Mróz do -3 w prognozach dla Polski. Przymrozki są pewne. Jęzor chłodu nadciągnie z północy

Obecny wrzesień przyniósł nam już mróz i przymrozki w Polsce. Na własne oczy widziałem sąsiadów skrobiących szyby w swoich autach. Obecnie za sprawą zachmurzenia i niżowej pogody noce są nieco cieplejsze (choć nadal chłodne). Przeglądając mapy pogodowe na wrzesień widać, że do kraju znów spłyną bardzo chłodne masy powietrza. Oczywiście to prognozy na około tydzień do przodu, wiele może się jeszcze w tym temacie zmienić, jednak na ten moment wyliczenia modeli wydają się zgodne i stabilne.

Niż zapewni kilka cieplejszych nocy. Mróz przez kilka dni nam nie grozi

Prognozy pogody wyglądają obecnie tak, jakby natura we wrześniu chciała zafundować nam wszystkie możliwe pory roku. Przerabialiśmy już lokalny mróz i przymrozki. Teraz przed nami dwa dni pełnokrwistej jesieni. Za kilkadziesiąt godzin znów spłynie do nas silny chłód, a mróz nie będzie wcale wykluczony. W tym miejscu jednak słów kilka o tym co przed nami w pogodzie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Niż w regionie. Chmury i opady. Mróz nam niegroźny
Niż w regionie. Mnóstwo chmur i opadów w weekend w Polsce

Powyżej mapa temperatury na wysokości barycznej 850 hPa. Widać tu dwie rzeczy. Po pierwsze, znajdujemy się w umiarkowanych masach powietrza, więc obecnie mróz, ani przymrozki nam nie zagrażają. Drugą sprawą jaką widać na powyższej mapie jest ośrodek niskiego ciśnienia blisko wschodnich granic kraju. To właśnie ten płytki niż „psuje” pogodę w kraju w weekend. Sobota 10 września upłynie nam pod znakiem intensywnych opadów deszczu niemal w całym kraju. W niedzielę padać będzie już trochę mniej, jednak nadal pogoda będzie przypominała zdecydowanie jesienną.

Przyszły tydzień nie przyniesie znacznego ochłodzenia

Nasz region dostał się pod wpływ strefowej cyrkulacji strefowej. Oznacza to, że raz po raz do Europy Centralnej docierają niże pochodzenia atlantyckiego. Z jednej strony przynoszą one wzrost dynamiki w pogodzie. Ośrodki niskiego ciśnienia, wraz z frontami atmosferycznymi przynoszą więcej zachmurzenia i opadów. Cyrkulację strefową i kolejne niże z zachodu dość fajnie widać na poniższej animacji.

Adwekcja chłodu. Możliwy mróz

W pierwszej części animacji fajnie widać jak wyż ze wschodu traci na intensywności otwierając drogę w nasz region niżom z zachodu. Na animacji widzimy również płytki niż, które obecnie psuje nam pogodę w kraju, ale zapewnia nam również umiarkowanie ciepłe noce. Ktoś spyta „to kiedy ten mróz i przymrozki?”. Spójrzmy na końcówkę powyższej animacji. Tak w prognozach wygląda sytuacja baryczna w okolicach przyszłego weekendu.

Adwekcja chłodu. Mróz i przymrozki możliwe w Polsce
Adwekcja chłodu. Mróz i przymrozki możliwe w Polsce

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na silny antycyklon, który rozbuduje się w regionie Wysp Brytyjskich. Na pewien czas zablokuje on cyrkulację strefową z zachodu. Do tego zauważmy, że nad północno zachodnią Rosją znajdował będzie się dość głęboki niż. Pamiętajmy, że ruch mas powietrza wokół wyżu odbywa się na półkuli północnej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wokół niżu powietrze krąży odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Co to oznacza? Oznacza to, że przez Skandynawię, Bałtyk, do Polski otwiera się „autostrada” dla bardzo zimnego, arktycznego powietrza pochodzenia polarnego. Czym to będzie skutkowało? I tutaj czas na pokazanie tytułowego „jęzora chłodu”.

Mróz i przymrozki? Jęzor chłodu w przyszły weekend
Jęzor chłodu może przynieść mróz i przymrozki w Polsce

Powyżej mapa temperatury mas powietrza w wyższych partiach troposfery. Zgodzicie się ze mną, że chłodne powietrze spływać będzie idealnie opisywaną przeze mnie „autostradą” pomiędzy wyżem, a niżem? Zgodzicie się ze mną, że adwekcja chłodnych mas powietrza przypomina „jęzor”, który sięga nas z północy kontynentu?

Kiedy mróz możliwy w Polsce?

No dobrze. Mam nadzieję, że w dość logiczny sposób opisałem Wam powyżej skąd wynikała będzie adwekcja bardzo chłodnych mas powietrza do kraju. Zapewne wszystkich interesuje to, kiedy to nastąpi. Otóż opisywany powyżej scenariusz pogodowy wystąpi w przyszły weekend. Wyż zablokuje cyrkulację strefową. Z północy do kraju zacznie napływać bardzo zimne powietrze. Wyliczenia modeli pogodowych widzą w kraju bardzo zimne noce. Jeśli prognozy sprawdzą się, to przyszły weekend oraz początek kolejnego tygodnia przynieść w Polsce może przymrozki, a nawet lokalny mróz do -3 stopni Celsjusza.

Mróz w Polsce za około tydzień
Mróz w Polsce we wrześniu

Powyżej prognoza temperatury na poranek 20 września. Wszędzie w kraju zrobi się bardzo zimno. Przymrozki są pewne. Mróz z pewnością pojawi się w górach i na obszarach podgórskich. Jednak przy tak silnym spływie chłodu z północy jaki widzą modele lekki mróz prawdopodobnie pojawi się również na nizinach. Jeszcze niższe temperatury powietrza na przełom drugiej i trzeciej dekady września wylicza model ECMWF. Modele są zgodne co do nadciągającego incydentu z bardzo chłodnym powietrzem i zimnymi nocami. Pamiętamy oczywiście, że mówimy o prognozach na ponad tydzień do przodu. Jeszcze trochę może się w wyliczeniach modeli zmienić. Jeśli jednak silny wyż powstanie pod koniec tygodnia nad Wyspami Brytyjskimi, to przymrozki, a nawet mróz nocami w Polsce są w okolicach 20 września niemal pewne. Po więcej informacji pogodowych zapraszam na stronę główną portalu.