Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Historyczny upał we wrześniu. 46.7 w cieniu. Lato nie odpuszcza. Starcie lata i jesieni na kontynencie

Upał i chłód. Walka jesieni z latem w Europie

Za oknem szaro, mnóstwo chmur i opadów. Czas więc na wpis, który wleje w nas trochę ciepła. Otóż kilka dni temu padł historyczny upał w USA. Termometry wskazały ponad 46 stopni Celsjusza. Tak gorąco w regionie we wrześniu nie było jeszcze nigdy. O tym poniżej. We wpisie kilka słów na temat historycznie gorącego lata w Europie oraz o trwającej obecnie walce pór roku nad Europą. We wpisie będzie więc dużo o wysokich temperaturach, więc jak potrzebujecie się zagrzać, to zapraszam 🙂

Historyczny upał w USA

Silny upał panuje obecnie w części Ameryki Północnej. Na kontynent wlewa się gorące, zwrotnikowe powietrze znad Zatoki Meksykańskiej. Gorące masy powietrza docierają bardzo daleko na północ. Upał panuje nawet w części Kanady. To rzadkie zjawisko.

Rekordowy upał w Ameryce Północnej
Upał w USA jest w tym roku rekordowy

Tak silny napływ gorących mas powietrza na północ prowadzi oczywiście do silnych wzrostów temperatury w wielu regionach Ameryki Północnej. Upał panuje praktycznie we wszystkich stanach południowych USA. Jednak rekordowo wysokie temperatury padły w ostatnich dniach w Kalifornii. Po raz kolejny okazuje się, że stan ten należy do najcieplejszych w całym USA. Rekordowy upał pojawił się dnia 6 września w mieście Sacramento. Termometry wskazały tego dnia 46.7 stopni Celsjusza. Dokładniej, było to 116 stopni Fahrenheita, gdyż taką jednostką miary posługują się Amerykanie.

Rekordowy upał w Scaramento
Rekordowy upał w USA. Grafika @Scott Duncan

Powyżej grafika wykonana przez Scotta Duncana. Widzimy na niej potwierdzenie rekordowego upału. Tak ciepło nie było w regionie od prawie stu lat. Poprzedni rekord padł 17 lipca, uwaga 1925 roku ! To pokazuje z jak potężną falą upałów mamy obecnie do czynienia w Ameryce Północnej.

Walka jesieni z latem. Upał na południu. Chłód w centrum

Przejdźmy teraz do Europy. Na naszym kontynencie trwa przeciąganie liny pomiędzy latem, a jesienią. Podczas gdy na południu Europy wciąż notujemy upał, w wielu regionach (choćby pogoda w Polsce 11 września) pogoda przypomina bardziej jesienną. Jako grafikę tytułową wpisu użyłem mapy anomalii temperatury dla Europy na poniedziałek 12 września. Pokaże tę grafikę jeszcze raz, ponieważ doskonale obrazuje ona to co dzieje się obecnie na naszym kontynencie.

Mapa anomalii temperatury. Walka jesieni z latem
Mapa anomalii temperatury. Walka lata z jesienią

Zwróćcie uwagę na dwie silne plamy na powyższej mapie. Podczas gdy jutro anomalia temperatury w naszym regionie będzie bardzo niska, tak we Francji będzie kilkanaście stopni cieplej niż norma wieloletnie w tym okresie. To pokazuje z jak dużymi różnicami temperatury mamy do czynienia obecnie w Europie. Spójrzmy na prognozę temperatury na wysokości 2 metrów na jutrzejszy dzień.

Upał panuje na południu i zachodzie Eueopy
Upał na zachodzie i południu Europy

Podczas gdy upał do 35-37 stopni panował będzie jutro w pasie od Hiszpanii i Francji, po Turcję, tak w na wschodzie Polski i na wschód od naszego kraju termometry wskazywały będą zaledwie w okolicach 10-12 stopni Celsjusza. Różnica temperatury przekraczająca dwadzieścia stopni na kontynencie doskonale pokazuje, że mamy obecnie okres walki lata z jesienią. Niestety w obecnym okresie jesień w naszym regionie zdecydowanie wygrywa ten pojedynek.

Czy w Polsce będzie jeszcze ciepło w tym sezonie?

No dobrze. Wiemy już, że chwilowo jesień wygrywa batalię pogodową w regionie Polski i Europy Centralnej i Wschodniej. Zobaczmy zatem co w temperaturach czeka nas w najbliższych dniach. Czy czeka nas kontynuacja chłodnej aury, czy jednak lato w Polsce nie powiedziało ostatniego słowa.

Cieplej w środku tygodnia
Nie upał, ale cieplej na tygodniu

Po zimnym weekendzie oraz bardzo chłodnym poniedziałku na wschodzie kraju, środek tygodnia przyniesie nieco wyższe temperatury w całym kraju. Upał to oczywiście nie będzie, jednak spodziewamy się wzrostu temperatury w okolice 22-24 stopni Celsjusza. To już przyjemne, komfortowe temperatury powietrza jak na wrzesień w Polsce. Niestety, wiele wskazuje na to, że przyszły weekend znów przyniesie nam ochłodzenie. W niektórych regionach Polski temperatury znów nie będą przekraczały 12-14 stopni. Jeszcze gorzej wyglądają prognozy temperatury na przełom drugiej i trzeciej dekady miesiąca. Zrobi się naprawdę chłodno. Nocami możliwe są przymrozki, a nawet lokalny mróz. Wszystko wskazuje na to, że upał w tym roku w Polsce już niestety nie wystąpi. Szkoda, że wpis kończę takim niezbyt pozytywnym akcentem. Pozostaje nam jednak cieszyć się, że już we wtorek i środę temperatury wzrosną. W kraju pojawi się również więcej słońca.