Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Kiedy temperatury w Polsce poszybują w górę, a śnieg stopnieje? Nawet 9-10 stopni w prognozach pogody

Temperatury w Polsce w górę. Wiemy kiedy ocieplenie

Jesteśmy w okresie dominacji silnego wyżu w naszym regionie. W związku z tym w kraju i regionie występują rozpogodzenia. W skutek zjawiska radiacji ciepła temperatury, zwłaszcza nocami mocno spadają. Mróz sięga kilkunastu stopni. W górach i na obszarach podgórskich spadki temperatury przekraczać nocami mogą nawet -20 stopni Celsjusza. O mrozie dziś i wczoraj pisaliśmy sporo. W tym wpisie sprawdzimy kiedy nadejdzie ocieplenie. Widać takowe w prognozach pogody dla Polski.

Dlaczego mróz ustąpi, a temperatury wzrosną?

Poniżej ciekawa grafika wyjaśniająca dlaczego temperatury w Polsce i regionie wzrosną. Po lewej stronie przedstawiam sytuację baryczną na poniedziałek 6 lutego. Grafika po prawej stronie przedstawia prognozę sytuacji barycznej na wtorek 14 lutego.

Dlaczego temperatury w Polsce wrosną
Dlaczego temperatury w Polsce wzrosną?

W kończący się weekend oraz w najbliższych dniach w naszym regionie utrzymywał będzie się silny wyż. Po jego wschodniej stronie spływa chłodne powietrze z północnego zachodu i północy. W drugiej dekadzie lutego wyż ten przesuwał będzie się na północy wschód. W związku z tym zmieni się cyrkulacja mas powietrza nad Europą. Zamiast arktycznego powietrza z południa, w nasz region napływać zacznie znacznie cieplejsze powietrze z południowego zachodu i południa kontynentu. To jeszcze dobrych kilka dni, co w prognozach pogody oznaczać może zmiany. Jednak na ten moment tak wygląda scenariusz pogodowy. Przeczytaj również: Mróz w Polsce. Nocami będzie siarczysty

Kiedy temperatury w Polsce poszybują w górę, a całodobowy mróz ustąpi?

Poniżej prognoza temperatury dla Polski na wtorek 14 lutego. Po mrozie nie ma w prognozach już śladu. Na całym obszarze Polski widać już dodatnie temperatury powietrza.

Prognoza temperatury. Nawet 10 stopni w Polsce
Temperatury nawet 10 stopni w Polsce

Najcieplej na zachodzie Polski tam, gdzie napływ ciepłych mas z południa i zachodu byłby najsilniejszy. Nawet na wschodzie, gdzie ciepłe masy powietrza docierać będą w mniejszym stopniu, temperatury w okolicach połowy miesiąca przekraczać będę 6-7 stopni Celsjusza. Wszystko to przy dalszym wpływie wyżu na pogodę, więc i okresach ze słońcem i bezchmurnym niebem. W połowie lutego słońce operuje już coraz wyżej nad horyzontem. Dlatego też jego wpływ na temperatury odczuwalne poza cieniem będzie coraz bardziej znaczny. Temperatury odczuwalne w słońcu będą podczas zapowiadanego ocieplenia jeszcze wyższe od tych prognozowanych w cieniu.

Temperatury w Polsce wzrosną. Kiedy mróz ustąpi?

Powyżej animacja prognoz temperatury dla Polski. Użyłem danych modelu GFS (mapy dostępne na stronie wxcharts.com). Model GFS ma najdłuższy zasięg prognozy, dlatego to on, a nie europejskie produkty posłużył mi za źródło danych. Mróz w Polsce utrzymywał będzie się do końca rozpoczynającego się tygodnia. Za dnia, na zachodzie i północy powyżej zera. Jednak nocami mróz wracał będzie praktycznie nad obszar całego kraju.

Mróz odpuści po 10 lutego

Z aktualnych wyliczeń modeli wnioskuję, że pierwszym dniem, gdy dodatnie temperatury pojawią się na nizinach również we wschodniej połowie kraju będzie piątek 10 lutego. Jeszcze na minusie będzie podczas nocy z piątku na sobotę. Każda kolejna doba to już wzrosty temperatur w prognozach. W okolicach pomiędzy 12, a 15 lutego na przeważającym obszarze Polski termometry wskazywały będą powyżej zera przez całą dobę.

Dodatnie temperatury nawet nocami
Dodatnie temperatury nawet nocami

Dodatnie temperatury za dnia w zachodniej Polsce już w rozpoczynającym się tygodniu doprowadzą do zniknięcia (a przynajmniej znacznej redukcji) pokrywy śnieżnej. W przyszły weekend i z początkiem kolejnego tygodnia lutego pokrywa śnieżna zniknie już praktycznie w całym kraju. Wyjątkiem będą oczywiście gory i obszary podgórskie. Tam śnieg przetrwa do drugiej połowy lutego. Co będzie dalej? Zapraszam na prognozę pogody długoterminowej na 16 dni, którą Arek przygotuje jeszcze dzisiejszego dnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk