Jesteśmy w okresie dominacji silnego wyżu w naszym regionie. W związku z tym w kraju i regionie występują rozpogodzenia. W skutek zjawiska radiacji ciepła temperatury, zwłaszcza nocami mocno spadają. Mróz sięga kilkunastu stopni. W górach i na obszarach podgórskich spadki temperatury przekraczać nocami mogą nawet -20 stopni Celsjusza. O mrozie dziś i wczoraj pisaliśmy sporo. W tym wpisie sprawdzimy kiedy nadejdzie ocieplenie. Widać takowe w prognozach pogody dla Polski.
Dlaczego mróz ustąpi, a temperatury wzrosną?
Poniżej ciekawa grafika wyjaśniająca dlaczego temperatury w Polsce i regionie wzrosną. Po lewej stronie przedstawiam sytuację baryczną na poniedziałek 6 lutego. Grafika po prawej stronie przedstawia prognozę sytuacji barycznej na wtorek 14 lutego.
W kończący się weekend oraz w najbliższych dniach w naszym regionie utrzymywał będzie się silny wyż. Po jego wschodniej stronie spływa chłodne powietrze z północnego zachodu i północy. W drugiej dekadzie lutego wyż ten przesuwał będzie się na północy wschód. W związku z tym zmieni się cyrkulacja mas powietrza nad Europą. Zamiast arktycznego powietrza z południa, w nasz region napływać zacznie znacznie cieplejsze powietrze z południowego zachodu i południa kontynentu. To jeszcze dobrych kilka dni, co w prognozach pogody oznaczać może zmiany. Jednak na ten moment tak wygląda scenariusz pogodowy. Przeczytaj również: Mróz w Polsce. Nocami będzie siarczysty
Kiedy temperatury w Polsce poszybują w górę, a całodobowy mróz ustąpi?
Poniżej prognoza temperatury dla Polski na wtorek 14 lutego. Po mrozie nie ma w prognozach już śladu. Na całym obszarze Polski widać już dodatnie temperatury powietrza.
Najcieplej na zachodzie Polski tam, gdzie napływ ciepłych mas z południa i zachodu byłby najsilniejszy. Nawet na wschodzie, gdzie ciepłe masy powietrza docierać będą w mniejszym stopniu, temperatury w okolicach połowy miesiąca przekraczać będę 6-7 stopni Celsjusza. Wszystko to przy dalszym wpływie wyżu na pogodę, więc i okresach ze słońcem i bezchmurnym niebem. W połowie lutego słońce operuje już coraz wyżej nad horyzontem. Dlatego też jego wpływ na temperatury odczuwalne poza cieniem będzie coraz bardziej znaczny. Temperatury odczuwalne w słońcu będą podczas zapowiadanego ocieplenia jeszcze wyższe od tych prognozowanych w cieniu.
Powyżej animacja prognoz temperatury dla Polski. Użyłem danych modelu GFS (mapy dostępne na stronie wxcharts.com). Model GFS ma najdłuższy zasięg prognozy, dlatego to on, a nie europejskie produkty posłużył mi za źródło danych. Mróz w Polsce utrzymywał będzie się do końca rozpoczynającego się tygodnia. Za dnia, na zachodzie i północy powyżej zera. Jednak nocami mróz wracał będzie praktycznie nad obszar całego kraju.
Mróz odpuści po 10 lutego
Z aktualnych wyliczeń modeli wnioskuję, że pierwszym dniem, gdy dodatnie temperatury pojawią się na nizinach również we wschodniej połowie kraju będzie piątek 10 lutego. Jeszcze na minusie będzie podczas nocy z piątku na sobotę. Każda kolejna doba to już wzrosty temperatur w prognozach. W okolicach pomiędzy 12, a 15 lutego na przeważającym obszarze Polski termometry wskazywały będą powyżej zera przez całą dobę.
Dodatnie temperatury za dnia w zachodniej Polsce już w rozpoczynającym się tygodniu doprowadzą do zniknięcia (a przynajmniej znacznej redukcji) pokrywy śnieżnej. W przyszły weekend i z początkiem kolejnego tygodnia lutego pokrywa śnieżna zniknie już praktycznie w całym kraju. Wyjątkiem będą oczywiście gory i obszary podgórskie. Tam śnieg przetrwa do drugiej połowy lutego. Co będzie dalej? Zapraszam na prognozę pogody długoterminowej na 16 dni, którą Arek przygotuje jeszcze dzisiejszego dnia.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie