Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz zacznie ustępować. Silny antycyklon w regionie

Pogoda na 5 dni dla Polski. Antycyklon, wyż nad Polską. Mróz zacznie ustępować

Zapraszam na pozytywną prognozę. Pogoda na 5 dni przyniesie nam dużo słońca, bezchmurnego nieba. Silny wyż w regionie spowoduje brak opadów oraz zapewni nam dość dobre samopoczucie. Podczas gdy jeszcze kilka dni temu ciśnienie spadło w okolice 1000 hPa. W najbliższych dniach barometry wskazywać mogą nawet ponad 1040 hPa. Zobaczmy, jak w szczegółach wypadną prognozy na kolejne dni rozpoczynającego się tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Mróz zostanie z nami jeszcze kilka dni (i nocy)

Obecne umiejscowienie wyżu powoduje, że w nasz region spływają chłodne masy powietrza z północy kontynentu. Skutkuje to niskimi temperaturami powietrza. Spadki temperatury potęgują noce rozpogodzenia. W związku z radiacją ciepła z przyziemnych partii troposfery, mróz nocami jest lokalnie dość tęgi. Dlatego też apeluję, by zwracać szczególną uwagę na problem osób bezdomnych. Pomagać trzeba oczywiście zawsze, jednak przy mrozie dwucyfrowym sytuacja osób spędzających noc pod gołym niebem staje się dramatyczna. Reagujmy, pomagajmy. Interesujmy się.

Pogoda na 5 dni. Mróz nocami będzie słabł na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Mróz nocami dość silny

Największe spadki temperatury nocami pogoda na 5 dni przyniesie na południu kraju. To tutaj spodziewamy się nocami największych rozpogodzeń. Za dnia mróz na południu będzie się utrzymywał. Ujemne temperatury również na wschodzie i częściowo w centrum kraju. Taki scenariusz pogodowy pod kątem temperatury utrzyma się do piątku. Nocami poniżej zera, za dnia delikatnie na plusie na zachodzie i północy kraju. Przyszły weekend przyniesie już ocieplenie i wzrost temperatury w całym kraju.

Pogoda na 5 dni. Wpływ antycyklonu. Mało dynamiki w pogodzie

Silny wał wysokiego ciśnienia rozbudował się od Hiszpanii aż po Rosję. Niże baryczne zostały w Europie wypchnięte na dalekie krańce północne i południowe kontynentu. Dlatego też gradient baryczny w naszym regionie jest znikomy. Ponieważ różnica ciśnienia nie jest duża, w Polsce wiatr jest i będzie bardzo słaby.

Słaby wiatr w Polsce w tym tygodniu
Słaby wiatr w Polsce w tym tygodniu

Dopiero końcówka tygodnia przyniesie nieco większą dynamikę w pogodzie. Oczywiście nie spodziewamy się jakiejś potężnej wichury, czy załamanie aury. Wyż nadal dominował będzie w pogodzie nad Polską. Jednak nieco zbliży się do Europy niż z północy. Spowoduje to lekki wzrost gradientu barycznego, a co za tym idzie wiatr na zachodzie Polski pod koniec tygodnia może być nieco silniejszy. Pogoda na 5 dni nie przyniesie nam wiatru oraz nie przyniesie innych dynamicznych zjawisk pogodowych. Nie pojawią się opady. Tym bardziej nie spodziewamy się burz, czy konwekcji. Na niebie w najblizszych dniach będzie całkowicie spokojnie.

Sporo bezchmurnego nieba. Brak opadów w kraju

Zobaczmy prognozy zachmurzenia, ciśnienia i opadów (których brak) na najbliższe dni. Animacja fajnie obrazuje, że pogoda na 5 dni przyniesie mnóstwo rozpogodzeń i praktycznie całkowity brak opadów nad krajem.

Pogoda na 5 dni. Animacja prognoz zachmurzenia

Podczas gdy jeszcze w piątek przez kraj przechodził aktywny, płytki niż wraz ze śnieżycą, kolejne dni przyniosią nam praktycznie brak opadów i mało zachmurzenia w Polsce. Modele co prawda widzą słabe opady śniegu na południu i lokalnie północy kraju. Jednak te nawet jeśli się pojawią, to będą marginalne i z pewnością nie zmienią niż w sprawie grubości pokrywy śnieżnej.

Podsumowując, pogoda na 5 dni nie przyniesie w Polsce żadnych groźnych zjawisk pogodowych. Opady praktycznie nie wystąpią. Odczuwalny wiatr pojawi się na zachodzie kraju pod koniec tygodnia. Pozostanie z nami mróz, który ustępować zacznie dopiero w okolicach przyszłego weekendu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk