Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 11/12 września 2022. Front okluzji jeszcze na wschodzie. Opady będą słabnąć, burze zanikną nad Polską

zmiana pogody stopniowa

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. We wschodniej połowie kraju aurę kształtować ma front zokludowany. Opady mają słabnąć, burze zanikną w naszej części Europy.

Dziś w dalszym ciągu na obszarze Polski panuje niżowa pogoda. Jedynie na zachodzie wystąpiły dziś przejaśnienia i rozpogodzenia. W strefie opadów chłodno, a nawet może rzec bardzo zimno. Na termometrach nie zobaczyliśmy dziś więcej niż 10-15℃. Wyższe wartości zachodniej połowie kraju 18-22℃. Natomiast wiatr okazał się słaby lub umiarkowany. Jedynie na południa pojawiły się lokalne burze. Aczkolwiek już od jutra możemy oczekiwać powolnej poprawy warunków pogodowych. Jednak jednak w poniedziałek w południowych dzielnicach występować będą przelotne opady deszczu.

Pogoda na noc. W nocy aura kształtowana jeszcze przez wypełniający się niż na wschód od naszego kraju. Na zachodzie zaznaczy się przejściowy klin wyżu znad południowej Europy

Mały niż, który wczoraj wędrował znad Rumunii, Słowacji na północ nad Ukraina i Białorusią powoli wypełnia się w chłodniejszym powietrzu u naszych wschodnich sąsiadów, obejmując swoją cyrkulacją cyklonalną wschodnią połowę naszego kraju. Co należy dodać jego przemieszczanie się na wschód blokowane jest przez rozległy wyż obejmujący zachodnią Rosję, Półwysep Skandynawski i Morze Norweskie. We wschodniej połowie kraju pogodę kształtuje front zokludowany. Zachód dostaje się w zasięg wyżu.

Zmianie uległa w wyraźny sposób sytuacja baryczna. Pogodą na Atlantyku oraz w północnej części Starego Kontynentu kształtują ośrodki niżowe. Najważniejszy pod względem kształtowania warunków pogodowych w kraju jest dziś płytki, wypełniający się niż nad Białoruś. Następnie przejściowo na początku przyszłego znajdziemy się w przejściowym klinie wyżu znad południowej Europy. Nadchodzący tydzień charakteryzować ma się zmiennymi warunkami pogodowymi. Na chwile się ociepli w kraju, potem temperatura spadnie w całym kraju. Duża dynamika w pogodzie będzie obserwowana na przełomie 2 i 3 dekady września, kiedy to znajdziemy się w zachodniej cyrkulacji atmosfery. Przyszły weekend chłodny i z przelotnymi opadami. Jest ryzyko przymrozków nocami i w godzinach porannych na obszarze Polski.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na zachodzie i w centrum kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Jedynie na wybrzeżu i w górach miejscami przelotne opady deszczu. Natomiast wschodzie zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady deszczu i mżawki związane z rozmywającym się stopniowo frontem okluzji. Lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 8°C do 13°C, lokalnie na północy około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni. W górach porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 12.09.2022, 03Z według modelu ICON

pogoda. chłodno w Polsce
Niska temperatura w kraju

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz