Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 11 września 2022. Mnóstwo opadów. Burze i chłód w Polsce

Pogoda na 11 września. Opady, burze, zachmurzenie

Niedziela to kontynuacja niżowej, jesiennej aury nad Polską. Pogoda na 11 września nadal przynosiła będzie nam dużo chmur i opadów. Zła pogoda panowała dziś będzie zwłaszcza we wschodniej połówce Polski. Blisko wschodnich granic kraju znajduje się centrum płytkiego niżu. To właśnie ten ośrodek odpowiedzialny jest za złą pogodę w części Polski. Spójrzmy na mapę baryczną.

Pogoda na 11 września sytuacja baryczna
Pogoda na 11 września. Sytuacja baryczna

Powyżej widać doskonale zatokę niżową, która obejmuje nasz kraj. Jesienna, niżowa aura panuje również w pasie od Republik Bałtyckich, przez Białoruś po Ukrainę. Wszędzie tu notujemy opady deszczu i gęste zachmurzenie. Niżowa, dynamiczna aura panuje również na zachodzie kontynentu. Dziś sporo opadów oraz burze w pasie od Wysp Brytyjskich po Hiszpanię.

Pogoda na 11 września. Chłodno w kraju, na wschodzie zimno

Wróćmy jednak do Polski i sprawdźmy co pogoda na 11 września przyniesie nam w naszym kraju. Zacznijmy od temperatur powietrza. W Polsce nie będzie dziś ciepło. Jednak pomiędzy wschodem, a zachodem i tak zaobserwujemy dużą różnicę temperaratury.

Prognoza temperatury na niedzielę
Prognoza temperatury na niedzielę

Podczas gdy na zachodzie i południowym zachodzie termometry pokazywały będą w granicach 18-19 stopni, na wschodzie kraju będzie dużo chłodniej. Wszystko przez gęste zachmurzenie, które we wschodniej połowie kraju nie dopuści promieni słonecznych do ogrzewania dolnych partii troposfery. Dlatego na wschodzie i północnym wschodzie Polski temperatury mogą nie wzrosnąć dziś ponad 10-12 stopni Celsjusza. Widać więc, że mieszkańców części kraju czeka dziś bardzo chłodny, nieprzyjemny dzień. Do tego tam, gdzie będzie dziś najchłodniej nie ma praktycznie żadnych szans na to, że chmury odpuszczą. Praktycznie w całej centralnej i wschodniej Polsce czeka nas dziś pochmurny i wilgotny dzień.

Płytki niż przynosi mnóstwo chmur i opadów w kraju

Wspominałem o płytkim niżu, którego centrum znajduje się dziś na wschód od Polski. Niż ten przyniósł załamanie pogody już od początku trwającego weekendu. Deszcz mocno padał w centrum i na wschodzie przez całą ostatnią dobę. Dodatkowo na zachodzie i południowym zachodzie pojawiły się burze. Pogoda na 11 września nie przyniesie większych zmian. Jednak opady deszczu na wschodzie i w centrum nie powinny być już tak intensywne. W drugiej części dnia opady powinny wręcz powoli zanikać.

Pogoda na 11 września. Prognoza opadów dla Polski
Pogoda na 11 września. Prognoza opadów dla Polski

Powyżej prognoza opadów na dzisiejsze popołudnie. Widać, że strefa opadów ciągłych wciąż utrzymywała będzie się na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Na południu i zachodzie kraju pojawi się sporo opadów przelotnych. Będą to opady pochodzenia konwekcyjnego. W regionach południowych i zachodnich może dziś zagrzmieć. Nie będą to burze bardzo silne, jednak podobnie jak wczoraj nie można wykluczyć pojawienia się nawet zalążków trąb powietrznych. Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez synoptyków IMGW.

Burze możliwe są dziś na południu i zachodzie Polski
Pogoda na 11 września. Burze na południu i zachodzie Polski

Pogoda na niedzielę. Wiatr i burze

Widać więc, że burze pojawić mogą się dziś w regionach, gdzie możliwe są rozpogodzenia. Największym ryzykiem związanym z ewentualnymi burzami będą dziś intensywne, lokalnie nawalne opady deszczu. Ośrodki burzowe nie będą przemieszczały się dziś szybko, dlatego ryzyko dużych sum opadowych nad danym obszarem będzie wiec spore. Pogoda na 11 wrzenia przyniesie nam silny wiatr we wschodniej połowie kraju. Związane jest to z bliskością niżu, a co za tym idzie wzrostem gradientu barycznego. Dziś siła wiatru na wschodzie przekraczać może 50-60 km/h.

Pogoda na 11 września. Silny wiatr na wschodzie
Silny wiatr na wschodzie kraju

Mocniejszych porywów wiatru (do 40 km/h) spodziewamy się również w centrum i na południu kraju. Na południu i zachodzie, lokalnie podczas przechodzenia burz również wiać może mocniej, a siła wiatru w burzach dochodzić może dziś do 60-70 km/h. Ciśnienie atmosferyczne w niedzielę na poziomie 1010 hPa. Po południu i w nocy z niedzieli na poniedziałek ciśnienie zacznie powoli rosnąć.

Podsumowując, pogoda na 11 września nie będzie nas rozpieszczać. W większości regionów kraju zalegać będzie dziś gęste zachmurzenie. Najwięcej chmur i deszczu we wschodniej połowie kraju. Tutaj również najniższe temperatury. Na krańcach wschodnich termometry pokazywać mogą zaledwie w okolicach 10 stopni. Lepsza pogoda (i cieplej) na zachodzie i południu kraju. Tutaj za to występować mogą burze. Przeczytaj również: Mróz w Polsce? Sięgnie nas jęzor chłodu z północy

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk