Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne załamanie pogody zaczyna postępować. Silne ulewy do 70-80 mm, burze i miejscami opady gradu w Polsce

nizowa aura

Gwałtowne pogorszenie pogody w Polsce. Spodziewane są silne ulewy do około 70-80 mm, burze i miejscami opady gradu. Sprawdzamy najnowsze prognozy modeli numerycznych.

Duże pogorszenie pogody w weekend na obszarze Polski

Modele pogodowe sygnalizowały od kilku dni gwałtowne załamanie pogody. Szczególnie niekorzystne warunki pogodowe będą panować w okresie od 10.09.2022 do 11.09.2022. Największe opady występować będą na południu, południowym-wschodzie i częściowo wschodzie. Pogorszenie pogody już przynosi płytki niż, który dziś przesuwać ma się znad Podkarpacia nad Lubelszczyznę, dalej w kierunku Białorusi. Z tym niżem jest związany układ frontów frontów atmosferycznych. Dobowa wysokość opadów może sięgnąć do około 40-70 mm. Nie można wykluczyć lokalnych podtopień i zalań. Wędrówka wiru niżowego może zostać spowolniona przez wyż nad Rosją. Dlatego też największe opady wystąpią w zachodniej części Ukrainy, Białorusi oraz na południowym-wschodzie naszego kraju.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 10.09.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Gwałtowne załamanie pogody zaczyna postępować. Silne ulewy do 70-80 mm, burze i miejscami opady gradu w Polsce
Niżowa pogoda

Zróżnicowane prognozy opadów na najbliższe kilkadziesiąt godzin dla Polski. Lokalne załamanie pogody okaże się gwałtowne

Z uwagi na niepewną do końca trajektorie niżu oraz prędkość jego przemieszczania modele numeryczne mają duży problem z oszacowaniem możliwej akumulacji opadów podczas gwałtownego załamania pogody spowodowanego wędrówką cyklonu. Lokalnie sumy opadowe mogą zwiększać wbudowane chmury Cumulonimbus i związane z nimi burze. Już ubiegłej nocy od południa zaczęła wkraczać strefa opadów do Polski. Deszcz spadnie w sobotę w wielu regionach, obejmując południe, wschód i centrum naszego kraju oraz gdzieniegdzie północ. Dominacja niżowej pogody ma być wyraźna.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)

silne opady i burze w Polsce
Lokalnie możliwe burze podnoszące sumy opadowe

Polska znajdzie się dzisiaj w zasięgu niżu, którego ośrodek wraz z układem frontów będzie przemieszczał się przez Podkarpacie i wschodnią Lubelszczyznę. Dodatkowo od Kujaw po Małopolskę będzie zalegała strefa frontu wtórnego na którym, wewnątrz cieplejszej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza będą rozwijać się burze. Po południu burze będą się też rozwijać na zachodzie kraju, gdzie większe przejaśnienia i rozpogodzenia doprowadzą do zwiększenia się niestabilności na tym obszarze. Burzom na zachodzie kraju mogą towarzyszyć opady deszczu do około 15-20 mm i porywisty wiatr około 55-60 km/h. W burzach w centralnej i południowej części kraju natężenie zjawisk może być nieco większe: opady deszczu lokalnie do około 30-35 mm i porywy wiatru 65-70 km/h. Na południowym wschodzie, obszar „1”, głównym zjawiskiem będą intensywne opady deszczu, jednak z uwagi na obecną w atmosferze niewielką niestabilność i front atmosferyczny, mogą rozwijać się również wbudowane komórki burzowe. Sumy opadów w tym rejonie mogą osiągać 40-50 mm, a porywy wiatru około 65-70 km/h. We wszystkich burzach spodziewany jest również niewielki grad – informuje IMGW-PIB.

Nieprzyjemna pogoda w drugi weekend września

Pomiędzy modelami widzimy jednak dużą rozbieżność, jeśli chodzi o zasięg i wysokość opadów. Spodziewamy się największych sum opadowych na posterunkach pomiarowych w południowej i wschodniej, południowo wschodniej części Polski. Większość modeli pokazuje znaczne sumy opadowe w pasie woj. opolskiego, śląskiego, przez woj. małopolskie, sięgną one również woj. podkarpackiego i lubelskiego. Mocniej popada miejscami również na Ziemi Świętokrzyskiej i Podlasiu. Wysokość opadów na wyżej wymienionych obszarach sięgnąć może do 20-75 mm.

Wysokość opadów prognozowana przez model ICON-EU za okres od 10.09.2022, 00Z do 12.09.2022, 15 UTC

burze i ulewy, 12 sierpnia 2022 w Polsce
Silne ulewy w Polsce

Gwałtowne załamanie pogody przyniesie silne ulewy. Prognoza wysokości opadów na okres od 10.09.2022, 00Z do 12.09.2022, 15 UTC według modelu ECMWF-HRES

gwałtowne i obfite opady
Deszczowa aura spowodowana załamaniem pogody przez niż z systemem frontów

W ostatni dzień weekendu centrum ośrodka niskiego ciśnienia ulokowane będzie nad Białorusią. Znajdować mamy się w chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego. We wschodniej połowie kraju zaznaczyć powinna się strefa frontu zokludowanego. Dalszą wędrówkę niżu w kierunku północnym i północno-wschodnim blokować ma wyż znad Rosji. Modele prognozują, że niż ten skieruje się nad Ukrainę, gdzie zacznie się wypełniać. Strefa opadów wypychana siłą odśrodkową wkroczy od wschodu do naszego kraju.

Gwałtowne załamanie pogody. Prognoza wysokości opadów za okres od 10.09.2022, 00Z do 12.09.2022, 18 UTC według modelu GFS

załamanie pogody. znaczna akumulacja opadów w prognozach
Duże sumy opadowe na wschodzie

Gwałtowne załamanie pogody spowodowane płytkim niżem. Prognoza pola ciśnienia na 11,09.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

wilgotna pogoda i załamanie pogody
Niżowa pogoda

Reasumując, drugi weekend września przyniesie dominacje pogody niżowej w Polsce. Najwięcej powinno popadać na wschodzie, południowym-wschodzie i częściowo południu. Będą to zarówno opady wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne, gdzieniegdzie mogą okazać się gwałtowne, powodując wezbrania rzek i lokalne podtopienia. W wyższych partiach Karpat możliwe są natomiast opady śniegu i mieszane. Szczególnie na wysokości powyżej 2 km n.p.m. Miejscami występować będą burze, które można śledzić na radarach meteorologicznych.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz