Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Uderzy gwałtownie zimno z północy. Będą częste opady i burze. Upał już nie wróci w tym roku do Polski. Spodziewane przymrozki w naszym kraju

zimno w polsce

Uderzy duże ochłodzenie w Polskę. Upał już nie wróci do naszej części Europy. Spodziewane są kolejne we wrześniu przymrozki. Prawdopodobnie nie tylko na wysokości 5 cm, ale także na 2 metrach.

Uderzy ponownie zimne powietrze z północy. Znów wystąpią przymrozki we wrześniu w Polsce

Coraz więcej wskazuje, że przed nami kolejne tej jesieni meteorologicznej przymrozki. Należy wspomnieć, że 1 września 2022 rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Ta astronomiczna nadejdzie 23 września 2022. Wygląda na to, że szczyt ochłodzenia przypadnie na przełom 2 i 3 dekady mijającego miesiąca. Kiedy to dotrzeć może strumień wyjątkowo chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego do Polski.

Już teraz w Polsce obserwujemy od kilku dni ujemne odchylenie temperatury. Najchłodniej jest w zasięgu zachmurzenia warstwowego i opadów we wschodniej połowie kraju. Wartości na termometrach są typowe dla jesieni. Miejscami na północnym-wschodzie jednocyfrowe w ciągu dnia. Amplitudy dobowe temperatury są dużo niższe, niż w czasie panowania wyżowej pogody w suchej masie powietrza. Jest to zasługa zalegania chmur niskich i opadów, które hamują w ciągu dnia nagrzewanie się powietrza od podłoża za sprawą braku insolacji słonecznej, natomiast nocami utrudniają wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną.

Krótkie ocieplenie, potem znów wartości poniżej normy klimatologicznej

Jednak wraz z początkiem przyszłego tygodnia zrobi się cieplej, ale okresami większe opady atmosferyczne będą się zdarzać w wielu regionach, skutecznie, utrudniając dzienny wzrost temperatury. Ocieplenie zacznie postępować od zachodu i najcieplej ma być w okolicach 14-15 dnia miesiąca w Polsce. Jednak już 16 września czeka nas wyraźne ochłodzenie, które potrwa kilka dni. Będą także występować częste opady atmosferyczne, a nawet lokalne burze. Szczyt ochłodzenia powinien przypaść na przełom 2 i 3 dekady miesiąca. Kiedy to niż odsuwający się znad Skandynawii nad Rosję ściągnie zimne powietrze do Polski. We współpracy z wyżem znad Wysp Brytyjskich i niżem znad wschodniej części Europy. Utworzy się pochylnia do adwekcji chłodu z wysokich szerokości geograficznych. Koniec astronomicznego lata i początek astronomicznej jesieni może zaskoczyć nas negatywnie za sprawą wyjątkowo niskich temperatur na termometrach i powszechnych przymrozków nocami i w godzinach porannych w obszarach przymrozków i przejaśnień.

Uderzy ochłodzenie. Prognozowana anomalia temperatury za okres od 11.09.2022 do 17.09.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 dla Polski

Uderzy gwałtowne zimno z północy.
Uderzenie zimna z północy w Polskę w prognozach modeli pogodowych

Trend w kierunku jesiennych temperatur nie tylko pokazuje nam jeden model numeryczny

Duże ochłodzenie z możliwością kolejnych w tym sezonie jesiennym przymrozków sygnalizuje nie tylko amerykański model GFS. Jednak także europejski ECMWF, który w prognozach średnio i długoterminowych radzi sobie lepiej. Już teraz ciężko wyjść przy obecnych temperaturach bez kurtek na dwór, ale prognozy modeli pogodowych pokazują, że będzie tylko gorzej. Jesienne wartości na termometrach będą nie tylko nocami, ale także w ciągu dnia. Niektórzy będą zmuszeni ogrzewać swoje domy z uwagi na niską temperaturę powietrza, co przy obecnych cenach nośników energii nie będzie z pewnością tanie. Najczęściej niskie temperatury zanotujemy wieczorami, w porze nocnej, ale także godzinach porannych przy wyżowej pogodzie.

Wygląda na to, że silne ochłodzenie z możliwością powrotu przymrozków zacznie postępować w okolicach przyszłego weekendu. Adwekcji chłodu sprzyjać ma ulokowanie silnego wyżu w rejonie Wysp Brytyjskich i głębokiego niżu migrującego znad Skandynawii nad Rosję.

Uderzy ochłodzenie spowodowane konfiguracją pola barycznego. Prognoza wstępna pola ciśnienia na 19.09.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Adwekcja zimna z północy do Polski
Uderzy lodowate powietrze. Spływ chłodu będzie z wysokich szerokości geograficznych

Modele sugerują, że temperatura na wysokości 850 hPa w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia spadnie do wartości poniżej normy wieloletniej. Również w przyszły weekend temperatura ma być poniżej normy klimatologicznej. Aura ma być typowa jesienna, może nie zabraknąć opadów, a nawet lokalnych burz. Nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabnącego wiatru możliwe są spadki temperatury poniżej zera przy gruncie, a miejscami w sprzyjających warunkach na standardowej wysokości pomiarowej 2 m.

Uderzenie zimna w prognozach. Będą znów przymrozki. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Europy i obszarów przyległych na 18.09.2022, 00Z

Gwałtowne ochłodzenie w prognozach
Uderzy chłód z Arktyki. Napływ chłodnego powietrza będzie silny

Ochłodzenie z przymrozkami powinno dotrzeć w ostatnich dniach nadchodzącego tygodnia

Wstępne prognozy sugerują, że do Polski powinien dotrzeć strumień zimnego powietrza pochodzenia arktycznego pod koniec drugiej dekady września. Wyż znad Wysp Brytyjskich i niż znad Rosji będą ze sobą współpracować, doprowadzając do wyjątkowo niskich wartości na termometrach. Utworzy się tzw. pochylnia do spływu zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Pomimo, że do przełomu 2 i 3 dekady września pozostało jeszcze trochę czasu, to prognozy są stabilne i sugerują ustanowienie się cyrkulacji północnej, czemu niewątpliwie sprzyjać ma rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami.

Wstępna temperatura na 19.09.2022, 00 UTC dla Polski według modelu GEM

zimne powietrze w polsce
Zimno na 2 metrach, a w naszej ocenie miejscami będzie chłodniej, niż to obecnie widzą modele

Apogeum ochłodzenia powinno przypaść na okres od 18.09.2022 do 23.09.2022. Widzimy wyraźnie, że wartości na termometrach prognozowane przez modele są jednocyfrowe nocami. Aczkolwiek lokalnie mogą pojawić kilkustopniowe przymrozki na wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g. Zwłaszcza w obniżeniach terenu i wszelakich zastoiskach chłodu. Przy gruncie, w warunkach radiacyjnych nocy i braku chmur obserwować będziemy silne wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną. Dlatego też najniższe wartości będą notowane na wysokości 5 cm nad gruntem, gdzie może być nawet chłodniej o kilka stopni względem standardowej wysokości pomiarowej 2 m.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 20 września, 00 UTC według GEM

chłodne powietrze w Polsce
Uderzy chłód z Arktyki. Silna adwekcja chłodu do Polski

Zimne masy powietrza rozgoszczą się na dłużej w kolejnych tygodniach

Modele wnieść mogą jeszcze istotne korekty. Jeśli chodzi o skale adwekcji zimnego powietrza arktycznego, co przełoży się na spadki temperatury w warunkach radiacyjnych nocy. Przymrozki będą o charakterze adwekcyjno-radiacyjnym. Spodziewamy się, że wartości na 2 metrach mogą być nawet niższe, niż sugerują nam to obecnie modele numeryczne. Dużo jednak będzie zależeć od skali rozpogodzeń i przejaśnień.

Szczyt ochłodzenia na przełomie lata i jesieni

Trend w kierunku silnego ochłodzenia widzimy na przełomie 2 i 3 dekady września. Wtedy to temperatura ma szanse obniżyć się do wartości poniżej normy wieloletniej. Prawdopodobieństwo dużego ochłodzenia w ostatnich dniach drugiej dekady mijającego miesiąca jest wysoka. Wiązki kontrolne, główna wiązka, ale także średnia wszystkich wiązek są poniżej normy, co sugeruje nam duże prawdopodobieństwo chłodnego trendu. Niskie temperatury mogą przeciągnąć się na trzecią dekadę września. Jest prawdopodobieństwo, że trzecia dekada dziewiątego miesiąca roku wyjdzie poniżej normy.

Uderzy ochłodzenie z Arktyki w Polskę. Prognoza wiązek dla Warszawy, wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g) na ponad 14 dni sugeruje nam dominacje chłodnych mas powietrza przez dłuższy okres czasu w kolejnych tygodniach września

uderzenie zimna. ujemna anomalia temperatury
Zimno w Polsce

Wiodące modele pogodowe widzą trend w kierunku niskich temperatur. Kanadyjski model GEM prognozuje na przełomie 2 i 3 dekady września i w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca przeważnie wartości poniżej normy wieloletniej w Polsce. Wrzesień może zapisać się jako chłodny i wilgotny w wielu regionach naszego kraju.

Prognoza wiązek według modelu GEM na ponad 2 tygodnie, wysokość izobaryczna 850 hPa, co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierać będą do Polski

Uderzy gwałtowne zimno z północy. Będą częste opady i burze. Upał już nie wróci w tym roku do Polski. Będą przymrozki w naszym kraju
Gwałtowne ochłodzenie. Dominacja ujemnej anomalii temperatury

W kolejnych godzinach opublikujemy obszerną prognozę długoterminową na 16 dni, w której opiszemy przebieg warunków pogodowych do końca września. Wygląda jednak na to, że zimne masy powietrza rozgoszczą się w naszej części Europy. Uderzenie zimna będzie silne.

Fanipogody.pl