniej na północy Polski, gdzie już od wtorku znów więcej chmur i opadów (o tym w dalszej części tekstu). Temperatury w okolicach 20 stopni pozostaną z nami również w czwartek. Dopiero piątek przyniesie ponowne ochłodzenie w Polsce. Nie będą to silne spadki temperatury, jednak zrobi się chłodniej.

Ponowne ochłodzenie od piątku w Polsce
Ochłodzenie od piątku

Niestety ochłodzenie w piątek będzie zwiastunem kolejnego, chłodniejszego weekendu. Temperatury w Polsce nie będą przekraczały 18 stopni. Na północy i południu kraju wartości temperatury w sobotę i niedzielę mogą być za dnia jeszcze niższe. Wiązało będzie się to również z chłodniejszymi nocami. Zobacz prognozę długoterminową na 16 dni dla Polski.

Druga połówka tygodnia, to powrót chłodnych nocy

Początek września przyniósł nam już pierwsze przymrozki. Obecnie noce tak zimne nie były, jednak w drugiej połowie tygodnia czeka nas powrót do dużych spadków temperatury nocami. Jeszcze noc z czwartku na piątek przyniesie w centrum kraju temperaturę powyżej 10 stopni. Kolejne noce już tak ciepłe nie będą.

Pogoda na 5 dni. Chłodne noce przed nami
Pogoda na 5 dni. Chłodne noce przed nami

Noc z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę będą chłodne. Temperatury lokalnie spadały będą poniżej 5 stopni. Jednak prawdopodobnie pogoda na 5 dni nie przyniesie nam nocnych przymrozków. Duże spadki temperatury czekają nas w kolejnych dniach września, ale w tym wpisie nie wybiegamy tak daleko w przyszłość. Podsumowując część prognozy dotyczącą temperatur. Dziś czeka nas jeszcze chłodny dzień na wschodzie Polski. Od wtorku, do czwartku cieplej w całym kraju, a termometry wskazywać mogą nawet do 20-22 stopni Celsjusza. Od piątku chłodniej, a noce w końcówce tygodnia zrobi się znów bardzo chłodne.

Pogoda na 5 dni. Nadal dużo dynamiki w pogodzie nad Polską

Zgodnie z tym co pisałem powyżej, podczas poniedziałku niż zza wschodniej granicy nieco odpuści. Jednak nie na długo nacieszymy się większą ilością słońca. Już we wtorek do zachodnich granic kraju zbliży się kolejny system frontów atmosferycznych.

Pogoda na 5 dni. Front dotrze we wtorek do Polski
Pogoda na 5 dni. Front atmosferyczny we wtorek nad Polską

Front ten związany będzie z kolejnymi niżami atlantyckimi, które zmierzają do Europy z zachodu. System frontów przyniesie wzrost dynamiki w pogodzie. Już we wtorek do regionów zachodnich wkroczy strefa zachmurzenia i opadów deszczu. Nie będą to opady tak intensywne jak te, z którymi mieliśmy do czynienia w weekend w Polsce. Najwięcej opadów spodziewamy się we wtorek na północnym zachodzie kraju. W kolejnych godzinach wtorku strefa opadów wędrowała będzie północnymi dzielnicami Polski. W środę z kolei większej ilości chmur i opadów spodziewamy się na południu kraju. Tutaj padać może w środę intensywnie.

Pogoda na 5 dni. Więcej opadów na południu kraju w środę
Pogoda na 5 dni. W środę więcej opadów na południu kraju

W środę i w nocy z środy na czwartek opady pojawią się praktycznie w całym pasie Polski Południowej. Czwartek przyniesie kontynuację opadów na południu. Jednak deszcz pojawi się również w regionach północnych. Chwile ze słońcem możliwe są w środku tygodnia w regionach centralnych. Opady towarzyszyły będą nam w Polsce również w przyszły weekend. To dość odległy termin w prognozach, więc nie pokuszę się o wskazanie dokładnych regionów gdzie opadów będzie najwięcej. Jednak wciąż pozostaniemy pod wpływem kolejnych frontów atmosferycznych z zachodu Europy. Pogoda na 50 dni przyniesie w zasadzie codziennie wiatr w Polsce. Nie będą to porywy bardzo silne, nie pojawią się w Polsce wichury, jednak wiatr wiejący z prędkością 50-60 km/h notowany będzie w kraju praktycznie codziennie. W weekend prędkość wiatru może nawet dochodzić do 70 km/h. Widać więc, że rozpoczynający się tydzień przyniesie nam pogodę raczej jesienną. W najbliższych dniach o powrocie lata do Polski możemy praktycznie zapomnieć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk