Pogoda na 12 września. Duży kontrast termiczny i pogodowy nad Polską

Pogoda dziś w Polsce będzie się zmieniać, ale niestety nie wszędzie ujrzymy słońce. Bardzo różne będą również temperatury powietrza nad Polską. Na wschód od kraju nadal znajduje się płytki niż i to w dużej mierze od niego zależała będzie pogoda na 12 września w Polsce.

Pogoda na 12 września. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 12 września. Sytuacja baryczna w regionie

Spójrzmy na sytuację synoptyczną w regionie. Widzimy, że nad pogodę w Polsce wpływały dziś będą dwa ośrodki baryczne. Polska Wschodnia znajdowała będzie się w strefie obniżonego ciśnienia. Zachodnia połowa kraju dostawała będzie się pod wpływ klina wyżowego z centrum nad Niemcami. Podział w wpływu ośrodków barycznych na pogodę w Polsce będzie doskonale widoczny w poniedziałek 12 września. Zobacz: Historyczny upał we wrześniu. Ponad 46 stopni!

Opadów coraz mniej, ale jeszcze sporo chmur nad Polską

Niż, który znajduje się na wschodzie Europy przyniesie jeszcze mnóstwo zachmurzenia we wschodniej połowie kraju. Będzie to miało decydujący wpływ na temperatury powietrza, ale o tym w dalszej części wpisu. Tutaj zostańmy przy chmurach i opadach. Poniżej prognoza zachmurzenia i opadów w Polsce na 12 września 2022.

Zachmurzenie i opady na wschodzie kraju
Zachmurzenie i opady na wschodzie

Powyższa prognoza potwierdza to co pisałem powyżej. Podczas gdy na zachodzie kraju pogoda na 12 września przyniesie szanse na bezchmurne niebo i dużo słońca, tak we wschodniej połowie Polski chmury nie odpuszczą. Od samego poniedziałkowego poranka nad wschodnią Polską zalegać będzie mnóstwo zachmurzenia. W pierwszej części dnia na północnym wschodzie, wschodzie i częściowo w centrum kraju możliwe są opady deszczu. Jeszcze przed południem mogą to być opady lokalnie intensywne. Z każdą godziną deszcz powinien tracić na intensywności, choć opady pozostaną z nami na wschodzie przez cały poniedziałek. Burze dziś już raczej nie wystąpią, choć pojedyncze wyładowania atmosferyczne nie są wykluczone. Przeczytaj również: Gwałtowne ochłodzenie w Polsce. Przymrozki, a nawet lekki mróz?

Pogoda na 12 września. Duża różnica temperatury w kraju

Pogoda będzie dziś również odmienna dla wschodu i zachodu pod względem temperatur powietrza. Podczas gdy temperatury na zachodzie będą dziś już umiarkowane, tak na wschodzie Polski podobnie jak w weekend będzie po prostu zimno.

Pogoda na 12 września. Prognoza temperatury. Model GFS
Pogoda na 12 września. Prognoza temperatury

Z jak dużym kontrastem termicznym będziemy mieli dziś do czynienia widać na powyższej prognozie temperatury wg. modelu GFS. Podczas, gdy na krańcach zachodnich Polski termometry wskazywały będą nawet 20 stopni Celsjusza, na wschodzie Polski temperatury to zaledwie 11-13 stopni Celsjusza. Winne temu będzie gęste zachmurzenie związane z niżem. Na zachodzie kraju pogoda w poniedziałek przyniesie sporo chwil ze słońcem. Promienie słoneczne ogrzeją dolne warstwy troposfery doprowadzając do wzrostu temperatury. Na wschodzie słońce temperatury nie podniesie stąd niskie temperatury przez cały poniedziałek. Temperaturę odczuwalną na wschodzie będzie obniżał wiatr. Bliskość niżu prowadzi do zwiększonego gradientu barycznego. Co za tym idzie w poniedziałek na wschodzie porywy wiatru sięgać mogą 40-50 km/h. Na zachodzie i w centrum Polski wiatr będzie słabszy, na zachodzie praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne zaczyna rosnąć. Już dziś po południu barometry pokazywały będą w okolicach 1015 hPa.