Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Możliwy upał. Aktywny niż przyniesie burze. Lokalnie gwałtowne

Pogoda na 5 dni dla Polski. Niż z południa przyniesie burze i opady deszczu. Możliwy upał


Zmieniły się prognozy pogody dla Polski. Szczęśliwie z południa dotrze do nas aktywny niż przynosząc tak bardzo pożądany deszcz w części kraju. Temperatury zrobią się iście letnie. Spójrzmy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski.

Sytuacja synoptyczna. Pogoda w Polsce zmieni się. Winny niż z południa

Od wielu dni pogodą w kraju i regionie steruje rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia. Pogoda na 5 dni przyniesie jednak zmiany w polu barycznym w regionie. Jeden z wielu, aktywnych niżów z południa kontynenty przełamie blokadę wyżową i dotrze w nasz region. To właśnie za sprawą niżu pogoda w Polsce ulegać zacznie zmianom,

Pogoda na 5 dni dla Polski. Niż z południa przyniesie opady i burze
Pogoda na 5 dni dla Polski. Niż z południa zmieni aurę

Wpływ niżu z południa Europy odczują mieszkańcy południa kraju już dziś po południu i wieczorem. Zacznie wzrastać zachmurzenie. Możliwe, że do krańców południowych kraju dotrą nawet opady deszczu i burze znad Czech. Burzowo i deszczowo w południowej połowie kraju również podczas kolejnych dni rozpoczynającego się tygodnia. Oczywiście codziennie wydawali będziemy dokładne prognozy pogody dla Polski. Jednak na obecną chwilę w prognozach opadów kolejne dni wyglądają w Polsce jak poniżej.

Pogoda na 5 dni. Opady i burze w Polsce

Burze i opady widać praktycznie w całym okresie prognozy. Pogoda na 5 dni przyniesie opady i burze praktycznie co dzień. W tym wpisie nie będę opisywał dokładnie gdzie i kiedy pojawią się burze. O tym, jak wspomniałem pisali będziemy w dniowych prognozach pogody. Jednak już teraz wiadomo, że przez większość tygodnia przelotne opady i burze pojawiały będą się w południowej połowie kraju. Niestety, największe zagrożenie pożarowe w lasach występuje na północy kraju. Tutaj pogoda na 5 dni nie przyniesie znacznej poprawy hydrologicznej. Opady deszczu i słabe burze pojawić mogą się na północy pod koniec rozpoczynającego się tygodnia.

Do czwartku sporo burz w południowej połowie kraju
Dużo burz w południowej połowie kraju do czwartku

W pierwszej części tygodnia (do czwartku) burze występowały będą raczej w południowej połowie kraju. Warto zaznaczyć, że lokalnie zjawiska burzowe mogą być w tym tygodniu dość aktywne. Burze mogą być silne, a największym zagrożeniem ze strony zjawisk konwekcyjnych będą nawalne opady deszczu. Przeczytaj również: Silne burze na południu. Zalania i powodzie

Pogoda na 5 dni. Możliwy pierwszy upał w Polsce

Zaskakująco zmieniły się prognozy dla Polski dotyczące temperatur powietrza. Okazuje się, że pogoda na 5 dni może przynieść nam pierwszy w tym roku upał. Wartości temperatury na poziomie 30 stopni Celsjusza możliwe będą w centralnym pasie kraju.

Pogoda na 5 dni przyniesie wysokie temperatury powietrza w Polsce
Wysokie temperatury od początku tygodnia

Już w poniedziałek w zachodniej Polsce możliwe są wartości temperatur na poziomie 27 stopni Celsjusza. Upał jeszcze to nie będzie, jednak jak najbardziej pisać mogę o dniu gorącym w Polsce. Kolejne dni przyniosą jeszcze wyższe temperatury powietrza. Chłodniej będzie na południu kraju, gdzie zalegało będzie już zachmurzenie związane z frontem atmosferycznym. W centrum i na północy Polski pogoda na 5 dni przynosiła będzie prawdziwie letnie wartości temperatury. W okolicy środy, a zwłaszcza czwartku w centrum i na północy prawdopodobnie pojawi się pierwszy w tym roku upał. Oznacza to, że termometry wskażą 30 stopni lub więcej.

Pogoda na 5 dni, Możliwy pierwszy upał w Polsce
Pogoda na 5 dni. Możliwy pierwszy upał w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na środę 7 czerwca. Widać, że lokalnie trzydziestki na termometrach są jak najbardziej prawdopodobne. Równie gorąco będzie w czwartek w Polsce, przy czym mówimy tu o regionach północnych i centralnych. Na południu kraju już od wtorku temperatury będą nieco niższe, choć nadal będzie bardzo ciepło. Termometry na południu wskazywały będą na południu w okolicach 22-23 stopni Celsjusza.

Wiatr w kraju pojawiał będzie się tylko w regionach występowania burz. Podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych porywy wiatru na danym obszarze sięgać mogą 70-80 km/h. Na obszarach wolnych od burz praktycznie bezwietrznie. Ciśnienie atmosferyczne z dnia na dzień będzie delikatnie spadać. Jednak wciąż, nawet na koniec tygodnia będą to wartości powyżej 1015 hPa. Wartość ciśnienia atmosferycznego będzie pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie w tym tygodniu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk